Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Witamina K dla niemowląt – dlaczego jest konieczna?

Witamina K dla niemowląt – dlaczego jest konieczna?

Witamina K dla niemowląt - dlaczego jest konieczna?

Witamina K zapobiega powstawaniu niebezpiecznych krwotoków u noworodków i niemowląt. Jej deficyt w organizmie jest groźny dla zdrowia i życia malucha. Często więc konieczna jest suplementacja witaminy K. W Polsce w pierwszej dobie życia otrzymuje ją każdy noworodek. Dalszą suplementację prowadzą rodzice.

Dlaczego niedobór witaminy K jest groźny?

Witamina K pomaga w krzepnięciu krwi, dzięki czemu nawet małe skaleczenia nie powodują wielogodzinnego upływu krwi. U niemowląt w wyniku niedoboru witaminy K może wystąpić skaza krwotoczna, która charakteryzuje się obfitym krwawieniem z przewodu pokarmowego. W sposób naturalny, witamina K, wytwarzana jest w jelitach, jednakże noworodki i niemowlęta nie mają jeszcze wystarczających jej ilości, by zaspokoić potrzeby organizmu i uniknąć niebezpieczeństwa krwotoków. Dlatego podaje im się ją doustnie lub dożylnie (w Polsce obowiązkowo w pierwszej dobie życia).

Witamina K jest bardzo istotna, gdyż:

  • zapobiega groźnej skazie krwotocznej
  • uszczelnia naczynia krwionośne
  • przeciwdziała zaburzeniom krzepnięcia krwi
  • działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Naturalnie witamina K występuje w ciemnoliściastych zielonych warzywach, zbożach, owocach i produktach mlecznych.

Suplementacja witaminy K, czyli kiedy i w jakich ilościach podawać ją dziecku?

O tym, w jakich ilościach podawać witaminę K mówi dr Anna Czajka – Bełz z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie:

– Zgodnie z zaleceniem krajowego konsultanta ds. pediatrii witaminę K należy podawać:

  • wszystkim noworodkom urodzonym w terminie w pierwszej dobie życia – 0,5 miligrama domięśniowo lub 2 miligramy doustnie;
  • noworodkom karmionym mlekiem matki – od 9 dnia życia do końca 3 miesiąca życia – 25 mikrogramów na dobę;
  • dzieciom karmionym sztucznie nie podaje się witaminy K, ponieważ mieszanki mleczne zawierają wystarczającą ilość do pokrycia zapotrzebowania dobowego;
  • niemowlętom karmionym piersią, u których występuje przedłużająca się żółtaczka lub biegunka – 50 mikrogramów na dobę do czasu ustąpienia objawów;
  • noworodki urodzone przedwcześnie poniżej 1,5 kg – 0,3 miligrama domięśniowo lub dożylnie;
  • powyżej 1,5 kg – 0,5 miligrama domięśniowo.

Witamina K – w kroplach czy kapsułkach?

Na rynku istnieją preparaty zawierające witaminę K. Są dostępne bez recepty. Występują w formie kapsułek typu twist – off oraz w kroplach. Należy zachować szczególną ostrożność podczas wyciskania zawartości kapsułki maluchowi prosto do buzi, by malec się nie zakrztusił lub nie połknął samej kapsułki.

W aptekach można kupić także preparaty zawierające jednocześnie witaminę K oraz D a nawet dodatkowo kwasy omega 3. Jeśli masz wątpliwości dotyczące dawkowania lub problem z wyborem odpowiedniego produktu, skonsultuj się z lekarzem.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz