Strona główna Ciąża Żylaki w ciąży – bolesny i krępujący problem przyszłej mamy

Żylaki w ciąży – bolesny i krępujący problem przyszłej mamy

Żylaki w ciąży - bolesny i krępujący problem przyszłej mamy

Choć ciąża to bez wątpienia piękny i wzruszający okres, jej urok bywa zmącony przez liczne dolegliwości. Jedną z częściej występujących są żylaki – jak podają niektóre statystyki, z ich powodu w ciąży cierpi aż około 40% kobiet. Dlaczego powstają i jak im zapobiegać?

Skąd te żylaki?

Na powstanie żylaków duży wpływ mają predyspozycje genetyczne – oznacza to, że, jeżeli twoja mama cierpiała z tego powodu, to i tobie grożą problemy z żyłami. Wiele kobiet zastanawia się jednak, dlaczego żylaki pojawiają się właśnie w ciąży. Ten wątek oraz kwestię ewentualnego zagrożenia dla matki i dziecka wyjaśnia lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

–  Ciąża to wyjątkowy stan – nie tylko ze względu na sam fakt, że w kobiecie rozwija się życie, ale też z uwagi na inne działanie organizmu, w tym hormonów. W trakcie jej trwania podwyższony jest poziom progesteronu. Powoduje on rozszerzanie żył, zwiększenie ilości krwi krążącej w naczyniach i spowolnienie przepływu krwi przez rosnącą macicę uciskającą na żyły miednicy. W efekcie żyły mają znacznie bardziej utrudnione „zadanie”, co może skutkować nie tylko żylakami w okolicach nóg, ale także hemoroidami. Trzeba podkreślić,  że w żylakach, na skutek spowolnienia przepływu krwi, może dochodzić do zakrzepów, które – niesione z prądem krwi, mogą utknąć w innym miejscu i spowodować zator. Jest to oczywiście niebezpieczne dla zdrowia matki a pośrednio też dla dziecka.

Objawy problemu

Żylaki nie powstają „ot tak sobie”, nagle pojawiając się w postaci grubych, sinych wybrzuszeń pod skórą. Bardzo często ich zwiastunem są tzw. „pajączki”, czyli sieć popękanych naczynek krwionośnych. Często też symptomem jest uczucie bardzo ciężkich i obolałych nóg. Może pojawić się mrowienie czy drętwienie, z czasem pod skórą zaczynają być widoczne charakterystyczne, niebieskawe linie.

Zmiany w żyłach mogą, ale nie muszą być bardzo bolesne. Niestety, w wielu przypadkach kobiety narzekają na silny ból oraz pieczenie, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Intensywność objawów bardzo często zmniejsza się po ciąży, ale warto udać się do lekarza jeszcze przed porodem. Koniecznie trzeba wybrać się do specjalisty także wówczas, gdy pojawiają się objawy groźnej zakrzepicy żylnej, czyli występuje silny ból, obrzęk nogi oraz zaczerwienienie wzdłuż przebiegu zmienionej żyły.

Leczenie żylaków w ciąży

Wiele przyszłych mam, które cierpią z powodu żylaków, zastanawia się nad możliwymi formami leczenia.

– Leczenie operacyjne żylaków jest wykonywane po zakończeniu ciąży i połogu. Nie oznacza to jednak, że przed porodem można zaniedbać tę sprawę. W czasie ciąży można (i trzeba) stosować rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe, zastrzyki poprawiające przepływ krwi oraz żele z heparyną i kasztanowcem, a także leki uszczelniające naczynia krwionośne. Lekarz z pewnością przepisze takie środki, które nie będą zagrażać ani mamie, ani dziecku – wyjaśnia lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny.

Zapobieganie żylakom w ciąży

Niestety – wiele przyszłych mam nie robi zbyt dużo, aby zapobiec powstaniu żylaków w ciąży. Tymczasem przy odpowiedniej profilaktyce ryzyko ich wystąpienia bardzo spada. Dlatego pamiętaj, by stosować się chociaż do części z poniższych wskazówek:

 •   Spożywaj odpowiednią ilość witaminy C (poprawia elastyczność żył) – skonsultuj to jednak wcześniej ze swoim lekarzem.
 •   Noś płaskie, wygodne buty.
 •   Pilnuj wagi w ciąży – właściwy jej przyrost to około 13 kilogramów.
 •   Jeżeli tylko twoja ciąża nie jest zagrożona – nie bój się aktywności fizycznej. Choć na spacery, ćwicz i gimnastykuj się.
 •   Poproś partnera, by wykonywał ci masaże stóp oraz łydek – najlepiej codziennie wieczorem.
 •   Uczęszczaj na basen (nawet, jeśli nie umiesz pływać!). Pobyt w wodzie korzystnie działa na kondycję całego ciała.
 •   Noś wygodną odzież, która nie będzie ograniczała twoich ruchów ani obciskała ciała.
 •   Noś elastyczne pończochy (najwłaściwsze będą te przeznaczone dla kobiet w ciąży).
 •   Unikaj długiego stania i długiego siedzenia. Jeżeli pracujesz zawodowo, rób sobie częste, ale małe przerwy na zmianę pozycji.
 •   Odpoczywając, układaj nogi na wysokich poduszkach.

KOMENTARZE: 1

 1. niewygodne i źle dobrane obuwie też może doprowadzić do bólu nóg w ciąży:/ jak myślałam o eleganckim wyglądzie a nie o wygodzie i chodziłam na obcasie to non stop bolały mnie nogi. Teraz stawiam na wygode i przerzuciłam się na najwygodniejszy model adidasa zx flux i już nie mam problemu z bólem nóg:)

Dodaj komentarz