Strona główna Przedszkolak Rozwój przedszkolaka Zwierzę dla dziecka – jakie wybrać i dlaczego warto?

Zwierzę dla dziecka – jakie wybrać i dlaczego warto?

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzę?

Każde dziecko marzy o tym, by mieć zwierzę – psa, kota lub choćby chomika czy świnkę morską. Rodzice nie zawsze są przekonani do tego pomysłu. Obawiają się, że zwierzak może stwarzać zagrożenie dla ich pociechy. Tymczasem to dobra inwestycja w rozwój dziecka. Futrzane zwierzątko może okazać się najlepszym przyjacielem malucha, jego opiekunem i kompanem w zabawie.

Nauczyciel Azor

Zwierzak przyczynia się do prawidłowego rozwoju dziecka. Uczy naszą pociechę wielu przydatnych rzeczy. Oto najważniejsze z nich:

  • Komunikacja – zwierzę domowe zazwyczaj przywiązuje się do wszystkich domowników. Pełni funkcję przyjaciela, którego można pogłaskać i przytulić. Dla malucha to idealny towarzysz do wspólnego spędzania czasu.
  • Wyrozumiałość – zwierzę pod wieloma względami różni się od człowieka. Dziecko szybko zaczyna nad nim górować. W takiej sytuacji odruchowo podejmie próby opieki nad swoim towarzyszem i wybaczy mu wiele, na przykład nieumiejętność jazdy na deskorolce i gry na komputerze.
  • Zrozumienie – dziecko nauczy się wrażliwości, obserwując zachowania zwierzaka. W przyszłości widząc pogryzionego psa na ulicy nie przejdzie obojętnie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że się nim zaopiekuje.

Rodzic dołącza się do zabawy

Rodzic może w znakomity sposób uzupełniać naukę, jaką dziecko wynosi z obcowania ze swoim pupilem. Bardzo praktyczne są podpowiedzi i sugestie. Można zaproponować, aby pociecha pogłaskała zwierzę, a później zobaczyła, jak ono na to zareaguje. Następnie można sprawdzić wiedzę dziecka, pytając, jakie odgłosy wydaje dany zwierzak? Warto pokazać dziecku, jak nauczyć psa aportować czy podawać łapę – malec będzie nie tylko zadowolony z zabawy, ale wejdzie w rolę nauczyciela i poczuje, że to, co mówi, jest ważne. Ponadto należy nałożyć na dziecko obowiązek codziennego karmienia zwierzęcia, to nauczy Waszą pociechę odpowiedzialności i systematyczności, co w przyszłości zaowocuje dobrą organizacją.

Zwierzę to nie zabawka

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają uczucia. Reagują na bodźce zewnętrzne. Czują lęk, strach i ból. Zawsze należy poświęcić czas i wytłumaczyć dziecku, żeby pod żadnym pozorem nie traktowało zwierzątka przedmiotowo. Zachowania typu ciągnięcie za ogon, bicie, zapominanie o karmieniu i wyprowadzaniu przyniesie negatywne rezultaty. Zwierzę, które będzie cierpieć zacznie się bronić, czyli potraktuje dziecko jak napastnika. Wina za zaistnienie takiej sytuacji będzie leżała po stronie rodziców, ponieważ ich zadaniem jest dopilnować, by dziecko darzyło zwierzę szacunkiem.

Pies? Kot? A może chomik?

Zapytajmy dziecko, o jakim zwierzęciu marzy, a następnie zastanówmy się, czy będziemy potrafili zapewnić mu odpowiednie warunki. Zwierzak przyniesie dziecku dużo radości i pożytku, ale nie zapominajmy, że jemu też należy się godne życie. W przypadku domów z podwórkiem śmiało możemy pokusić się o psa lub kota. Dziecko będzie się z nim bawiło na świeżym powietrzu. Z dużych czworonogów powinniśmy zrezygnować, jeśli mieszkamy na niewielkim metrażu w bloku. Zwierzak się leni, zostawia sierść na dywanach i kanapach, obgryza buty i obicia mebli. Jego naturalne zachowania narażają nas na straty. Ponadto zwierzę nie będzie mogło pobiegać. W tym przypadku preferuje się mniejsze zwierzęta. Idealnymi będą świnka morska lub chomik. Dziecko powinno mieć możliwość dotykania zwierzaka, dlatego zakup ptaka czy rybki może nie spełnić jego oczekiwań. W mniejszym też stopniu przyczynią się one do rozwoju naszej pociechy.

Odpowiedni moment strzałem w dziesiątkę

– Dziecko, które ma do czynienia ze zwierzątkiem na co dzień, uczy się empatii. Opieka nad pupilem pozwala dziecku zrozumieć, że oprócz przyjemności są też obowiązki. Dzięki kontaktom ze zwierzęciem szybciej będzie odróżniać emocje. Zauważy, że piesek, z którym wychodzi się na spacery jest szczęśliwszy niż wtedy, kiedy siedzi w domu. Podobnie, że kot, którego drapie się pod pyszczkiem – mruczy, bo jest mu dobrze, a gdy się go ciągnie za ogon – ucieka, bo się boi. Najlepszym okresem na nowego „członka rodziny” jest czas, gdy dziecko wchodzi w okres przedszkolny tj. 3 lata. Pociecha w tym wieku jest już na tyle rozwinięta, że nie powinna celowo zrobić krzywdy zwierzakowi. Najlepiej zacząć od świnki morskiej, a z czasem, gdy dziecko odnajdzie się w roli opiekuna, a mamy odpowiednie warunki mieszkalne, możemy zainwestować w większego pupila, np. psa czy kota. Jeśli od pierwszych lat życia będziemy dawać dobry przykład dziecku, możemy być pewni, że zwierzątko stanie się jego najlepszym przyjacielem – mówi Kamila Jaskólska, pedagog z Przedszkola Miejskiego nr13 w Będzinie.

Razem raźniej

Należy pamiętać, że decyzja o nabyciu lub przygarnięciu zwierzęcia musi być przemyślana. Rodzice przed zakupem powinni sprawdzić jego pochodzenie oraz zabrać go do weterynarza celem sprawdzenia stanu zdrowia. Ponadto raz podjęta decyzja powinna być trwała. Nie powinno się odtrącać przyjętego pod dach zwierzaka, ponieważ ucierpi na tym i on, i dziecko.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz