Strona główna Ciąża Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Wybór idealnego, a przynajmniej odpowiedniego wózka dla niemowlaka, to nie lada wyzwanie. Szczególnie dla tych rodziców, którzy z tematem spotykają się po raz pierwszy. Jakie wymogi powinien spełniać pierwszy wózek dla dziecka? Na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup?

Żadna sztuka wejść do sklepu i wybrać pierwszy z brzegu wózek dla dziecka. Większości rodzicom zależy jednak na tym, by wózek dla dziecka, który kosztuje kilkaset a nawet kilka tysięcy złoty, był funkcjonalny i długo służył.

Od czego zacząć?

– Wybór pierwszego wózka wiąże się przede wszystkim z ustaleniem faktycznych potrzeb rodziców i maleństwa. Zanim zaczniemy wybierać konkretną markę i model, warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach wózek będzie wykorzystywany. Gdzie mieszkamy? Jak często wózek będzie  używany? Jak będziemy się przemieszczać – samochodem czy transportem publicznym? Po jakim podłożu będziemy się poruszać? – radzi Łukasz Kocimski, kierownik marketingu Caretero. – Gdy już mamy wstępną wizję idealnego wózka, oczywiście zaczynamy poszukiwania – dodaje.

Wózek głęboki dla dziecka

Warto zaznaczyć, że pierwszy pojazd dla niemowlaka to wózek głęboki, posiadający tzw. gondolę (kształtem przypominającą kołyskę z budką). Dziecko jest w niej na leżąco, choć w niektórych modelach można ułożyć je w pozycji półsiedzącej lub siedzącej (dno gondoli jest regulowane). W wózku głębokim niemowlę będzie jeździć raczej najdalej do 6-8 miesiąca życia. Najczęściej, gdy potrafi już siedzieć, rodzice zamieniają wózek głęboki na spacerówkę. Ciekawy świata malec nie chce już leżeć a oglądać otaczający go świat (chyba, że śpi). Wózek głęboki wyjątkowo sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, bo gondola będzie chroniła noworodka przed opadami i niską temperaturą.

Zdaniem Agnieszki Machno ze sklepu internetowego Tosia.pl warto zwrócić uwagę na to, by gondola miała powyżej 75 cm: – Dziecku musi być w gondoli wygodnie. W okresie jesienno-zimowym przykrywa się maluszka kocem lub stosuje śpiworki. Mała gondola szybko stanie się za ciasna – wyjaśnia.

Rodzice, którzy są stosunkowo wysocy lub mają wiedzę o tym, że ich dziecko będzie większe niż przeciętne niemowlę, powinni poszukiwać większych gondoli, by maluch zbyt szybko z niej nie wyrósł.

Wózek wielofunkcyjny dla dziecka – 2w1 czy 3w1?

Wybór pierwszego wózka dla dziecka jest dla przyszłych rodziców zarówno ważną decyzją, jak i sporym wydatkiem. Najczęściej decydują się oni na wózek wielofunkcyjny.

– Wózek wielofunkcyjny rodzice kupują chętnie z uwagi na korzyści finansowe wynikające z faktu, iż kupując jeden produkt, otrzymują dwie jego wersje: głęboką jaki i spacerową. Dobrze wybrany wózek wielofunkcyjny będzie rósł razem z dzieckiem – mówi Liliana Belicka, kierownik działu marketingu w Przedsiębiorstwie Produkcyjno – Handlowym „TAKO”.

Agnieszka Machno uważa, że pierwszy wózek dla dziecka powinien być wielofunkcyjny – w ten sam stelaż wózka można wpiąć albo gondolę, albo spacerówkę.

– Dziecko jeździ w gondoli przez pierwszych 6 miesięcy życia. Po tym okresie zaczyna korzystać że spacerówki – wyjaśnia pani Agnieszka. – Spacerówki w wózkach wielofunkcyjnych są zazwyczaj duże i wygodne. Świetnie sprawdzają się dla szkraba, który już nie mieści się w gondoli, ale jeszcze nie siedzi na tyle stabilnie i jest zbyt mały na typową spacerówkę – parasolkę. Właściwie jedyną wadą wózków wielofunkcyjnych jest fakt, że po zakupie musimy mieć wygospodarowane miejsce na element spacerowy, ponieważ użyjemy go dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać lub wyrośnie z gondoli. Ważne jest, aby spacerówka mogła być wpinana w stelaż wózka w obydwie strony, czyli dziecko może patrzeć na nas lub możemy je odwrócić plecami do siebie.

Z zasady więc wózek głęboki posłuży dziecku najdalej do pierwszego roku życia. Wózek wielofunkcyjny znacznie dłużej, bo w zestawie ma spacerówkę. Może się więc okazać nawet, że zakup spacerówki –  parasolki nie będzie potrzebny. To możliwe, ale rodzice powinni porównać tzw. plecy w spacerówce wózka wielofunkcyjnego i w parasolce. Niestety w pierwszym typie mogą być one znacznie krótsze, a trudno mówić o komforcie dwulatka, gdy głowa wystaje mu poza oparcie. Warto na to zwrócić uwagę.

Wózek w zestawie z fotelikiem samochodowym

Wiele modeli wózków wielofunkcyjnych ma w zestawie także fotelik samochodowy. Funkcja szalenie wygodna. Bo fotelik samochodowy możemy wpiąć bezpośrednio w stelaż. Gdy niemowlę zaśnie w samochodzie podczas jazdy, nie musimy go wyciągać z fotelika, przekładać do gondoli. Wystarczy wpiąć fotelik w stelaż wózka.

– Większość wózków dostępnych na rynku ma możliwość montowania na ramie wózka fotelików samochodowych, bez adapterów lub z adapterami. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne np. podczas wyprawy na zakupy czy do lekarza, bo nie musimy pakować do samochodu całego wózka z gondolką, a jedynie jego ramę z fotelikiem, w którym przewozimy dziecko w aucie – mówi Renata Majewska, właścicielka sklepu internetowego Bajkowa Chatka z wózkami, zabawkami i akcesoriami dla dzieci. Zaznacza jednak, że rozwiązanie dotyczy fotelików samochodowych z grupy wagowej do 13 kg.

Wózek dla dziecka pod lupą

Pierwszy wózek dla dziecka będzie służył niemal codziennie przez przynajmniej pierwszy rok życia dziecka. Dobrze dobrany wózek może być przez nas wykorzystywany nawet i przez 3 lata. Dlatego tak istotne jest znalezienie modelu dostosowanego do wieku dziecka i stylu życia rodziców.

Na co zwrócić uwagę?

Specjaliści radzą, by w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na:

 • Wagę wózka
 • Wymiary wózka
 • Rodzaj i wielkość kół, a co za tym idzie – stabilność wózka
 • Regulację oparcia i podnóżka
 • Wyposażenie wózka (kosz na zakupy, folia przeciwdeszczowa, parasolka, ciepła osłonka na nóżki, czy np. podwójny daszek budki – który można rozciągnąć dla lepszej ochrony przed słońcem, posiadają go m.in. wózki Cretero Luvio, Sonata, Spacer Deluxe).

Nie bez znaczenia jest także pora roku, w której dziecko przychodzi na świat.

Jeśli dziecko urodzi się w okresie jesiennym, powinniśmy pomyśleć o wózku z obszerniejszą gondolką. Dlaczego? Bo niemowlę będzie korzystało z niej dłużej niż dzieci urodzone wczesną wiosną. Te szybciej „przesiądą się” do spacerówek. W wielu przypadkach, jeśli dziecko rodzi się na wiosnę,  wystarczy niewielka gondolka lub wózek spacerowy z fotelikiem albo też wózek z modułem spacerowym, przerabianym na gondolkę – mówi Renata Majewska z Bajkowej Chatki.

Waga wózka

To jedna z ważniejszych cech wózka. Szczególnie wtedy, gdy przyszli rodzice mieszkają w bloku bez windy i będą musieli wnosić wózek po schodach.

– Rodzice, a w szczególności mama powinna nie tylko dowiedzieć się, ile wózek dla dziecka waży, ale go podnieść i sama ocenić, czy nie jest dla niej za ciężki. Nie możemy zapominać o doliczeniu wagi noworodka i dodatkowych akcesoriów. Trzeba także pamiętać o zasadzie – cięższy wózek jest bardziej stabilny niż lekki – mówi Liliana Belicka z Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowego „TAKO” .

Wymiary wózka i łatwość obsługi

Jaki powinien być pierwszy wózek dla dziecka? Nie za duży i nie za mały. Odpowiedź ogólna, ale trudno o konkretniejszą, gdy pod uwagę trzeba brać różne kryteria, jak wielkość dziecka czy miejsce przechowywania wózka.

Nierozsądnie będzie wydać 1 500 zł na wózek, którego nie będziemy mogli zmieścić w samochodzie. Koniecznie należy więc porównać wymiary stelaża/wózka po złożeniu z pojemnością bagażnika. Warto sprawdzić, czy koła można wypiąć czy też nie.

– Istotną kwestią jest łatwość obsługi i szybkość składania wózka – dla komfortu rodziców jest ważne, jak działają poszczególne elementy wózka. Jeśli wózek będzie używany często, składany, wkładany do bagażnika itd., nie może przysparzać żadnych trudności. Wózek ma się składać szybko i łatwo – mówi Liliana Belicka.

Wiele doświadczonych mam z pewnością doda, że wózek powinien dać się rozłożyć jedną ręką (gdy w drugiej trzymamy dziecko;)).

Odpowiednie koła

Pompowane czy piankowe? Wózek na trzech czy czterech kołach? Te pytania zadają chyba wszyscy rodzice, którzy poszukują pierwszego wózka dla dziecka. Wybór kół zależy głównie od tego, po jakiej nawierzchni będzie jeździć wózek:

 • koła pompowane, czyli amortyzacja kontra ciężar. Koła pompowane stanowią dodatkową amortyzację, a więc zabezpieczają dziecko przed wstrząsami i wpływają na płynność jazdy. Niestety dętka w nich może się przebić (wtedy konieczna będzie wymiana). Koła pompowane są ciężkie. Ale warto je rozważyć szczególnie wtedy, gdy lubimy spacery po terenach podmiejskich.
 • koła piankowe, czyli brak amortyzacji, ale lekki wózek. Koła piankowe to tzw. koła bezobsługowe. Nie mają dętki, więc nie złapiemy gumy. Są lekkie, ale nie zapewnią dodatkowej amortyzacji, bo są pełne, nie mają w środku powietrza tak jak koła pompowane. Alternatywą dla nich mogą być koła bez dętek, ale z komorami powietrznymi w środku, tzw. bąbolada (nadal bezobsługowe), które mają delikatne właściwości amortyzujące.
 • koła skrętne czy nie? Skrętne koła ułatwiają wykonywanie manewrów wózkiem. Większość wózków ze skrętnymi kołami posiada możliwość blokowania kół jazdy na wprost (sprawdź!), która przyda się podczas jazdy po trudnym terenie. Wózek będzie pewniej się prowadził. Wózki tradycyjne nie posiadają skrętnych kół, więc lepiej pokonują przeszkody terenowe, ale właściwie przed każdym skrętem będziemy musieli wózek „podbijać”.

Warto zwrócić uwagę na hamulec. Musi być łatwo dostępny – umieszczony na tylnej osi na obydwa koła. Wyjątkiem mogą być wózki z przekładaną rączką, wtedy hamulec powinien być na obydwu osiach. Idealnie, gdy koła można zablokować nogą.

3 czy 4 koła? – czyli stabilność kontra moda

Wózek na czterech kołach jest stabilny i lepiej się prowadzi w trudniejszym terenie niż trójkołowa alternatywa. Warto zwrócić uwagę, czy środek ciężkości jest dobrze rozłożony w wózku trójkołowym (nierównomiernie obciążony wózek, np. zakupami może się przewrócić – przyp. red.) – mówi Agnieszka Machno z Tosia.pl. Jej zdaniem rozwiązanie trójkołowe jest po prostu modne, dlatego rodzice się na nie decydują. –  Funkcjonalność schodzi na dalszy plan – zauważa i dodaje, że warto się zastanowić, czy często będziemy korzystać ze schodów z podjazdem. Niestety dla trzech kół mogą być wyzwaniem.

– Jeśli mieszkamy w mieście i niewiele jeździmy na wycieczki do lasu i poza miasto, mniejsze koła (także plastikowe lub z masy piankowej) w zupełności się sprawdzą. Jeśli jednak prowadzimy aktywny tryb życia, wybierzmy wózek z dużymi i pompowanymi kołami – radzi Renata Majewska. – Rodzicom, którzy uprawiają jogging polecam wózki, które pozwolą biegać z maleństwem. Są to tzw. joggery – tłumaczy i podkreśla, że duże, pompowane koła zwiększają komfort jazdy dziecka i rodzica. Koła skrętne z przodu pozwalają na łatwiejsze manewrowanie wózkiem. W razie potrzeby mogą zostać zablokowane do jazdy na wprost.

Wózek z atestem

Bezpieczeństwo dziecka to podstawa. Dlatego  każdy wózek powinien spełniać podstawowe wymogi. Jakie?

– W Polsce każdy wózek dziecięcy, aby został dopuszczony do sprzedaży musi być wykonany i spełniać wszystkie standardy zgodnie z normą europejską: PN-EN 1888:2012. Norma określa jednolite wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa oraz procedurę kontroli wózków w całej Europie – wyjaśnia Liliana Belicka. – Wózek powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Znak trójkąta z wpisaną w środku literą B informuje o tym, czy wózek jest bezpieczny dla dziecka – przestrzega.

Norma europejska EN 1888 określa limit 15 kg dla wózków przeznaczonych dla jednego dziecka. Wszystkie pozostałe normy i certyfikaty są opcjonalne, np. atest Polskiego Instytutu Matki i Dziecka – mówi Agnieszka Machno.

Rynek nie ułatwia rodzicom wyboru. Co roku przybywa nowych modeli. Nie sposób porównać wszystkich. Dlatego przyszli rodzice powinni zachować zdrowy rozsądek, decydując się na pierwszy wózek dla swojego dziecka.

– Najlepszy wózek to taki, który sprosta potrzebom rodziców i dziecka, możliwościom portfela i stylowi życia oraz zapewni bezpieczeństwo dziecku – mówi pani Liliana.

 

Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Wielofunkcyjny wózek Compass, fot. Caretero

Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Wielofunkcyjny wózek Compass Navy, fot. Caretero

Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka?

Wózek wielofunkcyjny Compass Navy, fot. Caretero

KOMENTARZE: 8

 1. Pierwszy wózek to poważny kłopot wiem coś o tym. Długo szukałam odpowiedniego wózka dla córeczki, bezpiecznego, lekkiego, funkcjonalnego. Zielonego pojęcia nie miałam czym się kierować bo to moje pierwsze dziecko i pierwsza styczność z jakimkolwiek wózkiem:) Jak na razie jestem zadowolona z naszego wózka, dobrze mi się go prowadzi, dzieckiem nie trzęsie, nie telepie. Wybrałam wózek Graco ale najnowszy model Evo XT

 2. W każdym wózku ważna jest amortyzacja. Dziecko nie odczuwa wtedy nierówności, których nie brakuje na naszych ulicach i w parkach . Nie powinien być ciężki i łatwy w obsłudze a duże skrętne koła ułatwiają prowadzenie wózka.

 3. Wózek trzeba sobie koniecznie wybrać na żywo, oglądałam w internecie, czytałam opinie a w realu i tak wyszło inaczej. Wybrałam się do sklepu Zebra Świat Dziecka w Warszawie, byłam nastawiona na inny wózek a wybrałam Barlettę :)

 4. Zgadzam się, że dobra amortyzacja w wózki to podstawa, w naszym przypadku koła pompowane również były ważne bo mieszkamy przy lesie, także spacery po dość wyboistym terenie, chciałam też wózek wielofunkcyjny bo taki wydaje mi się najbardziej praktyczny i mam śliczny wózek Branoecco.

 5. Oglądałam wiele wózków w sklepach, ale żaden mi się nie podobał :/ W końcu kupiłam w internecie wielofunkcyjny Riko Brano i jestem z niego zadowolona. Bardzo fajnie wygląda, jest duży, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca :) Jest dobrze amortyzowany i ma duży kosz na zakupy. Polecam go wszystkim mamom :)

 6. My mamy wozek wielofunkcyjny, model Durango z euro cart, chciałam taki klasyczny wozek, na pompowanych kołach, z dużym koszem na zakupy, z wszelkimi potrzebnymi akcesoriami, ten idealnie wstrzelił się w moje wymagania, i nie odstraszal cenowo.

 7. Widziałam ten model Durango,możesz napisać coś więcej, od kiedy go masz i jak się sprawdza? Jest bardzo cieżki?

Dodaj komentarz