Strona główna Małe dziecko Zdrowie małego dziecka Wnętrostwo, czy niezstąpienie jąder u chłopców – jak rozpoznać i leczyć?

Wnętrostwo, czy niezstąpienie jąder u chłopców – jak rozpoznać i leczyć?

Wnętrostwo, czy niezstępienie jąder u chłopców - jak rozpoznać i leczyć?

Występuje u co dwudziestego noworodka urodzonego o czasie i aż u co piątego wcześniaka. Wnętrostwo, bo o nim mowa, to inaczej niezstąpienie jąder do moszny. W jaki sposób diagnozuje się tę nieprawidłowość, jak można ją leczyć oraz czym grozi brak odpowiedniego postępowania?

Istota problemu

W trakcie życia płodowego jądra u chłopców znajdują się w jamie brzusznej. Dopiero około 7 miesiąca ciąży zaczynają one zstępować do moszny – dlatego właśnie problem ten tak często występuje u wcześniaków. Wnętrostwo może obejmować jedno jądra albo oba.

Warto wiedzieć jednak, że gdy noworodek rodzi się z niezstąpionymi jądrami lub jądrem, nie zawsze oznacza to, że mamy do czynienia z wnętrostwem.  Zdarza się bowiem, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy życia sytuacja „naprawia się” samoczynnie, dlatego lekarze nie podejmują żadnych działań do tego czasu.  Możliwe jest także, że mamy do czynienia ze znacznie mniej skomplikowanym przypadkiem, zwanym jądrem wędrującym – czyli takim, które czasem znajduje się w pachwinie, a czasem właśnie w mosznie. W takiej sytuacji jedynym słusznym postępowaniem są regularne kontrole w gabinecie lekarskim (do ósmego roku życia). Najczęściej problem ten ustępuje samoczynnie i jądro ostatecznie „osiada” w odpowiednim miejscu.

Przyczyny wnętrostwa u dzieci

Wiele matek zadaje sobie pytanie, jakie właściwie są przyczyny powstania takiego problemu u ich pociechy. Kwestie te wyjaśnia dr Maria Stanisz-Swolkień z Kliniki Krakowskiej w Krakowie:

Przyczyny wnętrostwa są bardzo różne, chociaż najczęściej problem ten występuje u wcześniaków oraz maluchów z niską wagą urodzeniową. W innych przypadkach możemy mówić także o czynnikach genetycznych, zaburzeniach mechanicznych, np. zbyt krótkim powrózku nasiennym oraz wąskim kanale pachwinowym, czynnikach hormonalnych i chorobach matki. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że także niewłaściwe postępowanie ciężarnej może skutkować wnętrostwem u dziecka – alkoholizm, stosowanie NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu), kofeiny oraz innych leków w trakcie ciąży ma związek z powstaniem takiego problemu.

Diagnostyka

W przypadku, kiedy przy narodzinach dziecka okazuje się, że jądra nie zstąpiły do moszny, po trzech miesiącach należy udać się do pediatry na odpowiednie badanie. Tak samo należy postąpić, kiedy jądra są w mosznie, ale martwi nas coś w ich wyglądzie czy położeniu.

Badanie rozpoczyna zwykle kontrola palpacyjna – czyli ręczne zbadanie jąder dziecka. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy jądra znajdują się w pachwinie czy w jamie brzusznej. Zwykle dopełnieniem takiego badania jest wykonanie ultrasonografu, który daje pełen obraz sytuacji. Żadne z tych badań nie jest dla dziecka bolesne ani nieprzyjemne.

Leczenie wnętrostwa u dzieci

W wielu przypadkach rodzice, mając świadomość powagi zaistniałej sytuacji, bardzo obawiają się decyzji o zabiegu operacyjnym. Czy rzeczywiście jest on niezbędny?

– Decyzja o konieczności wykonywania zabiegu operacyjnego pada zwykle dopiero wtedy, kiedy inne metody zawodzą. Najpierw natomiast podejmuje się próbne leczenie zachowawcze poprzez podawanie dziecku odpowiednich hormonów – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) lub gonadoliberyny (GnRH). Odbywa się to oczywiście pod kontrolą urologiczną. Dopiero, gdy takie leczenie nie przynosi spodziewanych efektów, przeprowadza się zabieg operacyjny sprowadzenia jądra do kanału pachwinowego i jego umocowanie. Warto dodać, że leczenie powinno zostać przeprowadzone jak najszybciej – najpóźniej w 2-3 r. życia dziecka – podkreśla dr Maria Stanisz-Swolkień z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Płodność i zdrowie w niebezpieczeństwie

Dlaczego lekarze zwracają tak dużą uwagę na terminy i ostrzegają, by nie pozostawiać tego problemu nierozwiązanego przez dłuższy czas?

– Stosunkowo szybka reakcja jest bardzo ważna zarówno dla zdrowia, jak i płodności dziecka. Warto wyjaśnić, że pozostanie jąder poza workiem mosznowym (w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym) grozi ich „przegrzewaniem”. Efektem tego procesu jest znaczny wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu jądra oraz niepłodności w wyniku zaburzenia prawidłowego procesu spermatogenezy – wyjaśnia dr Maria Stanisz-Swolkień.

Nie ma, na co czekać

Niestety, aż blisko 80% przypadków niepłodności spowodowanej wnętrostwem dotyczy tych panów, których rodzice zdecydowali się na leczenie problemu dopiero po okresie dojrzewania. Trzeba zatem jak najszybciej zadbać o późniejsze zdrowie swojej pociechy i jak tylko miną trzy miesiące od jej narodzin – udać się do lekarza.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz