Strona główna Ciąża Zatrucie ciążowe, czyli gestoza – objawy i leczenie

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza – objawy i leczenie

0 913
Zatrucie ciążowe, czyli gestoza - objawy i leczenie

Już sama nazwa „zatrucie ciążowe” brzmi niepokojąco. Na czym dokładnie ono polega i czy stanowi poważne zagrożenie dla matki i dziecka? Jakie objawy powinny skłonić cię do niezwłocznej wizyty w szpitalu?

Przyczyny zatrucia ciążowego

Zatrucie ciążowe, określane przez lekarze jako nadciśnienie indukowane ciążą, to zespół dolegliwości, które pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. Niestety, zatrucie ciążowe może zagrażać zarówno życiu matki, jak i dziecka. Do dzisiaj nieznane są bezpośrednie przyczyny wystąpienia gestozy – bo tak brzmi inna nazwa tej choroby. Specjaliści zauważyli jednak, że występuje ona częściej u kobiet, które:

 • obarczone są predyspozycjami genetycznymi (np. matka ciężarnej również cierpiała z powodu gestozy)
 • mają nieodpowiednią dietę
 • mają problemy zdrowotne związane z cukrzycą, nadciśnieniem, nerkami, wątrobą czy układem krążenia
 • ukończyły 35 rok życia
 • są w mnogiej ciąży.

Objawy gestozy

Objawy zatrucia ciążowego mogą być niejasne – zwłaszcza dla kobiety, która jest w ciąży po raz pierwszy. Dokładne symptomy opisuje lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

Istnieją trzy główne objawy, które pozwalają na zdiagnozowanie gestozy. Pierwszym z nich jest nadciśnienie tętnicze – niepokojące jest to powyżej 140/90mmHg. Drugi objaw to białkomocz, który stwierdza się, gdy białko w moczu przekracza 0,3g/l albo 0,5 g na dobę. Kolejny symptom – najbardziej „widoczny” dla ciężarnych, to wystąpienie obrzęków. Warto zauważyć jednak, że kobiety w ostatnich tygodniach ciąży często cierpią z powodu obrzęków nóg i nie stanowi to żadnego zagrożenia. Niepokojące jest dopiero, gdy obrzęki obejmują także kończyny górne, twarz i brzuch oraz gdy nie ustępują po przespanej nocy.

Konsekwencje zatrucia ciążowego

Zatrucie ciążowe uważane jest przez specjalistów za bardzo niebezpieczne.

– Nadciśnienie indukowane ciążą może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych matki – nerek, wątroby, mózgu. Najgroźniejszym powikłaniem jest atak rzucawki, czyli wystąpienie silnych drgawek, który może nawet zakończyć się śmiercią. Dla dziecka długotrwałe nadciśnienie może oznaczać zmniejszenie dopływu krwi pępowinowej i niedostateczny rozwój, czyli hypotrofię. Groźne jest też dla obojga przedwczesne odklejenie łożyska na skutek nagłego wzrostu ciśnienia. Wszystkie te stany są bardzo niebezpieczne, dlatego bardzo ważne jest, aby ciężarna natychmiast znalazła się pod opieką lekarza – wyjaśnia lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny.

Rzucawka jest ostatnią fazą zatrucia ciążowego. Jeśli jego wcześniejsze objawy nie zostały zauważone, ciężarna może odczuwać następujące dolegliwości:

 • silne bóle i zawroty głowy
 • bóle brzucha
 • wymioty
 • ogólny niepokój
 • zaburzenia widzenia w różnych postaciach
 • zaburzenia świadomości.

Jeśli będziesz odczuwała choć część z tych dolegliwości – nie czekaj i dzwoń po karetkę. Atak rzucawki w ciąży może spowodować nawet śmierć ciężarnej i dziecka.

Leczenie zatrucia ciążowego

Co roku wiele kobiet cierpi z powodu gestozy – na szczęście, w znakomitej większości przypadków lekarzom udaje się doprowadzić do unormowania sytuacji i bezpiecznego porodu. W tym celu ciężarna musi jednak być pod ścisłą opieką lekarzy, co oznacza pobyt w szpitalu. Tam przyszła mama otrzymuje leki, które obniżają ciśnienie krwi oraz poprawiają krążenie.

W niektórych przypadkach konieczne jest niestety natychmiastowe zakończenie ciąży przez cesarskie cięcie – warto jednak podkreślić, że często taka konieczność występuje w ostatnich już tygodniach ciąży.

Sytuacja pod kontrolą

Im szybciej zatrucie ciążowe zostanie rozpoznane, tym lepiej dla matki i dziecka. Dlatego warto mieć pod ręką ciśnieniomierz i kontrolować ciśnienie około 3 razy dziennie. Ponadto, istotne jest regularne badanie moczu (co kilka tygodni) oraz przestrzeganie właściwej diety. Pamiętaj też, że wszystkie niepokojące objawy należy każdorazowo konsultować z lekarzem.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz