Strona główna Ciąża Szkoła rodzenia – tak czy nie?

Szkoła rodzenia – tak czy nie?

Szkoła rodzenia - tak czy nie?

Ciąża to okres pełen radości i podekscytowania, jak również niepokoju. Przyszli rodzice już martwią się o to, czy dziecko jest i będzie zdrowe, jak sobie poradzą w opiece nad nim i podczas porodu.

Pomóc rodzicom odnaleźć się w nowej roli mają szkoły rodzenia. Czym i po co są?

Szkoła rodzenia – co to takiego?

Szkoła rodzenia to nic innego jak zajęcia dla kobiet spodziewających się dziecka i ich partnerów. Obejmuje zarówno wykłady teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne. Lekcje mają przygotować przyszłych rodziców do porodu i szeroko pojmowanego rodzicielstwa.

Kiedy zacząć kurs?

Zajęcia w szkole rodzenia rozsądnie rozpocząć po 20 tygodniu ciąży. Jednak to nie reguła. Można i później, nawet w 36 tygodniu ciąży, ale, jeśli można, warto przystąpić do kursu wcześniej, w dogodnym dla siebie momencie.

Moda czy potrzeba?

W Polsce szkoły rodzenia funkcjonują od ponad 50 lat. Jedni twierdzą, że szkoła rodzenia to objaw panującej mody, która jednak mama, jeśli może, nie chciałaby wiedzieć więcej o porodzie i pielęgnacji noworodka, zaciągnąć opinii specjalisty czy po prostu otrzymać wsparcie psychologiczne?

– Ludzie chcą się przygotować, chcą być doinformowani, bo to daje poczucie bezpieczeństwa. Rodzice przychodzą na zajęcia do szkoły rodzenia, bo chcą oswoić tematy im jeszcze nieznane. To pozwala im poczuć się pewniej. Dowiadują się nowych rzeczy, mają możliwość poukładać je sobie w głowie, przepuścić przez własny filtr jeszcze przed przyjściem dziecka na świat – wyjaśnia Bożena Waluśkiewicz, położna, konsultant laktacyjny, pedagog rodzinny z Centrum Przyjaznego Matce i Dziecku we Wrocławiu i Ośrodka Promocji i Wspierania Karmienia Piersią „LAKTA-MED”. – Na zajęciach poruszam problemy położnicze i psychologiczne związane z okresem poporodowym, podsuwam pomysły na radzenie sobie z nimi. Zawsze jednak zaznaczam, że dopiero to, co nowe nadejdzie wraz z narodzinami dziecka, ale dzięki zdobytej na zajęciach praktycznej wiedzy z pewnością będą czuli się mniej zagubieni.

W grupie i przez Internet

Zajęcia w szkołach rodzenia odbywają się najczęściej raz w tygodniu przez około dwa miesiące i trwają półtorej godziny. Alternatywą dla nich są przyśpieszone warsztaty – trzydniowe lub weekendowe, często już trzeba przeznaczyć na nie kilka dobrych godzin.  Dla rodziców nielubiących zajęć w grupach i tych zabieganych stworzono także e-learningowe szkoły rodzenia. Można więc w zaciszu domowym przed komputerem przygotować się do przyszłej roli.

Szkoła rodzenia a koszty?

Koszt szkoły rodzenia jest różny, w zależności od miasta, programu zajęć i uzyskanych przez szkoły dotacji. Możemy więc załapać się na zajęcia bezpłatne lub zapłacić za nie od 150 do kilkuset złoty za kurs.

Program zajęć

Każda szkoła rodzenia ma za zadanie przygotować przyszłych rodziców do porodu, połogu i wczesnego okresu życia dziecka. Czasem program zostaje rozszerzony o zagadnienia związane z ciążą, szczególnie jej trzecim trymestrem.

Program szkoły rodzenia powinien przekazywać wiedzę obejmującą m.in.:

przygotowanie do porodu

 • Symptomy zbliżającego się porodu
 • Co spakować do szpitala?
 • Kiedy jechać do szpitala?
 • Co powinno zaniepokoić mamę?
 • Omówienie faz porodu naturalnego, zabiegów okołoporodowych i porodu przez cesarskie cięcie
 • Roli ojca podczas porodu

sześć tygodni połogu

 • Gojenie krocza/rany po cesarskim cięciu
 • Kondycji psychicznej mamy i taty
 • Obserwacji i opieki nad dzieckiem (żółtaczka, płacz dziecka itd.)
 • Laktacja w połogu

karmienie piersią

 • Dlaczego piersią lub mlekiem matki?
 • Psychologia karmienia piersią
 • Problemy laktacyjne
 • Dieta mamy karmiącej
 • Zasady żywienia dziecka
 • Omówienie sprzętu wspomagającego laktację

Pielęgnacja noworodka i opieka nad nim

 • Kąpiel noworodka
 • Higiena ciała i pępka
 • Dlaczego płacze?
 • Masaż, ubieranie.

Szkoła rodzenia powinna też skupić się na ćwiczeniach oddechowych, niezwykle pomocnych przy porodzie, także ćwiczeniach gimnastycznych i relaksacyjnych. Dlatego przed rozpoczęciem kursu kobiety ciężarne często proszone są o przedstawienie zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę  o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach.

Szkoła rodzenia dla taty

Szkoła rodzenia przygotowuje ojca do aktywnego udziału w porodzie, przekonuje do stałej obecności przy kobiecie rodzącej, obserwacji nadchodzących skurczów i pomocy w prawidłowym oddychaniu, masażu okolicy krzyżowej, wspierania kobiety podczas parcia, odpępnieniu noworodka.

– Okres okołoporodowy jest bez wątpienia sprawdzianem dla pary. Szkoła rodzenia pomaga zintegrować się partnerom w nowej sytuacji, daje szanse na wypracowanie współpracy. Dbam o to, by tatusiowie się angażowali – zajęcia z kąpania noworodka należą do nich – akcentuje pani Bożena, prywatnie mama czwórki dzieci. – Nie chodzi o to, by ich przymusić, ale pokazać, że mogą i potrafią.

Po udziale w kursie przyszły tata może otrzymać zaświadczenie uprawniające do udziału w porodzie rodzinnym.

Szkoła rodzenia dla samotnych

Szkoła rodzenia, choć nastawiona na pomoc obojgu rodziców, wcale nie jest przeznaczona dla par. Na zajęcia można pójść z mamą, tatą, przyjaciółką, siostrą, choć wcale nie trzeba. Wiele kobiet przychodzi do szkoły bez partnerów. Nie ma więc miejsca na etykietowanie.

– Obecność ojców na zajęciach jest wskazana, ale nie obowiązkowa. Zdarza się, że mamy pojawiają się same i nie ma powodów, by pytać o nieobecność ich partnerów – mówi Bożena Waluśkiewicz.

Przyszłym więc samotnym mamom odganiamy z nad głowy czarne chmury. Samodzielne rodzicielstwo nie musi oznaczać samotności, a spotkania w szkole rodzenia będą wsparciem i pomogą oswoić się z nową sytuacją, przygotują na radzenie sobie z „rzeczywistością szpitalną i domową” po porodzie.

Jaką szkołę wybrać?

Warto wybrać taką szkołę rodzenia, która przekazuje tylko praktyczną wiedzę dla oczekujących narodzin dziecka, będzie konkretną, przydatną i realną pomocą.

Szkoła rodzenia powinna być praktyczna, poparta przykładami a zajęcia bardzo intensywne, prowadzone przez specjalistę – fachowca w danej dziedzinie – radzi Bożena Waluśkiewicz. – Tematy poruszane w szkole rodzenia staram się realizować z humorem, przywołując wesołe sytuacje z życia wzięte, bo rodzice często bywają przerażeni. Przekonuję ich, że mogą pozwolić sobie na to, by coś nie poszło po ich myśli. Wbrew pozorom to nie łatwe. Nacisk kładzie się na poród naturalny, ale, jeśli skończy się na cesarskim cięciu, matka nie może czuć się przez to gorsza – wyjaśnia położna. – W szkole rodzenia niezwykle ważne jest indywidualne podejście do mamy i taty. Przyjazna atmosfera, mała grupa dają możliwość otwarcia się, nawiązania znajomości. Absolwenci naszej szkoły mogą stale kontaktować się ze mną – od ciąży, przez poród, po okres wchodzenia w nowe role rodzicielskie. Zawsze istnieje możliwość udziału w zajęciach indywidualnych lub skrócenia kursu, jeśli kobieta szykuje się na cesarskie cięcie, a nawet zrealizowanie zajęć z kąpieli noworodka już po porodzie na wizycie domowej.

Jakość szkoły rodzenia mierzy się praktycznością przekazywanych przez wykładowców i specjalistów informacji, ich otwartością i wsparciem. Może cenne będzie dla Was to, że po narodzinach dziecka także możecie liczyć na kontakt z nimi? Nie bez znaczenia jest także koszt kursu i lokalizacja. Wiele mam lub par wybiera przyszpitalne szkoły rodzenia, te które współpracują ze szpitalami, by „zwiedzić” salę porodową lub nawet poznać położną. Zanim wybierzecie szkołę, poczytajcie o niej w Internecie, dopasujcie ją do swoich potrzeb. Zadzwońcie i zapytajcie o szczegóły, o zajęcia grupowe i indywidualne, o to, czy na warsztatach między wierszami są reklamowane produkty – dla jednych to wartość dodana, dla innych utrapienie.

Szkoła rodzenia i jej zalety

Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia niesie za sobą wiele korzyści, między innymi:

 • Pomaga rodzicom poczuć się pewniej
 • Uświadamia, oswaja rodziców z nową sytuacją
 • Przygotowuje do porodu, połogu, opieki nad noworodkiem
 • Pomaga kobietom kontrolować własne ciało
 • Zwiększa motywację do porodu naturalnego i karmienia piersią
 • Wspiera.

Szkoła rodzenia powinna wzmocnić w was poczucie kontroli nad nową sytuacją, dlatego wybierzcie taką, która współpracuje z profesjonalistami. Im będziecie mogli zadać nurtujące Was pytania, rozwiać wątpliwości związane z porodem, połogiem, dzieckiem. Ta wiedza będzie dla Was bezcenna.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz