Strona główna Rozwój Czy Twoje dziecko jest uzależnione od internetu i komputera?

Czy Twoje dziecko jest uzależnione od internetu i komputera?

Czy Twoje dziecko jest uzależnione od internetu i komputera?

Twoje dziecko niechętnie wychodzi z domu. Całymi dniami siedzi wpatrzone w ekran komputera? Nie wiesz, co robić i jak na nie wpłynąć? Trudno Ci odciągnąć go od monitora? Istnieje ryzyko, że Twojemu dziecku zagraża uzależnienie od internetu.

Pierwsze symptomy?

Rodzice nie muszą wznosić alarmu za każdym razem, gdy ich dziecko chce zalogować się w sieci. Powinni jednak być czujni i zastanowić się nad tym, czy ich dziecko jest uzależnione od internetu i komputera, jeśli zauważyli, że:

 •     przestaje poświęcać czas swoim dotychczasowym zainteresowaniom na rzecz spędzania czasu przed ekranem monitora,
 •     nieustannie myśli o rzeczach, które wydarzyły bądź mają szansę wydarzyć się w sieci,
 •     ma problemy z koncentracją,
 •     robi się niespokojne i nad wyraz radosne, kiedy zbliża się czas wyznaczony na kontakt z komputerem,
 •     zaniedbuje obowiązki domowe oraz szkolne, a po otrzymaniu reprymendy od rodzica, zamiast zmienić postawę – buntuje się,
 •     nie tylko relaksuje się przed komputerem, ale może się wyciszyć, opanować emocje i rozładować stres,
 •     nie może się skupić podczas odrabiania prac domowych,
 •     przebywając przed komputerem traci poczucie czasu,
 •     stwierdza, że ma więcej przyjaciół w internecie niż w świecie realnym,
 •     wpada w szał, kiedy rodzic wcześniej niż zwykle każe mu natychmiast zakończyć korzystanie z komputera.

Przyczyny uzależnienia od sieci

Głównymi przyczynami prowadzącymi do uzależnienia dziecka od cyberprzestrzeni są niektóre fobie społeczne. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych Joseph Mazer i Andrew M. Ledbetter najczęściej wskazują zaburzenie nerwicowe o objawie osiowym uciążliwego lęku. Fobia ta w połączeniu z zaniżoną samooceną hamuje rozwój umiejętności komunikacyjnych. Prowadzi do wystąpienia zaburzeń relacji międzyludzkich, a następnie odseparowania się dziecka od życia społecznego. Pociecha początkowo w sieci znajduje schronienie. Stara się doprowadzić do zaspokojenia potrzeb, których nie potrafi zaspokoić w świecie rzeczywistym.

– Uzależnienie od internetu zaczyna się wtedy, gdy dziecko jest ciągle zmęczone. Rodzice powinni pomóc dziecku odkrywać nowe zainteresowania, jak np. gra w piłkę lub dodatkowe zajęcia plastyczne czy muzyczne. Jednak przede wszystkim muszą okazywać mu zainteresowanie, by nie musiało szukać go w wirtualnej rzeczywistości – mówi Kamila Jaskólska, pedagog z Przedszkola Miejskiego nr13 w Będzinie.

Skutki internetowego uzależnienia

Uzależnienie dziecka od internetu niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje,  w tym zarówno psychologiczne, społeczne, jak i fizyczne. Najczęściej można zauważyć, że:

 • dziecko upraszcza wszelkie potrzeby,
 • zanika u dziecka większość bodźców motywacyjnych,
 • dziecku zaciera się cykl dobowy,
 • więzi emocjonalne dziecka z najbliższymi ulegają osłabieniu,
 • dziecko zaczyna mieć problemy ze wzrokiem i kręgosłupem.

Jak pokonać uzależnienie od internetu?

Jeśli podejrzewasz, że dziecko zagraża uzależnienie od internetu, udaj się z nim, jak najszybciej na konsultację do specjalisty od „siecioholizmu”. Podczas wizyty dowiesz się, w jakim stadium uzależnienia jest dziecko oraz jaki zastosować rodzaj terapii.

Pomocna terapia

Dziecko podczas terapii uczy się nawiązywać relację z innymi ludźmi i funkcjonować w świecie rzeczywistym. Stałe wykluczenie internetu z życia dziecka nie jest celem terapii. Ma ona przyczynić się do nieprzesadnego korzystania dziecka z dobrodziejstw, jakie oferuje sieć. Poddanie dziecka terapii jest niezbędne, jeśli chcemy, by odzyskało dawny rytm życia. Niestety terapia jest procesem długotrwałym. Zadowalające efekty są widoczne dopiero po kilku, a czasem nawet po kilkunastu tygodniach.

Jak zapobiegać uzależnieniu?

Rodzice powinni dziecku służyć przykładem i skrócić czas spędzany w internecie. Następnie powinni wciągać dziecko w regularne rozmowy poświęcone tematyce sieci. Pociecha musi mieć przeświadczenie, że z internetu należy korzystać tylko i włącznie, gdy zaistnieje taka konieczność. Ponadto rodzice zawsze powinni być opanowani. Uwidocznienie wzburzenia emocjonalnego może negatywnie wpłynąć na relacje z dzieckiem. Warto zainteresować dziecko bezpiecznymi a nieznanymi mu dotychczas czynnościami. Takie postępowanie sprawi, że rodzic będzie sprawował kontrolę nad dzieckiem, a tym samym nad czasem, który spędza ono w sieci.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz