Strona główna Ciąża Zespół antyfosfolipidowy (APS) – diagnostyka i leczenie w ciąży

Zespół antyfosfolipidowy (APS) – diagnostyka i leczenie w ciąży

0 1998
Zespół antyfosfolipidowy (ASP) - diagnostyka i leczenie w ciąży

Zespół antyfosfolipidowy, zwany także APS lub zespołem Hughesa, należy do grupy schorzeń autoimmunologicznych. Wiemy o nim coraz więcej – między innymi, że może być przyczyną wielokrotnych poronień. Jak zdiagnozować zespół antyfosfolipidowy i czy kobieta, która na niego choruje, ma szansę na donoszenie ciąży?

Istota APS

Zespół antyfosfolipidowy jest bardzo złożonym zaburzeniem. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że za jego powstanie odpowiedzialne są przeciwciała występujące w krwi, które skierowane są przeciw tkance łącznej i które zmieniają krzepliwość krwi. Skutki działania przeciwciał mogą być bardzo niebezpieczne lub tragiczne – jest to na przykład choroba zakrzepowo – zatorowa naczyń lub – w przypadku kobiety ciężarnej, obumarcie płodu.

Diagnostyka zespołu Hughesa

Każda kobieta, która straciła ciążę, może przebadać się na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych. Panie, które poroniły więcej niż raz – zdecydowanie powinny to zrobić. Warto wiedzieć, że do postawienia diagnozy zespołu Hughesa lekarze posługują się dwoma kryteriami – klinicznym oraz laboratoryjnym.

Kryterium laboratoryjne:

  • Przeciwciała przeciw ß2-glikoproteinie obecne w osoczu lub w surowicy krwi (więcej niż 99 centyl). Przeciwciała te muszą być obecne dwukrotnie w odstępie minimum 12 tygodni.
  • Wysoki lub średni poziom przeciwciał antykardiolipinowych klasy IgG lub IgM. Obecność przeciwciał musi być potwierdzona dwukrotnie w odstępstwie 8 – 12 tygodni.
  • Stwierdzenie obecności antykoagulantu tocznia w surowicy krwi, w dwóch badaniach w odstępstwie 8 – 12 tygodni.

Kryteria kliniczne

  • obumarcie płodu po 10-tym tygodniu ciąży, przy niejasnych przyczynach
  • trzy lub większa ilość poronień przed 10-tym tygodniem ciąży
  • niewydolność łożyska lub stan przedrzucawkowy w ciąży, poród przed 34 tygodniem ciąży
  • zakrzepica żylna lub tętnicza o nieznanej przyczynie.

Warto wiedzieć, że dla zdiagnozowania zespołu antyfosfolipidowego wystarczy spełnienie po jednym kryterium z każdej grupy. Na przykład: kobietę, która poroniła jeden raz, w 11-tym tygodniu ciąży i u której stwierdza się obecność antykoagulantu tocznia w dwóch badaniach, diagnozuje się jako chorą na APS.

Zespół antyfosfolipidowy a szanse donoszenia ciąży

Zespół antyfosfolipidowy można leczyć – to informacja, na którą z niepokojem czekają panie po usłyszeniu diagnozy. Leczenie APS polega na obniżaniu poziomu przeciwciał oraz zapobieganie zakrzepicy łożyska. O dokładnych sposobach leczenia mówi lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

– Najczęściej wybieranym sposobem leczenia jest podawanie heparyny w zastrzykach podskórnych, w celach usprawnienia układu krzepnięcia. Warto podkreślić, że heparyna jest nieszkodliwa dla płodu. Zwiększa znacząco szanse na donoszenie ciąży i zabezpiecza kobietę przed groźnym dla życia zatorem naczyniowym.  Dzięki zastrzykom tysiące kobiet doczekały się dziecka. Zastrzyki mogą, ale nie muszą być podawane w brzuch – choć tam zwykle jest dobra warstwa tkanki podskórnej.

Alternatywą dla heparyny podawanej podskórnie są małe dawki kwasu acetylosalicylowego, np. Acard. Ich skuteczność jest jednak mniejsza, a ryzyko powikłań w postaci nieprawidłowych krwawień – nieco większa. Inne doustne leki przeciwzakrzepowe są w ciąży zakazane – podkreśla dr Agnieszka Kurczuk – Powolny.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie o skuteczność leczenia heparyną – warto zatem wyjaśnić, że w przypadku leczenia wprowadzonego już od początku ciąży jego skuteczność wynosi nawet ponad 80%.

Przydatne wskazówki:

  • Niestety, czasem zdarza się, że nawet dwukrotne poronienie czy obumarcie ciąży nie przekonuje lekarza ginekologa do wypisania skierowania na badania pod kątem zespołu antyfosfolipidowego. W takiej sytuacji warto wykonać badania prywatnie. Ich koszt jest dosyć wysoki (około 300 zł za wykonanie jednorazowego, pełnego „pakietu”), jednak warto zdecydować się na ten krok. Wyników nie należy interpretować samodzielnie – powinien zrobić to specjalista.
  • W przypadku występowania wielokrotnych poronień, pary często decydują się na badania genetyczne. Czas oczekiwania na badanie i wynik jest dosyć długi, warto więc „wypełnić go” wykonaniem diagnostyką zespołu antyfosfolipidowego.

 Ciąża pod szczególną ochroną

Ciąża kobiety z zespołem antyfosfolipidowym nie jest „zwykłą ciążą”, dlatego należy traktować ją ze szczególną uwagą i troską. Oznacza to ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarzy oraz konsekwencję w braniu zaleconych leków.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz