Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Ząbkowanie u niemowląt: czy to czas na pierwsze ząbki?

Ząbkowanie u niemowląt: czy to czas na pierwsze ząbki?

Ząbkowanie u niemowląt: czy to czas na pierwsze ząbki?

Czasem jego pojawienie się jest poprzedzone wieloma męczącymi objawami, a czasem zjawia się „ot tak”. Niemniej, zawsze powoduje radość i dumę u rodziców niemowlęcia. O czym mowa? Oczywiście o pierwszych ząbkach naszej pociechy.

Ząbkowanie nie należy do tematów, które szczególnie niepokoją czy martwią lekarzy pediatrów. Z drugiej strony, okres wyżynania się mleczaków bywa naprawdę trudny zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka.

Kiedy dzieci ząbkują? – kalendarz ząbkowania

Moment pojawienia się zawiązków zębów mlecznych jest identyczny u każdego dziecka – mianowicie, zachodzi już między 6 a 7 tygodniem ciąży. To jednak jedyna „stałość”, jeśli chodzi o terminy związane z pierwszymi ząbkami. Każdy malec ząbkowanie przechodzi bowiem we własnym tempie, które można zawrzeć między ogólnymi, szerokimi wytycznymi:

4 – 6 miesiąc życia: dolne jedynki
7 – 8 miesiąc życia: górne jedynki
8 – 12 miesiąc życia: górne i dolne dwójki
12 – 16 miesiąc życia: dolne i górne pierwsze trzonowe
15-24 miesiąc życia: dolne i górne kły
21 – 32 miesiąc życia: dolne i górne trzonowe

Trzeba jednak zaznaczyć, że dziecko może zupełnie odbiegać od tych norm. Dla przykładu, są maluchy, które ząbkują w drugim miesiącu życia, a nawet… rodzą się z widoczną już koronką zęba! Inne z kolei pozostają bezzębne nawet po ukończeniu pierwszego roku życia. Dużą rolę grają tutaj geny. Warto więc wypytać rodziców, kiedy sami ząbkowaliśmy i przygotować się na podobne tempo u swojego dziecka.

Gdy czekamy zbyt długo…na pierwszy ząbek

Czasem oczywiście dochodzi do niepokojących sytuacji, gdy rodzice czekają, czekają i czekają… a ząbek się nie pojawia. Kiedy udać się z bezzębną wciąż pociechą do lekarza?

– Do lekarza stomatologa i pediatry warto zwrócić się, gdy dziecko ukończyło już rok i nadal nie zapowiada się na pojawienie się zębów. W ogromnej większości przypadków okazuje się, że dziecko po prostu „tak ma” i zaczyna ząbkować w ciągu najbliższych dwóch – trzech miesięcy, czasem na wizycie widać już rozpulchnione dziąsła. Czasami jednak mówimy o problemach zdrowotnych, które mogą opóźnić ząbkowanie. Malca w każdym wypadku trzeba dobrze zbadać – mówi dr n. med. Adam Cichoń z przychodni pediatrycznej w Gdańsku.

Objawy ząbkowania

Dla wielu rodziców rozpoznanie ząbkowania u dziecka wcale nie jest prostą sprawą. Wiele potencjalnych znaków u dziecka uznajemy za prognozę białych perełek w jego buzi… ale nic się nie pojawia. Wyjaśnijmy zatem, jakie mogą być objawy tego, że zaraz w buzi dziecka zobaczymy ząbek.

Pierwszym objawem tego, że „idą ząbki” jest obfite ślinienie się. Trzeba jednak podkreślić, że zwykle mówimy tu o naprawdę dużych porcjach śliny, przez którą mokra jest np. połowa bluzeczki dziecka. Kolejny objaw to wkładanie wszystkiego do buźki. Dziecko gryzie paluszki, zabawki, trze dziąsłami o wszystko, co może – wszystko z powodu odczuwania intensywnego swędzenia. W trakcie samego już wyrzynania się ząbków dziecku może dokuczać biegunka i gorączka.

Jak pomóc dziecku?

Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie tak bezproblemowo, że rodzice po prostu pewnego dnia dostrzegają biały ząbek. Jednak w większości przypadków, zanim do tego dojdzie, musimy uzbroić się w cierpliwość. Jak można pomóc ząbkującemu niemowlęciu?

Swędzące dziąsła

Jeśli malec wkłada wszystko do buzi czy wręcz „szoruje” dziąsłami po różnych powierzchniach, to wybitnie jest to znak, że po prostu mocno go swędzi. Aby temu zaradzić, możesz masować dziąsła dziecka specjalnymi szczoteczkami albo nasadkami na palec – mają one wypustki, które przyniosą dziecku ulgę. Rozwiązaniem jest też podanie dziecku bardzo schłodzonych gryzaczków (ale z lodówki, nie z zamrażarki).

Brak apetytu

Gdy maluszek cierpi z powodu swędzących dziąseł, łatwo o brak apetytu. W takim wypadku koniecznie użyj odrobiny specjalnego żelu (do kupienia w aptece), posmaruj dziąsła dziecka i odczekaj kilka minut. Jeśli dziecko jest już starsze, wróćcie na chwilę do papek i kaszek – maluch lepiej sobie z nimi poradzi.

Trudności ze snem

Dziecko w okresie ząbkowania może mieć spore trudności ze snem – budzi się, popłakuje. Nie ma w tym niczego dziwnego – przecież malec zwyczajnie odczuwa dyskomfort, czasem ból. Jeśli zatem dziecko wyraźnie się męczy, po prostu podaj mu paracetamol albo ibuprofen w syropie.

Marudzenie

Cóż, okres ząbkowania nie jest jednym z najłatwiejszych zarówno dla samego dziecka jak i dla jego rodziców. Gdy ząb jest już „tuż, tuż”, twoja pociecha może potrzebować Cię wyjątkowo mocno. Warto więc wykorzystać wszystkie powyższe wskazówki i przygotować sobie spory zapas cierpliwości.

Ząbkowanie z gorączką – czy to normalne?

Czy dzieci w okresie ząbkowania mogą gorączkować?

Jeśli temperatura wzrośnie do 38 stopni Celsjusza przez okres ząbkowania, to nie mamy się czym martwić – dla ulżenia smykowi można podać lek przeciwgorączkowy. Ale wyższe gorączki wymagają już konsultacji lekarskiej. Może okazać się przecież, że marudzenie, które bierzemy za objaw ząbkowania, wynika z bólu towarzyszącego zapaleniu ucha czy innych kłopotów – wyjaśnia dr n. med. Adam Cichoń.

Wystrzegajmy się zatem „zrzucania” wszystkiego na ząbkowanie – jeśli nasze dziecko jest niespokojne i ma wysoką gorączkę, to czas odwiedzić pediatrę.

KOMENTARZE: 2

  1. Mój synek właśnie ząbkuje i bardzo źle to znosi niestety. Opuchnięte dziąsła, ból i do tego gorączka. Daję mu schłodzone gryzaki, to na pewno trochę pomaga na dziąsła, a na ból i gorączkę dostaje ibufen, bo jest chyba najbardziej skuteczny z takich leków.

  2. u mnie sie sprawdza metoda mojej babci, daje małemu skórkę od chleba albo bajgle i tak jest zajęty gryzieniem że dużo mniej płacze. Maści nam się w ogóle nie sprawdziły, ibufen owszem jest bardzo pomocny w nocy kiedy mały płacze i naprawdę na długo starcza. Na całe szczęście nie wszystkie ząbkowania są tak bolesne i dokuczliwe.

Dodaj komentarz