Strona główna Niemowlę Usypianie niemowlęcia – sposoby na dobry sen

Usypianie niemowlęcia – sposoby na dobry sen

Nieprzespane noce to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Wieczorem większość matek i ojców marzy o tym, aby jak najszybciej utulić dziecko do snu, po to, by móc choć na chwilkę odpocząć. Niestety usypianie malucha nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Podpowiadamy, co zrobić, aby dziecko przespało całą noc.

Wprowadź rytuały

Niemowlęta stosunkowo szybko reagują na ustalony porządek dnia. Systematycznie powtarzane czynności są dla dziecka czytelną informacją, co za chwilę się wydarzy. Małe dzieci nie lubią być zaskakiwane. Chociażby z tego prostego powodu tak ważne są rytuały, czyli czynności porządkujące rytm dobowy. Wprowadź je zatem, by sygnalizować dziecku, że nadeszła pora spania.

 1. Zacznij od wyznaczenia stałej pory zasypiania (może to być np. godzina 19 lub 20).
 2. Odpowiednio wcześniej wykąp malucha – zadbaj o to, by wieczorna toaleta odbywała się codziennie o podobnej porze.
 3. Nakarm dziecko.
 4. Zadbaj o umycie ząbków (jeśli je posiada).
 5. Przytul dziecko.
 6. Połóż niemowlę do łóżka.
 7. Poczytaj dziecku do snu (najlepiej już przy nocnej lampce lub przygaszonym świetle).
 8. Ucałuj dziecko.
 9. Zgaś światło.

Rytuał wieczorny to po pierwsze czytelny sygnał dla dziecka: idziemy spać, po drugie daje mu poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób możesz nauczyć niemowlę spać o określonej porze, w swoim łóżeczku, w swoim pokoju, itd.

Zadbaj o wyciszenie

Sen to przede wszystkim czas odpoczynku. Niestety nie stanie się on chwilą relaksu i spokoju, jeżeli wszelkie potrzeby dziecka nie zostaną wcześniej zaspokojone. By wyciszyć niemowlę i przygotować je na sen, należy:

– ograniczyć bodźce zewnętrzne (np. donośne odgłosy rozmów, głośne programy telewizyjne, trzaskanie drzwiami, zbyt jasne, rażące światło itp.). Nadmiar bodźców dekoncentruje dziecko, sprawia, że trudno jest mu się wyciszyć i skupić na zasypianiu.

– zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka. Zanim zaczniesz usypiać malucha, upewnij się, że nie jest głodny ani spragniony, nie ma mokrej pieluszki, nie jest mu gorąco lub zbyt zimno.

– codziennie starać się wyraźnie sygnalizować dziecku, kiedy jest dzień a kiedy noc. Po położeniu pociechy zgaś światło, ewentualnie zostawiając zapaloną lampkę nocną, zasłoń żaluzje w oknie. Wyłącz urządzenia grające w pokoju dziecka.

Nieocenioną pomocą w usypianiu okaże się również ulubiona maskotka, miękka szmatka lub po prostu zwykła pielucha tetrowa, którą dziecko będzie miało przy sobie.

Połóż dziecko do łóżeczka

Od samego początku staraj się nauczyć dziecko spania w łóżeczku. Usypianie niemowlęcia podczas kołysania na rękach, huśtania w wózku czy w trakcie karmienia piersią nie jest rozsądne. Gdy dziecko zaśnie w swoim łóżeczku z pewnością jego sen będzie głębszy niż w pozostałych przypadkach. Dziecko zasypiające w innym miejscu, będzie spało płytko i czujnie. Poza tym, gdy pozwolisz zasypiać niemowlęciu np. na rękach lub przy piersi – stanie się to dla niego normą. Z czasem coraz trudniej będzie go tego oduczyć, bo kto chce rezygnować z tego, co przyjemne?!

Obserwuj niemowlę

Sygnały zmęczenia

Choć kilkutygodniowe niemowlę jeszcze nie mówi, z pewnością potrafi się komunikować z otoczeniem. Robi to, wysyłając sygnały pozawerbalne, które nieodczytane na czas, stają się głównym powodem trudności z zasypianiem. Gdy tylko zaobserwujesz u swojego dziecka:

 • kwilenie,
 • płacz
 • kręcenie głową,
 • odwracanie głowy od tego, co się dzieje w najbliższym otoczeniu,
 • ziewanie,
 • rozdrażnienie
 • przecieranie oczu,
 • wtulanie się w Ciebie

nie czekaj dłużej – połóż dziecko do łóżeczka. Pamiętaj o zasadzie, która mówi, że lepiej jest położyć dziecko spać wcześniej, niż przetrzymać spanie – wówczas jest już rozdrażnione, a to tylko wzmaga problemy z zaśnięciem.

Problemowe usypianie

Gdy dziecko często budzi się w nocy

Nieprzespana noc niemowlaka to zmora dla rodzica. Musisz sprawdzić, jakie są przyczyny niespokojnego snu u Twojego dziecka i ciągłego budzenia się. Upewnij się, że:

 • dziecko nie jest głodne,
 • nie ma mokrej pieluszki,
 • jest mu wygodnie,
 • jest mu ciepło,
 • nie jest mu zimno,
 • nie ma zatkanego noska,
 • nie ma gorączki.

Jeżeli wszystko jest w porządku, zegar biologiczny dziecka jeszcze się nie przestawił. Konsekwentnie praktykuj wprowadzone rytuały, a po pewnym czasie maluch się do nich przyzwyczai. Nie należy oczekiwać, że dziecko zaakceptuje Twój plan na usypianie od razu, jeśli dotychczas jego rytm był inny.

Gdy po położeniu do łóżeczka dziecko długo nie chce zasnąć

Nie ma potrzeby interweniować, jeśli dziecko nie śpi, ale spokojnie leży w łóżeczku. Ważne, by nauczyło się samo zasypiać. Jeśli jednak płacze, należy sprawdzić dlaczego. Upewnić się, że ma zapewniony komfort. Można maluszka przytulić i znów położyć do łóżka. Gdy znów zaczyna płakać, warto dać mu kilka lub kilkanaście minut na uspokojenie i zaśnięcie. Czasem niemowlęta zasypiają lepiej, jeśli są ściśle owinięte kocykiem, inne z kolei wolą mieć odsłonięte stópki. W jeszcze innym przypadku dziecku może pomóc zasnąć kołysanka lub pozytywka. Starajmy się jednak ograniczyć do jednej piosenki.

Nie jest łatwo nauczyć niemowlę spać, ale określone, codziennie wykonywane czynności wyrabiają w dziecku nawyk. Dlatego kultywowanie wieczornego rytuału szykowania do snu i usypiania jest tak istotny.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz