Strona główna Przedszkolak Rozwój przedszkolaka Terapia przez bajki

Terapia przez bajki

Terapeutyczna moc książki

Książka to istna kopalnia wiedzy, a człowiek oczytany to człowiek mądry. Warto więc zacząć przygodę z książką jak najwcześniej.

Dzieciństwo to taki etap życia, w którym kształtuje się światopogląd, cechy osobowości, wrażliwość, potrzeby psychiczne. Proces uczenia się jest u dzieci nierozerwalnie związany z czytaniem. Atrakcyjna lektura ma silną moc oddziaływania, a gdy jeszcze dodatkowo powiązana zostanie z osobistymi doświadczeniami dziecka, na długo zapisze się w pamięci.

W świecie bajek i baśni

„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami…” – w ten sposób zazwyczaj zaczyna się większość bajek i baśni. Wszyscy je lubimy, ale to właśnie dzieci są ich najwierniejszymi słuchaczami. Dlaczego?

  • Po pierwsze – cudowność. W bajkach przeplatają się dwa światy – realny i zmyślony. Fantastyczny charakter bajek i baśni odpowiada wrażliwości dziecka, które często przedkłada fantazję nad rzeczywistość. Co więcej, w każdej bajce jest pewien pierwiastek niezwykłości, niecodzienności. Dzięki temu świat wykreowany w bajkach fascynuje, zadziwia – po prostu wciąga.
  • Po drugie – emocje. Bajki i baśnie przemawiają do uczuć dziecka – trzymają w napięciu, zaciekawiają, przerażają, rozśmieszają, wzruszają. Znajdziemy w nich całą gamę uczuć i emocji. Dziecko może współczuć pokrzywdzonym bohaterom, niepokoić się o ich losy, cieszyć się z odniesionego przez nich zwycięstwa. W ten sposób może również poniekąd dokonać samooceny – świadomie przełożyć swoje uczucia i emocje na bohatera literackiego lub odwrotnie uczucia, emocje bohatera porównać ze swoimi.
  • Po trzecie – nauka. Baśnie i bajki uczą i wychowują, ale nie w taki tradycyjny sposób. Treści moralizujące są przekazywane mimochodem, są tłem dla cudownych wydarzeń i fantastycznych przygód. Dzięki temu dziecko nie odczuwa się „ciężaru” nauki.

Bajkoterapia

Bajkoterapia to – najprościej mówiąc – terapia przez bajki. Jest to jedna z metod pomocy dzieciom. Czytając dziecku, można mu pomóc w wielu sprawach, wyjaśnić pewne trapiące je problemy (np. pierwszy dzień w przedszkolu, wizyta u lekarza), odpowiedzieć na pytania. Jest to również wspaniała metoda relaksacyjna, która pozwala wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń. Bajkoterapia to metoda bardzo efektywna. W bajkach i baśniach wszystkie wydarzenia i bohaterowie osadzeni są w świecie fikcji, dzięki czemu łatwiej jest zachęcić dziecko, by opowiedziało o swoich przeżyciach. Z pewnością pewne sprawy na płaszczyźnie realnej rozmowy zostałyby przemilczane jako zbyt trudne. Z pomocą bajki przepracowanie pewnych tematów staje się po prostu łatwiejsze.

Nie zawsze rodzic wie, w jaki sposób wytłumaczyć pewne kwestie dziecku. Warto wówczas podsunąć mu wartościową książkę, mówiącą o danym problemie. Godne polecenia są książeczki z serii „Zabawy w Wielkie Sprawy” oraz „Książeczki z półeczki”. Te dwie pozycje nie tylko opisują zabawne przygody lubianej przez dzieci świnki Peppy, ale także poruszają tematy ważne. Młodzi czytelnicy mogą dowiedzieć się z nich wielu pożytecznych rzeczy. Wraz z świnką uczą się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dowiadują się między innymi, jak poradzić sobie z nauką jazdy na rowerze lub co zrobić, by przetrwać pierwszą w życiu noc poza domem. A to wszystko w prosty i przystępny dla każdego sposób. Dużym plusem są również proste i zarazem bardzo kolorowe ilustracje, które z pewnością przykują uwagę każdego dziecka. Obok ilustracji znajdziemy również prosty, wyraźny tekst, stąd jest to interesująca propozycja również dla dzieci, które są właśnie na etapie nauki czytania.

Bajki i baśnie, choć proste w swojej treści, mają ogromną moc terapeutyczną. Uczą przede wszystkim pokonywać własne słabości i lęki. Dziecko, mogąc utożsamiać się z bohaterem, widzi, że nie jest osamotnione ze swoim problemem. Dodatkowo szczęśliwe zakończenie daje mu wiarę we własne siły i nadzieję na poprawę losu –  to jest właśnie najważniejszy cel bajkoterapii.

Maria Molicka, terapeuta i psycholog dziecięcy, wyróżnia trzy rodzaje bajek terapeutycznych:

  1. Bajka relaksacyjna – mająca na celu wyciszenie się, uspokojenie i odprężenie.
  2. Bajka psychoedukacyjna – mająca na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w zachowaniu dziecka poprzez dostarczanie mu odpowiednich wzorców postępowania.
  3. Bajka psychoterapeutyczna – mająca na celu dowartościowanie dziecka oraz jego emocjonalne wsparcie.

Fenomen bajkoterapii polega na tym, że  bajka działa po prostu sama. Jej treść, choć prosta, ma ogromny wpływ na dziecko. Podstawą oddziaływania na jego psychikę jest przede wszystkim proces identyfikacji z bohaterem. Kształtują się w ten sposób zachowanie, sposób myślenia oraz emocje młodego czytelnika.

Bajka prawdę ci powie

Baśnie mają ogromny wpływ na rozwój moralny dziecka. Nigdzie indziej tak dobitnie, jak tu nie został przedstawiony problem dobra i zła. Zawsze wartości pozytywne, czyli pracowitość, skromność, odwaga, dobroć, przeciwstawione są wartościom negatywnym, czyli złu, chciwości i lenistwu. Widząc, że dobro zawsze zwycięża i jest nagradzane, dzieci uczą się właściwych wzorców zachowania.

Książka uczy

Spotkania z odpowiednio dobraną literaturą kształtują i rozwijają osobowość dziecka, a także pobudzają jego wyobraźnię i dostarczają pozytywnych przeżyć. Kontakt z żywym słowem aktywizuje myślenie, procesy porównywania i analizowania oraz wyciągania wniosków. Poza tym śledzenie przygód ulubionego boahtera i wiązanie ze sobą wydarzeń kształci myślenie przyczynowo-skutkowe. Dziecko, znając przyczynę działań, dedukuje o skutku, i na odwrót. Rozwija w ten sposób sprawność umysłową oraz usprawnia proces kojarzenia.

Pamiętajmy, że atrakcyjna literatura może być niezwykle kształcąca dla naszego dziecka, a wiedza zdobyta na podstawie przygód ulubionych bohaterów, zapisuje się w pamięci na zawsze.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz