Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Kłopoty z oczkami – zapalenie spojówek u niemowląt

Kłopoty z oczkami – zapalenie spojówek u niemowląt

Kłopoty z oczkami - zapalenie spojówek u niemowląt

Kiedy oczka niemowlęcia łzawią lub ropieją, zwykle podejrzewamy zapalenie spojówek. Jak je rozpoznać i jak leczyć, by nie doprowadzić do poważnych powikłań i problemów ze wzrokiem u maluszka?

Przyczyny zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to obok łzawienia i ropienia, najpoważniejszy problem dotyczący oczu u noworodków i niemowląt. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – od infekcji wirusowej, po alergie, czynniki chemiczne (przebywanie w dymie) czy mechaniczne (wprowadzenie ciała obcego albo podrażnienie oka). Niestety, przyczyną zapalenie spojówek może być także zablokowanie kanalika łzowego albo przewodu nosowo – łzowego.

– Warto zauważyć, że na zapalenie spojówek bardzo narażone są właśnie noworodki. Rutynowym zabiegiem u nowo narodzonych dzieci jest tak zwany zabieg Credego, który polega na wpuszczeniu do worków spojówkowych oczu po jednej kropli 1-2 procentowego roztworu azotanu srebra. Działanie to chroni dziecko przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek. Do zakażeń drobnoustrojami może dojść także w trakcie porodu – dlatego tak ważna jest obserwacja ewentualnej wydzieliny ze spojówek. Szybka reakcja jest bardzo istotna, ponieważ najgorszym powikłaniem może być infekcja rogówki doprowadzająca do bielma i w efekcie do ślepoty jednego czy obojga oczu. Na szczęście do takich konsekwencji dochodzi niezwykle rzadko – mówi dr Małgorzata Maj, lekarz rodzinny z polskiej przychodni Green Surgery w Londynie.

Objawy zapalenia spojówek

Wczesna reakcja na problem uwarunkowana jest baczną obserwacja dziecka. Oto kilka najważniejszych symptomów zapalenia spojówek:

  • pojawienie się wydzieliny w kącikach oczu (wydzielina może być zielona, żółta czy przezroczysta)
  • pojawienie się ropy
  • jeśli przyczyną jest infekcja wirusowa, malec może mieć podwyższoną temperaturę i objawy grypopodobne
  • zaczerwienienie powiek
  • przekrwienie oczu
  • swędzenie (malec próbuje trzeć oczy piąstkami albo wyciera twarz w poduszkę)
  • światłowstręt (dziecko zamyka oczy w reakcji na zapalenie światła, zaczyna płakać)
  • obrzęk powiek.

Wskazana pomoc lekarska

W przypadku podejrzenia zapalenia spojówek – czyli przy występowaniu wyżej wymienionych objawów, konieczna jest bezzwłoczna wizyta u pediatry. Specjalista zapisze odpowiednie leki, czasem niestety konieczny jest antybiotyk. Dodatkowo wprowadza się krople do oczu, które sprawiają malcowi ulgę.

Rola rodziców w tym przypadku polega na odpowiednim stosowaniu zaleconych leków, zapewnieniu dziecku raczej przyciemnionego otoczenia (np. włączanie lampki, a nie dużej lampy), przecieraniu oczu rumiankiem (jeśli tak zaleci lekarz) oraz pilnowaniu, aby dziecko nie tarło oczu. Trzeba też osłaniać malca przed dymem i silnym wiatrem.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz