Strona główna Rodzice Mama Zapalenie piersi – jak je rozpoznać i leczyć?

Zapalenie piersi – jak je rozpoznać i leczyć?

Zapalenie piersi – jak je rozpoznać i leczyć?

Karmienie piersią, choć naturalne i intuicyjne, może przysporzyć młodej mamie problemów. Rozpoczynając od małej ilości pokarmu, przez problemy z przystawieniem dziecka i w końcu – po zapalenie piersi. To ostatnie bywa przedmiotem wielu nieporozumień, warto więc dokładnie wyjaśnić przyczyny, objawy i metody leczenia.

Zapalenie piersi czy zastój mleka w piersiach?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie różni się zastój mleka w piersiach od właściwego zapalenia. Do tego pierwszego dochodzi, gdy mleko nie jest prawidłowo odciągane i „zalega” w kanalikach. Przyczyną takiego stanu może być zbyt rzadkie karmienie dziecka (przy jednoczesnym „wspieraniu się” mlekiem modyfikowanym) albo np. jego nieprawidłowe dostawianie do piersi.

W przypadku zastoju piersi są twarde, obrzmiałe i bolesne, ale nie mówimy jeszcze o stanie zapalnym. Nie pojawia się zatem podwyższona temperatura czy bardzo bolesne stwardnienie w którejś części piersi, nie widać także wyraźnego zaczerwienienia w tych okolicach. Takie objawy są charakterystyczne dla stanu zapalnego w piersiach.

Problemy z laktacją są główną przyczyną zapalenia piersi

Dlaczego właściwie dochodzi do sytuacji, w której pojawia się poważny stan zapalny w piersi?

– Zapalenie piersi ma podłoże najczęściej bakteryjne. Tworzy się przy zastoju pokarmu wskutek nieprawidłowego ściągania mleka, wad w budowie piersi (blizny po zabiegach), „nawału” mleka i tego, że dziecko w pewnym momencie gorzej je – ma żółtaczkę, jest przeziębione. Dlatego ważne jest prawidłowe karmienie i ściąganie pokarmu, by nie dochodziło do zastoju. Należy także dbać o brodawki, o ich czystość i o to, by nie ulegały uszkodzeniu,  gdyż przez drobne rany w brodawkach wnikają  drobnoustroje – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Do zapalenia piersi może doprowadzić także bardzo energicznie i nieumiejętnie przeprowadzany masaż piersi, mający na celu pozbycie się zastoju. Taki zabieg zamiast pomóc, może zatem pogorszyć sytuację.

Objawy zapalenia gruczołu piersiowego

Jak właściwie rozpoznać zapalenie piersi? Zwróć uwagę na jego typowe objawy, którymi są:

 • pojawienie się wysokiej gorączki.
 • objawy grypopodobne: dreszcze, bóle głowy
 • pogarszanie się samopoczucie z godziny na godzinę
 • stwardnienie i obrzęk piersi
 • zaczerwienienie fragmentu piersi (zapalenie piersi najczęściej ma swoje źródło w jej górnej części).

W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest konsultacja lekarska!

Czy leczenie zapalenia wyklucza karmienie piersią?

Temat leczenia zapalenia piersi wywołuje liczne dyskusje związane z ewentualną możliwością dalszego karmienia dziecka mlekiem naturalnym – wszystko z uwagi na fakt, że często konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Zapalenie piersi nie wyklucza karmienia. Nawet jest wskazane! Nic nie leczy zapalenia piersi tak skutecznie jak prawidłowe ściąganie mleka przez dziecko – wtedy właśnie zatkane kanaliki się odtykają. Podkreślmy także, że stosowanie antybiotyku nie przeszkadza w karmieniu. Oczywiście ginekolog dobiera tak antybiotyk, by nie zaszkodzić dziecku. Nie karmi się natomiast w sytuacjach, gdy kobieta ma bardzo wysoką gorączkę albo gdy z piersi leje się ropa. Jak widać, każdą sytuację rozpatruje się indywidualnie, dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do lekarza – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska.

Czy jednak w każdym przypadku konieczne jest włączenie antybiotyku? Niekoniecznie. Jak podkreśla wielu lekarzy, antybiotykoterapia jest ostateczną formą leczenia. Przed jej zastosowaniem (o ile stan zapalny nie jest mocno zaawansowany), warto po prostu zmodyfikować metody karmienia.

 • Jeśli malec ma kłopoty z opróżnieniem piersi, używaj laktatora. Nie stosuj jednak masaży i nie pozbywaj się mleka poprzez ucisk piersi!
 • Nie unikaj przystawiania malucha do chorej piersi – wręcz przeciwnie, rób to jak najczęściej.
 • Między karmieniami stosuj okłady chłodzące, które sprawią ci ulgę i zmniejszą obrzęk.
 • Noś bieliznę, która nie będzie uciskała piersi.
 • Karm często – nawet co dwie godziny.
 • Pamiętaj także o tym, aby prawidłowo się odżywiać, dużo pić i odpoczywać w łóżku.

Uwaga – do tych wskazówek warto stosować się także w celach profilaktyki zapalenia piersi, zwłaszcza podczas występowania początkowych trudności z karmienie noworodka.

Powikłania po zapaleniu piersi

Niestety, zapalenie piersi, jak wiele innych stanów zapalnych w organizmie, może nieść za sobą powikłania. W tym przypadku najczęściej mówimy o powstaniu ropnia – gdy już się pojawi, karmienie dziecka jest niewskazane, a ropień trzeba usunąć chirurgicznie.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz