Strona główna Małe dziecko Zdrowie małego dziecka Trzydniówka – powody, objawy i postępowanie

Trzydniówka – powody, objawy i postępowanie

Trzydniówka - powody, objawy i postępowanie

Wysoka gorączka u niemowlęcia może występować z wielu powodów. Jednym z nich jest tzw. trzydniówka – choroba powszechna, ale wciąż budząca silny niepokój u rodziców. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny trzydniówki

Trzydniówka to choroba zwana również gorączką trzydniową czy rumieniem nagłym. Ta ostatnia nazwa bardzo trafnie określa powstawanie objawów – trzydniówka atakuje bowiem bardzo niespodziewanie. Może zdarzyć się na przykład, że kładziemy spać zupełnie zdrowe dziecko, a w nocy budzi się ono z wysoką temperaturą.

Choroba zwykle pojawia się u maluchów między szóstym miesiącem życia a trzecim rokiem – zdarza się jednak, że chorują także starsze dzieci (a nawet i nastolatkowie). Przyczyną wysokiej gorączki są wirusy HHV-6 oraz HHV-7, które przenoszą się drogą kropelkową – czyli na przykład wtedy, kiedy nasza pociecha „pożyczy” smoczek od zarażonego już kolegi w żłobku. Warto zauważyć, że z uwagi na dwa rodzaje wirusów, trzydniówka może pojawić się dwukrotnie w życiu dziecka.

Objawy choroby

Gorączka trzydniowa ma charakterystyczny, etapowy przebieg:

 • Wystąpienie nagłej gorączki – nawet do 40 stopni Celsjusza. Temperaturze nie muszą, choć mogą towarzyszyć objawy wskazujące na inne przyczyny, czyli katar lub kaszel.
 • Ustąpienie gorączki po 2 – 4 dniach.
 • Pojawienie się na ciele charakterystycznych, nieswędzących plamek, czyli wysypki plamisto-grudkowej. Ślady „po trzydniówce” są bladoróżowe i pojawiają się na głównie na tułowiu.

Trzydniówka – postępowanie

Trzydniówka jest chorobą wirusową, co oznacza, że nie ma na nią skutecznego lekarstwa – dziecko musi po prostu ją „przetrwać”.

Pamiętajmy jednak, że gdy wysoka gorączka u małego dziecka nie ustępuje po podaniu właściwych dawek leków przeciwgorączkowych lub towarzyszą jej inne objawy i złe samopoczucie dziecka, należny udać się niezwłocznie do lekarza. Przyczyny mogą być bowiem inne niż przypuszczamy i „niewidoczne” dla oka – takie, jak zapalenie pęcherza, angina czy zapalenie ucha, które wymagają już podania malcowi antybiotyków.  W przypadku wątpliwości przy stawianiu diagnozy, lekarz  skieruje dziecko na podstawowe badania krwi – zwykle jest to morfologia, OB czy CRP.

Obniżanie gorączki

W przebiegu trzydniówki najważniejszym działaniem jest obniżanie gorączki, jeżeli wynosi ona ponad 38 stopni Celsjusza (bądź 38,5, jeśli mierzymy w odbycie). Podawanie paracetamolu albo/i ibuprofenu (ale nigdy – aspiryny!) zapobiega wystąpieniu drgawek gorączkowych i przynosi ulgę dziecku.

Jak możesz pomóc?

Obniżanie gorączki za pomocą leków to nie wszystko, co możesz zrobić, by pomóc malcowi. Oto kilka prostych sposobów na to, by dziecko poczuło się lepiej:

 • Nie przegrzewaj dziecka – zakładaj mu ubranka z lekkiej bawełny, a jeżeli na skutek gorączki brzdąc mocno się spoci – natychmiast go przebierz.
 • Utrzymuj temperaturę w pokoju w okolicach 20 stopni Celsjusza – zwłaszcza w nocy.
 • Jeżeli gorączka „uparcie” nie odpuszcza, przygotuj maluchowi kąpiel. Jej temperatura powinna być najpierw taka, jak temperatura dziecka, a następnie chłodniejsza o 1-2 stopnie (w tym celu dodaj trochę zimnej wody). To dobry sposób na naturalne obniżenie gorączki, przy okazji też przyjemny dla maluszka.
 • Wietrz mieszkanie, ale nie rób przewiewów.
 • Możesz stosować chłodne okłady na czoło, kark dziecka, a także w miejscach występowania dużych naczyń i przepływów krwi – czyli na szyi oraz prawych okolicach podżebrowych. Nie rób tego jednak na siłę, jeżeli maluszek reaguje gwałtownymi protestami.
 • Podawaj duże ilości płynów, zwłaszcza wody i nie martw się, jeśli twoja pociecha będzie jadła znacznie mniej niż zwykle – wynika to z chwilowego osłabienia.

Drgawki gorączkowe – jak postępować?

W przebiegu trzydniówki – jak i innych chorób przebiegających z gorączką – może się zdarzyć, że u dziecka wystąpi atak drgawek gorączkowych. Uspokajamy – taki stan występuje niezwykle rzadko, specjaliści mówią tu o mniej niż 5% przypadków. Niemniej, warto wiedzieć, jak wygląda atak drgawek oraz co należy zrobić, gdy już się pojawi.

O drgawkach gorączkowych mówimy, gdy:

 • dziecko sztywnieje, pręży się, wyraźnie traci kontakt z otoczeniem
 • zmienia się rytm oddychania malca
 • malec nie reaguje na nawołania, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego.

Warto również podkreślić, że w ataku drgawek gorączkowych dziecko wcale nie musi drżeć. Czasem wygląda to, jakby po prostu zesztywniało i patrzyło w dal.

Czego nie wolno?

Pierwszym krokiem przy ataku drgawek jest ułożenie dziecka na boku i poproszenie kogoś o wykonanie telefonu na pogotowie. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki nie wolno potrząsać maluchem, ściskać go, należy jedynie delikatnie przytrzymywać jego ciało. Pod żadnym pozorem nie wolno również podawać czegokolwiek do picia.

Uwaga! Po ataku drgawek gorączkowych, gdy malec już wyzdrowieje, należy skontaktować się z pediatrą, który zdecyduje czy potrzebna jest dalsza diagnostyka.

 

Konsultacja oraz nadzór merytoryczny: lek. med. Ilona Chudzik, w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracownik Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży, dyżurujący w przychodni „Aksamitna” w Gdańsku.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz