Strona główna Ciąża Syndrom kuwady, czyli tata w ciąży

Syndrom kuwady, czyli tata w ciąży

0 358
Syndrom kuwady, czyli tata w ciąży

Niektóre panie z przygnębieniem stwierdzają, że ich partnerzy nie potrafią cieszyć się ciążą i odczuwać jej w tak silnym stopniu jak one same – dla tych panów bycie ojcem zaczyna się właściwie dopiero od chwili urodzin malucha. Inne przyszłe mamy odkrywają z zaskoczeniem, że ich partner przeżywa ciążę angażując się… zaskakująco intensywnie.

W takim przypadku mówimy zwykle o syndromie Kuwady. Czym jest to zjawisko i jaki może mieć wpływ na relacje między partnerami?

Syndrom kuwady

Syndrom Kuwady nazywany jest także zespołem couvade. W dużym skrócie, oznacza on występowanie u mężczyzny – przyszłego ojca, objawów identycznych z tymi, których doświadcza jego partnerka.

Mężczyzna, którego dany symptom dotknął, może odczuwać wiele objawów „ciąży”, czyli między innymi będzie on cierpiał z powodu mdłości, zawrotów głowy, złego samopoczucia. Tak bardzo „zaangażowany” tata może nawet przybierać na wadze i zaobserwować u siebie powiększający się brzuch!

Przyczyny syndromu kuwady

Syndrom Kuwady jest – jak do tej pory, niezbyt dokładnie przebadanym zjawiskiem. Trudno zatem mówić tutaj o konkretnych przyczynach. Niektórzy specjaliści podejrzewają występowanie niewielkich zmian hormonalnych w organizmach mężczyzn (testosteron spada, a wzrasta poziom estrogenów i prolaktyny), inni z kolei podkreślają, że takie zmiany to rzadkość, a za ewentualne współodczuwanie odpowiada bliska więź z partnerką.

Niejasne są też statystyki, które wskazują na występowanie zjawiska. Często mówi się, że syndrom Kuwady można zauważyć u 11 – 65% mężczyzn. Są to jednak tak szerokie ramy, że właściwie stanowią raczej nieprzydatną informację co do faktycznej częstotliwości występowania syndromu.

– Przede wszystkim trzeba podkreślić, że mózg ma naprawdę niespożyte możliwości. To właśnie psychika sprawia na przykład, że istnieją przypadki, kiedy kobieta adoptująca niemowlaka będzie potrafiła karmić go piersią. Ale z drugiej strony – nie przesadzajmy. Na przestrzeni moich lat pracy widzę pewne zmiany socjologiczne, ale z pewnością nie skutkują one jeszcze częstym występowaniem syndromu Kuwady. Nie tak dawno temu mężczyźni w Polsce zostawiali rodzenie kobietom. Powoli ten stereotyp się przełamał. Często panowie przychodzą z  partnerką do ginekologa albo nawet mówią: jesteśmy w ciąży! Panowie towarzyszą też przy porodach, pomagają kobiecie przejść przez te godziny w szpitalu i przecinają pępowinę. Czy jednak współodczuwają ból? W jakimś sensie tak, ale nie nazywajmy tego syndromem kuwady. Lekarze podchodzą ostrożnie do tego typu syndromów, głównie dlatego, że w praktyce występuje on po prostu niezwykle rzadko – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Syndrom kuwady a związek

Teoretycznie wystąpienie syndromu kuwady jest oznaką wyjątkowo silnego zaangażowania partnera w ciążę i powinno wpływać pozytywnie na relacje w związku. Jeśli jednak zjawisko to ma silne objawy, przyszła mama może czuć się zdezorientowana, zaniepokojona czy nawet rozgoryczona – to przecież ona powinna być w centrum uwagi rodziny i partnera. W związku z tym może pojawić się także pytanie odnośnie ewentualnych problemów ze zdrowiem psychicznym przyszłego taty. Czy zatem intensywne odczuwanie objawów ciąży przez przyszłego tatę jest znakiem, że warto udać się do lekarza?

– Gdyby mężczyzna odczuwał dolegliwości ciążowe, to myślę, że dopóki ma świadomość, że w ciąży nie jest  –  to opieka psychiatryczna nie będzie potrzebna;  co innego, gdy jest przekonany , że nosi w sobie dziecko  i nie pozwala sobie tego wyperswadować. W całym tym zjawisku istotna jest siła sugestii. Ciekawostką jest na przykład fakt, że ruchy płody pierwiastka czuje w 20 tygodniu ciąży a wieloródka w 16 tygodniu. Często pacjentki mówiąc, że czują ruchy dziecka, mylą je z ruchami jelit. Tak bardzo się wsłuchują w siebie, że do tej pory niezauważalne przelewanie w jelitach , biorą za kopnięcia. Mężczyzna, który widzi bardzo wyraźne objawy ciąży u partnerki, też może zacząć wczuwać się „w ciążową atmosferę”. To jednak naprawdę zdarza się bardzo rzadko – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej.

Jak okiełznać syndrom kuwady?

Zdaniem psychologów, syndrom kuwady może być także efektem pewnego odsunięcia partnera i skoncentrowanie się kobiety na swoim ciele. Warto wówczas spojrzeć na sprawę z dystansem i wykorzystać „energię” przyszłego ojca, proponując mu wiele działań związanych z przygotowaniami do narodzin malucha. Może być to czytanie poradników, szukanie elementów wyprawki czy przygotowywanie pokoju dziecięcego. Wszystko to, co sprawi, że partner poczuje większą możliwość bycia aktywnym w tych szczególnych dla was dniach.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz