Strona główna Zdrowie Szczepienia w ciąży

Szczepienia w ciąży

0 2615
Szczepienia w ciąży

Większość przyszłych mam odczuwa duży niepokój, gdy trzeba poruszyć temat szczepienia w ciąży. Szczepionki podawane w tym okresie kojarzą się z negatywnymi konsekwencjami dla dziecka. Czy słusznie?

Czy warto przyjąć szczepienia w ciąży?

Kwestie przyjmowania szczepionek w okresie ciąży wydają się dosyć skomplikowane. Jednak lekarze zalecają, by na takie możliwości patrzeć zdroworozsądkowo – szczegółowo wyjaśnia to lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

W czasie ciąży należy szczepić się tak mało, jak to tylko możliwe, ale tak dużo, jak to konieczne. Innymi słowy, musimy zachować zdrowy rozsądek i rozważyć, co jest mniejszym zagrożeniem dla pacjentki i jej dziecka. Jeśli nie musimy – nie szczepimy. Jeśli jednak ryzyko zachorowania na groźną chorobę zakaźną jest duże – szczepienie jest jak najbardziej wskazane. Przykłady: w przypadku panującej epidemii grypy skorzystanie ze szczepionki jest jak najbardziej wskazane. W razie zranienia się – lepiej przyjąć szczepionkę przeciwtężcową. Po pogryzieniu przez psa, gdy nie wiemy, czy był szczepiony – konieczna jest szczepionka przeciw wściekliźnie. Tak samo po kontakcie z krwią osoby chorej na żółtaczkę zakaźną.

Dozwolone szczepienia w ciąży

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi lekarskimi (według najnowszego wydania magazynu „Szczepienia”, wydawanego przez Medycynę Praktyczną), ciężarne mogą przyjmować szczepionki, o ile nie są to preparaty zawierające żywe bakterie (czyli tzw. „żywe szczepionki”). Innymi słowy, wskazane są szczepienia w ciąży:

  • przeciwko tężcowi (w 27 – 34 tygodniu lub w dowolnym okresie ciąży, w zależności od szczepionki)

W przypadku zachorowania na tężec istnieje duże ryzyko powstania wad rozwojowych u dziecka – jednocześnie do zarażenia może dojść przez niefortunny przypadek (np. skaleczenie się i zabrudzenie rany ziemią). Warto jednak podkreślić, że lekarze raczej nie zalecają podawania szczepionki w pierwszym trymestrze ciąży.

  • przeciwko grypie, inaktywowana (najlepiej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, choć czasem również w pierwszym trymestrze)

„Ciężka” grypa przechodzona w okresie ciąży stanowi potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się płodu, stąd lekarze często zalecają szczepienie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że największym wskazaniem do szczepienia są potencjalnie duże możliwości zarażenia – na przykład u pań, które na co dzień pracują w dużych skupiskach ludzi.

  • przeciwko WZW typu A oraz typu B

Zapalenie wątroby w ciąży grozi wieloma zaburzeniami rozwoju u płodu, jest też niebezpieczne dla matki. W niektórych przypadkach (gdy na przykład przyszła mama będzie miała wykonywany zabieg cesarskiego cięcia), wskazania do zaszczepienia są wyższe, niż w innych sytuacjach.

  • przeciwko wściekliźnie – w zależności od okoliczności
  • przeciwko polio, inaktywowana – w zależności od okoliczności.

Zakazane szczepienia w ciąży

Szczepionki, których absolutnie nie powinna otrzymywać ciężarna to te, które w swoim składzie mają żywe wirusy. Są to szczepienia:

  • przeciw różyczce
  • przeciw odrze
  • przeciw ospie wietrznej
  • przeciw durowi brzusznemu
  • przeciw gruźlicy

Otrzymanie takich szczepionek w okresie ciąży jest bardzo groźne dla dziecka, bo bakterie mogą przedostać się do jego organizmu i w efekcie zarazić groźną chorobą.

Wyjazd za granicę a szczepienia w ciąży

Oddzielnie rozpatruje się kwestie podawania szczepionek kobietom ciężarnym, które planują wyjazd za granicę, a zwłaszcza do krajów egzotycznych. I w tej sytuacji warto przede wszystkim zaufać lekarzom –  wyjaśnia to lek. med. Marta Andziak z Prywatnej Polikliniki „KAAR – MED” w Warszawie:

– Niestety, większość szczepionek przeciwko chorobom występującym w krajach tropikalnych jest przeciwwskazana w ciąży. Szczepionkę przeciwko żółtej febrze powinno się przyjmować w ciąży tylko w razie koniecznej podróży do rejonów wysokiego ryzyka zakażenia. W krajach o niskim ryzyku zakażenia żółtą febrą, gdzie służby graniczne wymagają potwierdzonej wakcynacji w Międzynarodowym Świadectwie Szczepień, zaleca się odstąpienie od szczepienia oraz posiadanie dokumentu medycznego potwierdzającego ciążę.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz