Strona główna Małe dziecko Zdrowie małego dziecka Szczepienia zintegrowane – tak czy nie?

Szczepienia zintegrowane – tak czy nie?

Szczepienia zintegrowane

Planując szczepienie swojego dziecka, warto już parę tygodni wcześniej zastanowić się nad wyborem szczepionek. Na co powinniśmy się zdecydować: szczepionkę zintegrowaną czy kilka szczepionek podawanych oddzielnie? Przybliżamy ten temat i pytamy o zdanie eksperta.

Czym są szczepienia zintegrowane?

Szczepionki zintegrowane, zwane inaczej „skojarzonymi”, to po prostu takie szczepionki, które uodparniają organizm dziecka przed wieloma chorobami jednocześnie. W praktyce oznacza to, że dziecko otrzymuje jeden zastrzyk, a nie kilka.

Zalety i wady szczepień skojarzonych

  • Największą zaletą wyboru takiego typu szczepionek jest fakt znacznego ograniczenia ilości wkłuć. Dla dziecka oznacza to mniejszą porcję stresu i bólu, a dodatkowo – zdaniem wielu lekarzy – zmniejsza się również możliwości wystąpienia ewentualnych zakażeń.
  • Za wyborem szczepienia zintegrowanego przemawia również zniesienie problemu odraczania terminów różnych szczepionek – na przykład wtedy, gdy dziecko jest przeziębione. Tym samym zmniejsza się też ryzyko pominięcie któregoś ze szczepień.
  • Istotną korzyścią szczepionek pięcio- i sześcioskładnikowych jest fakt, że zawarta w nich szczepionka przeciw krztuścowi zawiera jego bezkomórkowy składnik, a nie całe komórki bakterii. Jak twierdzą specjaliści, taka postać szczepionki jest bezpieczniejsza dla dziecka i rzadziej wywołuje niepożądane reakcje poszczepienne.

Niewątpliwą wadą szczepionek skojarzonych jest fakt, że – w przeciwieństwie do szczepień pojedynczych – są one płatne i zazwyczaj nie są to niskie koszty.

Rodzaje szczepień zintegrowanych

Szczepionki zintegrowane dzielą się na „3 w 1”, „5 w 1” albo nawet „6 w 1”. Oto, przed czym chronią konkretne ich rodzaje:

3 w 1:

DTPw – szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (zawierająca pełnokomórkowy składnik krztuśca) – szczepionka bezpłatna

DTPa – szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (zawierająca bezkomórkowy składnik krztuśca) – szczepionka płatna, jako alternatywa dla DTPw

MMR –  szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce – szczepionka bezpłatna

5 w 1:

DTPa-IPV-Hib – szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (zawierająca bezkomórkowy składnik krztuśca), poliomyelitis (choroba Heinego – Medina) oraz Haemophilus influenzae typu b (Hib) – szczepionka płatna

6 w 1:

DTPa-IPV-Hib-HBV – szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (zawierająca bezkomórkowy składnik krztuśca), poliomyelitis (choroba Heinego – Medina) Haemophilus influenzae typu b (Hib)  oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – szczepionka płatna.

Ceny szczepionek zintegrowanych

Jedna dawka szczepionki zintegrowanej 6 w 1 to koszt około 190 zł – jednak warto pamiętać, że do ukończenia 18 miesiąca życia dziecka dawek tych będzie łącznie cztery, co daje koszt ok. 760zł.

Szczepionki 5 w 1 są tańsze – za jedną dawkę zapłacimy ok. 120 zł, co łącznie daje kwotę około 480 zł.

Zdecydowanie się na szczepionkę DTPa zamiast DTPw (czyli na tę, która zawiera bezkomórkowy składnik krztuśca) to wydatek około 100 zł przy jednorazowym szczepieniu, czyli łącznie 400 zł.

Obawy związane ze szczepionkami

Łączenie różnych szczepionek wywołuje w rodzicach często wiele wątpliwości – dotyczą one przede wszystkim bezpieczeństwa dziecka. Kwestie te wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Gołkowska, specjalista neonatolog, pediatra z Baby Clinic Centrum Medyczne Twoje Dziecko.

Pani doktor, czy szczepienia zorganizowane mogą zagrażać dziecku? Rodzice często obawiają się, że np. w razie ewentualnych niepożądanych reakcji poszczepiennych „nie będzie wiadomo”, która szczepionka wywołała taką reakcję.

W Polskim kalendarzu szczepień obowiązkowych od kilkudziesięciu lat wykonuje się szczepienia kilkoma szczepionkami w tym samym dniu np. szczepienia p/krztuścowi, błonicy, tężcowi, poliomielitis. Często wymagają one kilkukrotnego kłucia dziecka. Od kilku lat dostępne są szczepionki tzw. skojarzone –  szczepimy przeciw wymienionym chorobom w jednej iniekcji, ograniczając narażenie dziecka na stres i ból. Ale to wciąż jest podawanie kilku szczepionek na raz w tym samym dniu – tylko w innej formie. Obecne na rynku szczepionki są dokładnie przebadane i lekarze nie mają problemu z identyfikacją ewentualnych objawów niepożądanych.

Czy to prawda (również często obawa rodziców), że szczepionki zintegrowane mogą spowodować wystąpienie choroby u dziecka (np. autyzm)?

Żadne rzetelnie wykonane badania naukowe do chwili obecnej nie potwierdziły występowania takich powiązań. Autyzm często ujawnia się u dzieci po 1 roku życia, w czasie kiedy przypadają terminy kolejnych szczepień. To może niepokoić rodziców. Bo szczepią dziecko, a potem są zaniepokojeni jego stanem po szczepieniu. Obserwowane w tym czasie ewentualne objawy niepożądane u dziecka po szczepieniu zawsze wymagają zgłoszenia się do lekarza i obserwacji w kierunku niepożądanego odczynu poszczepiennego. Kiedy negatywna reakcje na szczepienie zostaje wykluczona, wówczas trzeba szukać innych przyczyn choroby.

Co Pani, jako specjalista, rekomenduje rodzicom – szczepionki zintegrowane czy te podawane oddzielnie?

Sam sposób podania szczepionki jest uwarunkowany stanem dziecka. U dzieci zdrowych nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania szczepionek zintegrowanych. Polecam stosowanie acelularnych szczepionek skojarzonych. Są bezpieczne i dobrze tolerowane. Ograniczają narażenie dziecka na ból.  Jeżeli jednak  istnieją przeciwwskazania do kojarzenia szczepionek, np. uszkodzenie układu nerwowego skutkiem niedotlenienia czy krwawienia w okresie okołoporodowym, to wtedy szczepionki rozdzielamy.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz