Strona główna Małe dziecko Rozwój małego dziecka Sport dla dziecka – jaki i kiedy wybrać?

Sport dla dziecka – jaki i kiedy wybrać?

Kiedy zainteresować dziecko sportem?

Większość mężczyzn interesuje się sportem. Kiedy zostają dumnymi ojcami zaczynają marzyć, aby ich pociecha w przyszłości zdobywała puchary i medale. Jednak nie należy działać pochopnie. Zbyt wczesne naciski rodzica na dziecko mogą je zniechęcić do aktywności. Zatem jak postępować, aby sport stał się ważny dla dziecka?

Pierwsze kroki

Uprawienie sportu jest wskazane zdecydowanej większości ludzi. Sport jest formą odpoczynku. Ponadto w pozytywny sposób wpływa na zdrowie. Jednak w żadnym wypadku nie można na dziecko naciskać, aby zaczęło uprawiać daną dyscyplinę. Przede wszystkim należy zaczekać aż maluch będzie w pełni sprawny ruchowo. Następnie trzeba przeczekać okres wczesnego dzieciństwa. To czas przeznaczony na stopniowe poznawanie świata oraz na zabawę. Kiedy dziecko będzie już rozumieć, czym jest piłka nożna, karate czy tenis, rodzic może podjąć pierwsze działania. Należy motywować dziecko i ruszać się razem z nim. Podczas rodzinnego spaceru można niespodziewanie powiedzieć do dziecka „ścigamy się do tego drzewa” i zacząć biec. Można zarazić dziecko wspólną jazdą na rowerze, rolkach czy łyżwach. Dzięki temu pociecha będzie miała wiedziała, że jest wiele sposobów, aby się wyszaleć, a przy tym świetnie bawić z rodzicem.

Bądź jak…

W mediach nie brakuje transmisji różnych wydarzeń sportowych. Można zaprosić dziecko do wspólnego oglądania. Dziecko na tym skorzysta, ponieważ może zainteresować się daną dyscypliną. Ponadto zacieśnią się relacje pociechy z rodzicem. Kiedy dziecko zacznie zadawać pytania odnośnie oglądanych zawodów, tata bądź mama powinni cierpliwie tłumaczyć. Dziecko szybko pojmie zasady i wszystkie niezrozumiałe kwestie. Istnieje duża szansa, że dziecko zaciekawi się jakąś dyscypliną. Następnie będzie śledzić na bieżąco wyczyny drużyn bądź poszczególnych zawodników. Z czasem niektórzy z nich staną się jego idolami. Maluch podczas gry z kolegami będzie starał się naśladować styl gry ulubionego sportowca. Dzięki temu będzie wzrastać jego wiedza oraz umiejętności.

Dajmy dziecku wybór

  • Z reguły rodzice powinni zaczekać aż dziecko wyrazi chęć uprawiania sportu. Kiedy pociecha jest nieśmiała rodzice sami powinni zaproponować mu aktywne spędzanie czasu.
  • Niektóre dzieciaki słyną z tego, że są uparte, ale szybko się zniechęcają. Nigdy nie należy kwestionować decyzji dziecka, jeśli będzie ona sprzeczna z naszymi oczekiwaniami. Jeśli nie ta dyscyplina, to może inna.
  • Kiedy nasze dziecko zapragnie zagrać, na przykład w tenisa, to nie kupujmy od razu sprzętu z wyższej półki. Na początek wystarczy sprzęt amatorski bądź wypożyczony. Dziecko nie powiedziało, że chce zostać zawodowym tenisistą. Jedynie wyraziło chęć oswojenia się z tym sportem.
  • Nigdy nie należy krytykować dziecka za to, że nie chce się rozwijać w danej dyscyplinie. Podobnie nie należy okazywać niezadowolenia, kiedy umiejętności dziecka wzrastają wolniej od naszych oczekiwań.

Cierpliwość wynagradza

– Nasz syn miał pięć lat, kiedy zaczął grać w piłkę nożną. Początkowo wyglądało to nieudolnie. Szybko zrezygnował. Następnie zaciekawiła go jazda na łyżworolkach. Było to uwarunkowane tym, że dzieci moich koleżanek jeździły. Po jednym sezonie łyżworolki poszły w odstawkę. Ja i mój mąż byliśmy zdziwieni, kiedy rozpoczął pierwszą klasę podstawówki. Nauczyciel wychowania fizycznego był pasjonatem piłki nożnej. Jego zdolności pedagogiczne sprawiły, że syn ponownie zainteresował się piłką nożną. Od tamtej pory minęły trzy lata a on dalej gra. Ponadto ogląda wszystkie mecze w telewizji. Ostatnio poprosił męża, by ten zapisał go szkółki piłkarskiej. Obecnie wspólnie rozważamy prośbę malucha. Jednak, skoro dzieciak ma chęci i nalega to nie widzę powodów, aby nie pozwolić mu spróbować. Niech realizuje swoje marzenia – wyznaje Justyna, matka jedenastoletniego Wojtka.

Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

  • Sport to zdrowie. Dziecko wykazujące wzmożoną aktywnością fizyczną ma szanse na długie i zdrowe życie. Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na organy i mięśnie. Zwiększa wydolność płuc. Każda z tych zalet jest szczególnie ważna w okresie dziecięcym, kiedy dziecko rośnie.
  • Systematyczne uprawiania sportu wzmocni odporność dziecka. Będzie ono mniej podatne na częste skoki temperatury. Maluch będzie rzadziej chorował.
  • Sport jest doskonałym nauczycielem wytrwałości, zaangażowania i pokory. Dziecko szybko zrozumie, że nauka jazdy na rowerze wymaga ciężkiej pracy. Jednak, kiedy już się nauczy, będzie mogło miło i aktywnie spędzać czas. Maluch zrozumie, że na efekt pracy czasem trzeba zaczekać, co z pewnością zaprocentuje w późniejszym życiu zawodowym.
  • Dziecko uprawiające sport będzie przejawiało mniejsze skłonności do oszukiwania. W każdej dyscyplinie obowiązują zasady fair play. Istnieje duża szansa, że dziecko będzie kierowało się uczciwością również w życiu.

Kariera sportowa nie jest najważniejsza

Dziecko uprawiające sport to powód do dumy każdego rodzica. Jednak marzenia o karierze sportowej nie powinny doprowadzić do zaniedbywania innych obowiązków. W życiu malucha oprócz sportu jest także edukacja i życie rodzinne. Rodzice powinni dokonać podziału, ile czasu dziecko powinno poświęcać dziennie na naukę, sport i życie rodzinne. Jednak najważniejszym elementem jest zdrowie. Sport to także kontuzje. Zatem podstawowym obowiązkiem rodzica jest zapewnienie dziecku należytej ochrony. Nie powinno się oszczędzać na ochraniaczach i kaskach. Nigdy nie wiadomo, kiedy ich posiadanie okaże się bezcenne.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz