Strona główna Niemowlę Wybierz dobry żłobek w 5 krokach

Wybierz dobry żłobek w 5 krokach

Wybierz dobry żłobek w 5 krokach

Przerażające doniesienia o fatalnym traktowaniu dzieci w żłobkach paraliżują dorosłych. Wielu rodziców w trosce o bezpieczeństwo dzieci zaczęło unikać tego typu placówek. W kraju nie brakuje jednak wspaniałych żłobków, których funkcjonowanie bardzo dobrze wpływa na rozwój maluchów.

Aby jednak wybrać odpowiedni żłobek, warto dokładnie zaplanować cały proces poznawania danej placówki i wybrać ją najstaranniej, jak to możliwe.

Po pierwsze – wybierz kilka żłobków

Wybranie kilku żłobków, do których jesteś w stanie odwozić dziecko (biorąc pod uwagę odległość), jest bardzo ważne. Czasem bowiem zdarza się, że któraś z placówek może okazać się „w porządku”, ale już kolejny żłobek pod wieloma względami punktuje znacznie wyżej. Dlatego nie ulegaj pierwszemu wrażeniu i pozwól sobie na wybór oraz dokładną ocenę kilku miejsc. Odwiedzenie na przykład trzech żłobków może być co prawda kłopotliwe i zająć trochę czasu, ale przecież chodzi o rzecz najważniejszą – bezpieczeństwo i rozwój twojego dziecka. W końcu żłobek, czy to prywatny, czy publiczny, będzie miejscem, w którym Twoje dziecko spędzi kilka godzin każdego dnia.

Krok drugi – stwórz listę pytań

Kiedy zdecydujesz się już na kilka placówek, koniecznie przygotuj sobie listę pytań, które zadasz, odwiedzając konkretny żłobek. Dopiero na tej podstawie można stworzyć sobie właściwe porównanie – sama obserwacja placówki to bowiem trochę za mało. Co powinno znaleźć się na „żłobkowej” liście pytań?

  • Jakie kwalifikacje i doświadczenie mają pracownicy żłobka?

W prawidłowo działającej i rzetelnej placówce nikt nie będzie miał oporów przed przedstawieniem ci takiej informacji. Warto też dodać, że najlepiej byłoby, aby personel żłobka posiadał pedagogiczne wykształcenie i kilkuletnie doświadczenie. Z drugiej strony, opiekunki tylko po samym kursie pedagogicznym też mogą mieć właściwe podejście do dzieci oraz niezbędną wiedzę. Ważne jest, aby osoba, która będzie opiekować się twoim malcem, posiadała jakieś przygotowanie.

  • Czy pracownicy są przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy?

O tym pytaniu bardzo często zapominamy, a przecież wiedza na ten właśnie temat jest szalenie ważna – stawiającym pierwsze kroki maluchom i im żwawym kolegom często zdarzają się małe wypadki. Dobry personel żłobka powinien być przygotowany na taką ewentualność i mieć wiedzę co do kolejnych etapów niesienia pomocy dziecku.

  • Jaka jest wielkość grup?

To bardzo ważne kryterium wyboru – jeśli opiekunka będzie miała dziesięcioro dzieci pod swoją opieką, to nie poświęci każdemu tyle uwagi, co w grupach czteroosobowych. Im mniej dzieci pod swoimi skrzydłami ma opiekunka, tym lepiej.

  • Jak wygląda program edukacyjny i zajęcia w żłobku?

Dbanie o rozwój dzieci w żłobku poprzez zapewnienie im odpowiednich zajęć ma ogromne znaczenie, o czym doskonale wie personel dobrej placówki. Dla kontrastu, w tych mniej atrakcyjnych żłobkach możesz odnieść wrażenie, że chodzi bardziej o pilnowanie dziecka, niż rzetelną, wartościową opiekę. Dowiedz się zatem, jak wygląda plan edukacyjny, jakie zajęcia proponuje się dzieciom, co organizowane jest w konkretnych miesiącach, dniach, czy dzieci oglądają bajki (nie powinny).

  • Jak wygląda menu w żłobku?

Niemniej ważne od planu edukacyjnego i bezpieczeństwa dziecka jest także zapewnienie mu zbilansowanych posiłków. Zapytaj, co przygotowuje się dla dzieci w żłobku (albo zapoznaj się z menu cateringu) i sprawdź, czy jest to zgodne z twoimi wymaganiami. Zapytaj także o ewentualne rozwiązania w przypadku alergii, jeżeli twoja pociecha na nią cierpi.

Krok trzeci – omów proces adaptacyjny

W dobrej placówce bardzo ważny jest dopracowany plan adaptacji malucha do nowego, żłobkowego środowiska. Uzgodnij przebieg przyzwyczajania malca, dowiedz się też, czy w trakcie tych kilku dni możesz być obecna na sali zabaw. Sygnałem alarmowym powinna być dla ciebie informacja, że rodzice nie mogą wchodzić do sal – jeżeli personel placówki nie ma nic do ukrycia, to rodzice mogą odwiedzić żłobek w każdej chwili. O tym, jak wygląda przykładowy proces adaptacyjny, mówi Martyna Bunikowska, dyrektor żłobka „Bobaskowo” w Starogardzie Gdańskim:

– Przez pierwsze dni proponujemy, aby maluszek mógł zostać tylko na kilka godzin, zaczynamy od dwóch i stopniowo wydłużamy ten czas. Dobrze jest gdy dziecko zabierze ze sobą  ulubioną zabawkę lub przytulankę. Przez ten czas zazwyczaj maluchy niechętnie wchodzą w interakcje i nie uczestniczą w zabawach, a jedynie zapoznają się z panującymi zasadami, znajdują dla siebie jakiś azyl, najczęściej są to kolana opiekunek. Stopniowo, gdy przestają płakać, zaczynają rozglądać się po sali i włączają się do zabawy. Zazwyczaj taki proces trwa dwa tygodnie.

Bardzo ważnym aspektem jest mówienie dziecku prawdy. Rodzice nie powinni bać się tego i mówić szczerze, że wychodzą do pracy lub, że wrócą po podwieczorku. Rzeczą, którą najczęściej obserwuję jest problem rodzica z rozstaniem się z dzieckiem. Na kilka dni przed zapisaniem dziecka do żłobka wszyscy domownicy powinni przyzwyczajać się zatem do tej myśli i opowiadać, jak to będzie w żłobku, jakie będą zabawy, że będą dzieci. Dobrze jest też spotkać się z rodzicami, którzy już zaadaptowali dziecko w żłobku – oni opowiedzą, jak to się odbywa. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne i każde potrzebuje czegoś innego, to rodzice najlepiej znają swoje dziecko i najodpowiedniej pokierują procesem adaptacji – dodaje ekspert.

Krok czwarty – zwróć uwagę na szczegóły

Poproś o oprowadzenie po żłobku i zwracaj uwagę na drobne detale. Bardzo ważne są szczególnie: jakość zabawek, możliwość zamykania okien na klucz, zabezpieczenia środków chemicznych oraz śmieci, dobrze zamykająca się furtka oraz zabezpieczenia na placu zabaw.

Żłobek z monitoringiem

W wielu żłobkach istnieje możliwość „podglądania” dziecka online, a wszystko dzięki zainstalowanych w placówce kamerom. Jeśli czujesz, że taka opcja jest dla ciebie ważne – szukaj właśnie tego typu żłobków.

Krok piąty – zapytaj innych o opinię

Niestety, wielu rodziców czuje wyraźne obawy przed zadawaniem pytań, krępujemy się swojej dociekliwości i boimy, że zostaniemy uznani za „czepialskich”. Niesłusznie – gdy chodzi o opiekę nad naszym skarbem, nie ma niczego złego w zadawaniu pytań. Martyna Bunikowska podpowiada, kto może nam pomóc w ocenie pracy żłobka:

– Niewielu rodziców wie, że żłobek podlega corocznej kontroli spełnianych warunków i standardów opieki. Kilkustronicowy raport z takiej kontroli zamieszczany jest na internetowych stronach Biuletynu Informacji Publicznej danej gminy. Dodatkowo można zapytać Inspektorat Sanitarny, który również posiada informacje na temat warunków pracy żłobka. Najlepiej jest jednak porozmawiać z innymi rodzicami żłobka – to najcenniejsze źródło informacji. Jeśli rodzice będą widzieć ich zadowolenie, to będzie to kluczowa informacja – podkreśla specjalista.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz