Strona główna Małe dziecko Zdrowie małego dziecka Stulejka u małego chłopca – co to jest i jak ją leczyć?

Stulejka u małego chłopca – co to jest i jak ją leczyć?

Stulejka – mały mężczyzna potrzebuje pomocy

Stulejka to powszechna dolegliwość, która nie jest uznawana za duży problem. Jednak jej zlekceważenie może doprowadzić do poważniejszych kłopotów – ważne jest zatem, by w odpowiednim momencie udać się z dzieckiem do lekarza.

Czym jest stulejka?

Fałd skóry, który pokrywa górną część prącia (czyli jego żołądź) to napletek. W sytuacji, gdy nie mamy do czynienia ze stulejką, napletek można odsunąć –  aż do wgłębienia między żołędzią prącia. Taka czynność powinna przebiegać lekko i bezboleśnie. Jeśli jednak jest inaczej i zsunięcie napletka jest niemożliwe albo powoduje ból – wówczas mówimy o stulejce.

Rodzaje stulejki

Nie każda stulejka jest stanem, który wymaga interwencji lekarskiej. W przypadku małych dzieci (do 2 – 3 roku życia) mówimy o stulejce fizjologicznej, która jest zupełnie naturalna. Jej istnienie jest spowodowane małą elastycznością napletka oraz sklejeniem jego wewnętrznej strony z żołędzią. „Materiałem”, który skleja te dwa elementy prącia jest mastka. Wraz z rozwojem dziecka mastka ulega rozpuszczeniu i „stulejka” znika.

Jeśli taki proces nie przebiega prawidłowo, mówimy o stulejce właściwej – czyli takiej, którą należy leczyć.

Kiedy do lekarza?

Jeśli u ponad 3-letniego chłopca nie można ściągnąć napletka, warto zgłosić się do pediatry. Jak jednak podkreśla lek. Katarzyna Tobota z Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych, ze specjalistą trzeba skontaktować się również w przypadku wystąpienia dolegliwości:

Do lekarza na pewno musimy się zgłosić, gdy zauważymy stan zapalny napletka lub żołędzi – obrzęk, zaczerwienienie, ropną wydzielinę, zaburzenia oddawania moczu i niepokój dziecka. Konsultacja urologiczna jest konieczna także przy bolesnych wzwodach przy wąskim napletku, nawracających zakażeniach układu moczowego u chłopca ze stulejką. Bardzo niepokojący jest również załupek, czyli niemożność odprowadzenia z powrotem obrzękniętego napletka, wtedy porada chirurgiczna jest potrzebna szybko.

Leczenie stulejki

W przypadku, gdy mówimy o stulejce fizjologicznej, nie należy podejmować żadnych kroków, a już na pewno nie wolno na siłę ściągać napletka!

Jeśli jednak mamy do czynienia ze stulejką właściwą, wskazane jest działanie.

– Leczenie stulejki zależy od jej rodzaju. Jeśli mamy do czynienia ze stulejką wrodzoną, czyli tą, która po trzecim roku życia dziecka nie zanika, leczenie w większości przypadków jest zachowawcze. Oznacza to między innymi  delikatne, codzienne odprowadzanie napletka (nie wywołujące bólu), najlepiej w trakcie lub po kąpieli . Taki sposób nazywa się metodą Beauge’a, a moment po kąpieli nie jest przypadkowy –  napletek jest wówczas mocniej ukrwiony i bardziej elastyczny. Należy jednak być bardzo ostrożnym, żeby nie doprowadzić do mikrourazów – wyjaśnia lek. Katarzyna Tobota. – Zabiegi operacyjne stosuje się w tych przypadkach bardzo rzadko. Natomiast, jeśli występuje stulejka nabyta, czyli powstała w wyniku stanów zapalnych, urazów (na przykład po próbach gwałtownego i bolesnego ściągania napletka), która wiąże się z bliznowaceniem, rogowaceniem skóry, zwykle leczenie zachowawcze jest nieskuteczne i konieczny jest zabieg operacyjny – plastyka napletka lub obrzezanie w zależności od stanu klinicznego – dodaje.

Nie lekceważ stulejki!

Podjęcie odpowiednich kroków w przypadku zdiagnozowania stulejki jest niezwykle ważne. Jak podkreśla lek. Katarzyna Tobota, konsekwencją stulejki patologicznej mogą być nawracające zakażenia układu moczowego, zwiększone ryzyko wystąpienia raka prącia, chorób przenoszonych drogą płciową. W przypadku dzieci problemem może być odczuwanie bólu przy oddawaniu moczu, związane z tym wstrzymywanie tej czynności, a w efekcie – kłopoty z kontrolą pęcherza. Nierzadko zdarza się, że okoliczności te powodują wyśmiewanie malca i jego odseparowanie od grupy.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz