Strona główna Ciąża Schorzenia tarczycy w ciąży

Schorzenia tarczycy w ciąży

Schorzenia tarczycy w ciąży

Hormony tarczycy pełnią niezwykle istotne funkcje w naszym organizmie – wpływają na metabolizm, układ krążenia, układ nerwowy, stan kości i wiele innych sfer. Zaburzenie ich pracy może powodować szereg dolegliwości, a także… komplikacji ciążowych. Jakich problemów możemy spodziewać się, gdy tarczyca źle pracuje i w jaki sposób z nimi walczyć? Jakie są schorzenia tarczycy w ciąży?

Badania tarczycy

Pracę tarczycy bada się przez oznaczenie stężenia hormonów – TSH (tyreotropiny), f3 (trójjodotyroniny) oraz f4 (tyroksyny), istotne jest także zbadanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych (anty – TG, anty-TPO, anty – TRAb) oraz wykonanie USG tarczycy. Bardzo często zdarza się, że lekarz daje pacjentce skierowanie tylko na badanie poziomu TSH – jednak dopiero wykonanie wszystkich wymienionych badań daje pełny obraz pracy tarczycy.

 

Niedoczynność tarczycy

Gdy wynik TSH jest zbyt wysoki, oznacza to, że gruczoł tarczycowy produkuje zmniejszoną dawkę hormonów (ten nieco mylący wynik jest efektem zależności między TSH a pozostałymi hormonami tarczycy – gdy jest ich zbyt mało, TSH rośnie) . Warto wiedzieć, że nawet, jeśli „tylko” TSH okaże się być zbyt wysokie, a f3 oraz f4 są na prawidłowym poziomie, także mówimy o problemie zdrowotnym – lekarze nazywają taki stan subkliniczną niedoczynnością tarczycy.

Objawy niedoczynności tarczycy często bywają lekceważone – nie wynika to jednak ze złej woli pacjentek, ale bardzo nieprecyzyjnym charakterze zmian (łatwo można przypisać je innym przyczynom). Dlatego właśnie tak istotne jest badanie stanu tarczycy przed ciążą.

Główne objawy niedoczynności tarczycy to:

 • przyrost masy ciała mimo niezmienionej diety
 • senność
 • uczucie osłabienia
 • suchość skóry
 • zaparcia
 • osłabienie mięśni
 • wrażenie zwolnionej pracy serca
 • obrzęki twarzy i szyi
 • zaburzenia miesiączkowania.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest stanem odwrotnym do niedoczynności. Diagnozuje się ją, gdy tarczyca pracuje „zbyt intensywnie” – a uściślając, gdy hormonów jest zbyt dużo. Ze względu na duże znaczenie nadczynności na przebieg ciąży, wiedza o niej jest bardzo ważna dla zdrowia dziecka. Oto, na co należy zwrócić uwagę, a co sugeruje nadczynność tarczycy:

 • chudnięcie bez wyraźnej przyczyny
 • zwiększona potliwość
 • kołatanie serca
 • drżenie rąk
 • bezsenność
 • wytrzeszcz oczu
 • nadpobudliwość nerwowa
 • zaburzenia miesiączkowania.

Warto podkreślić, że jedną z najczęściej występujących przyczyn nadczynności tarczycy w okresie ciąży jest choroba Gravesa – Basedowa, czyli schorzenie autoimmunologiczne. W jego przebiegu zauważa się nieprawidłowe działanie systemu odpornościowego, przez które tarczyca produkuje zwiększoną ilość hormonów. Według wielu specjalistów, choroba ta odpowiada za zdecydowaną większość (ok. 80%) przypadków wystąpienia nadczynności w ciąży. Nieleczona choroba Gravesa – Basedova niesie za sobą wiele możliwych powikłań ciąży – dlatego tak ważne jest, by wykonać zlecone przez lekarza badanie TSH.

Choroba Hashimoto

Kolejną, autoimmunologiczną chorobą tarczycy, która „lubi” ujawniać się w czasie ciąży, jest choroba Hashimoto – czyli przewlekłe, limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest pojawianie się objawów typowych dla nadczynności, jak i… niedoczynności tarczycy. Lekarze podkreślają, że stany te mogą pojawiać się w pewnej kolejności – często jest to najpierw nadczynność, a wkrótce potem niedoczynność.

Dużym zagrożeniem związanym z wystąpieniem choroby Hashimoto jest poronienie ciąży – szacuje się, że jest ono prawie czterokrotnie większe, niż w przypadku „zwykłej” ciąży. Dlatego tak niezwykle ważne jest, by kobieta planująca ciążę, a później ciężarna, znajdowała się pod ścisłą opieką endokrynologa. Poważne potraktowanie sytuacji oraz restrykcyjne przyjmowanie leków zmniejsza ryzyko poronienia i zwiększa szansę na zdrową ciążę.

W jaki sposób choroby tarczycy mogą wpływać na płodność oraz rozwój płodu, gdy już dojdzie do zapłodnienia? Wyjaśnia to lek. med. Marta Andziak z Prywatnej Polikliniki „KAAR – MED” z Warszawy:

– Choroby tarczycy mogą utrudniać zajście w ciążę, mogą być też przyczyną komplikacji ciążowych – poronień czy porodów przedwczesnych. Zdarza się, że przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, przedwczesnego odklejenia łożyska czy nawet krwotoku poporodowego.

W przypadku nieleczonej w ciąży niedoczynności tarczycy powstaje jeszcze jedno zagrożenie – może dojść do upośledzenia umysłowego u dziecka.

Podsumowując, prawidłowa praca hormonów tarczycy jest niezwykle istotna. Nie można zatem lekceważyć odpowiednich badań, a w przypadku zajścia w ciążę należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i zażywać wyznaczone leki.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz