Strona główna Niemowlę Wady serca u noworodka

Wady serca u noworodka

Wady serca u noworodka

Media coraz częściej informują nas o przełomowych badaniach oraz zabiegach operacyjnych, które przeprowadza się na sercach najmłodszych. Z jednej strony takie doniesienia są budujące, z drugiej – przyczyniają się do myśli o tym, w jaki sposób rozpoznać, że dziecko ma problem z sercem.

W ciąży czy po porodzie?

Większość przyszłych mam przechodzi w ciąży badanie, które ma na celu kontrolę stanu serca dziecka. I rzeczywiście, w niektórych przypadkach okazuje się, że ten niezwykle ważny organ nie działa prawidłowo lub ma niewłaściwą budowę. Wówczas szybko podejmuje się decyzje o konieczności leczenia – czasami oznacza to nawet operację serca dziecka jeszcze w brzuchu mamy.

Mimo zaawansowanej diagnostyki, nie zawsze udaje się wykryć wady serca u dziecka jeszcze w okresie życia płodowego – dlatego u każdego noworodka wykonuje się badanie pulsoksymetryczne (między 2 a 24 godziną życia).  Ponadto, lekarze zawsze zwracają uwagę na objawy, które mogą świadczyć o ewentualnych nieprawidłowościach związanych z pracą serca maluszka. Są to w szczególności:

  • sine zabarwienie powłok, a zwłaszcza spojówek, warg czy języka
  • utrzymywanie się sinego zabarwienia przez dłuższy czas po urodzeniu (pomimo tlenoterapii)
  • zimne dłonie i stopy
  • „marmurkowe” zabarwienie kończyn
  • przyspieszony oddech
  • trudności w przyjmowaniu pokarmu

Część z tych objawów może być zauważona przez rodziców – dlatego w każdym przypadku, gdy coś nas niepokoi, należy zgłosić to lekarzowi.

Szmery nad sercem – czy zawsze są groźne?

Podczas rutynowej kontroli stanu zdrowia noworodka zdarza się, że rodzice słyszą bardzo niepokojącą informację o szmerach nad sercem dziecka. Czy jednak w każdym przypadku oznacza to, że maluch cierpi na poważną chorobę? Zapytaliśmy o to eksperta:

– Niekoniecznie, czasem takie szmery określamy jako fizjologiczne, czyli te, które „znikają” w kolejnych dobach. Te szmery, które słyszymy w kilku pierwszych godzinach życia mogą odpowiadać zamykającemu się przewodowi tętniczemu, przemijającej niedomykalności zastawki trójdzielnej lub mogą to być szmery turbulentnego przepływu płucnego w wyniku zwiększenia się ilości krwi w krążeniu płucnym – wyjaśnia dr hab. n. med. Bożena Kociszewska – Najman, specjalista pediatrii i neonatologii z Centrum Medycznego „Balumed”– Warto podkreślić, że częstość szmerów nad sercem zmniejsza się istotnie w ciągu kilku pierwszych dni życia. Nie zawsze zatem ich występowanie wiąże się z niebezpieczeństwem. Z drugiej strony, trzeba mieć również na uwadze fakt, że nie każdej wadzie serca towarzyszą szmery – dlatego tak istotna jest czujność rodziców i reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.

Wady serca u dziecka – jak często występują?

W wielu źródłach można zapoznać się z informacją, że wady serca są jedną z najczęściej występujących nieprawidłowości u noworodków. Warto jednak wyjaśnić, jakie liczby kryją się za określeniem „najczęściej”. Wyjaśnia to nasz specjalista:

– Oficjalne dane podają, że umiarkowanie ciężkie i ciężkie postaci wad wrodzonych serca występują u około 6 na 1000 żywo urodzonych dzieci. Jednak szacuje się, że prawdziwa częstość wrodzonych wad serca, w tym niewielkiego ubytku w części mięśniowej przegrody międzykomorowej (ventricular septal defect – VSD) i dwupłatkowej zastawki aorty, jak również innych wad o łagodniejszym charakterze, może wynosić aż 75 na 1000 noworodków.

Warto podkreślić, że decydujące znaczenie w zmniejszaniu umieralności niemowląt z powodu wrodzonych wad serca ma wczesne wykrywanie i niezwłoczne leczenie wad farmakologiczne i/lub zabiegowe. Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić dokładną diagnostykę hemodynamiki wady.  Dokładne badanie przedmiotowe jest niezwykle ważne i zawsze stanowi pierwszy krok w kierunku wykluczania wrodzonej wady serca – podkreśla dr hab. n. med. Bożena Kociszewska – Najman.

Podejrzewasz wady serca u swojego dziecka? Nie czekaj!

Jeśli zauważasz niepokojące objawy u swojego maluszka, upewnij się, że nie są one związane z wadą serca i jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że twoja czujność i błyskawiczny proces leczenia mogą uratować maluszkowi życie.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz