Strona główna Przedszkolak Konflikt dziecka z rodzicami – jak go rozwiązać?

Konflikt dziecka z rodzicami – jak go rozwiązać?

Konflikt dziecka z rodzicami - jak go rozwiązać?

Wielokrotnie zdarza się, że pomiędzy rodzicami, a ich dziećmi pojawia się konflikt. Każdy jednak można rozwiązać, stosując odpowiednie metody. Pośpiech i emocje nie są wtedy sprzymierzeńcem.

Kiedy dziecko jest uparte

Rodzice powinni pamiętać, że dzieci nie myślą tak, jak dorośli. Często nie zastanawiają się nad konsekwencjami swoich zachowań. Wydaje im się, że postępują słusznie. Dlatego tak istotna jest dobra relacja pomiędzy rodzicami i dziećmi. Tylko dzięki rozmowom możemy wpłynąć na postawę pociech. Dzieci zazwyczaj trwają przy swoich postanowieniach. Zatem należy przekonywać je, że nie mają racji. Warto posłużyć się następującymi metodami:

  • Przygotować się do rozmowy z dzieckiem. Spokojnie wytłumaczyć mu, dlaczego jego postępowanie jest niesłuszne. Użyć wcześniej przygotowanych argumentów. Kiedy dziecko zrozumie, że jego zamierzenia były nieprzemyślane, to zaistnieje wysokie prawdopodobieństwo, że z nich zrezygnuje.
  • Wczuć się w sytuację dziecka i zastanowić, co chce ono osiągnąć. Być może cel, do którego dąży, wcale nie jest zły. Wtedy trzeba pomóc dziecku w doborze odpowiednich metod.

Nigdy nie zakazuj

Rodzice nie powinni traktować dzieci w sposób infantylny. Dziecko nie zrozumie rodziców, jeśli będą mu zabraniać bez tłumaczenia, dlaczego to robią. Po zakazie może ono po kryjomu próbować osiągnąć to, co zamierzyło. Nawet wtedy rodzice nie powinni stosować przemocy wobec dziecka. Takie działanie jest kategorycznie zabronione, niemoralne i nieetyczne. Zawsze, gdy dziecko postąpi niewłaściwie, należy wskazać mu złe strony jego postępowania i udowodnić, że postąpił wbrew powszechnie obowiązującym zasadom. Rodzice muszą mieć świadomość, że maluch nie wszystko rozumie.

Ciągłe kłótnie w rodzinie

Jeśli rodzice nie radzą sobie z wychowywaniem dziecka i wszelkie metody, które stosują, najzwyczajniej zawodzą, to można skorzystać z porady specjalisty. Istnieje bardzo wiele placówek, do których można zwrócić się o pomoc. Najpopularniejszymi są poradnie, w których pracują psychologowie dziecięcy. Jednak zanim rodzice udadzą się na konsultacje, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy konflikt jest naprawdę tak poważny, że wymaga pomocy specjalisty.

Nie ulegaj

Rodzice powinni wiedzieć, że nigdy nie należy ulegać dziecku, kiedy chce ono popełnić niewłaściwie. Dziecko poczuje się zdezorientowane, jeśli raz poniesie konsekwencje złego czynu, a innym razem zostanie mu on darowany. Rodzic powinien pokazać dziecku, co jest dobre, a co złe i czego nie należy robić.

– Konflikty były, są i będą. To nieodzowna część relacji międzyludzkich, również tych, które zachodzą między rodzicem a dzieckiem. Maluchy nieco inaczej postrzegają świat. Wydaje im się, że jest prostszy, mniej skomplikowany. Jeśli dziecko szybko jedzie na rowerze w słoneczny dzień i nie przewróci się, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w deszczowy będzie jechało tak samo. Nie przewidzi tego, że śliska nawierzchnia zwiększa prawdopodobieństwo upadku. Tak samo jest w przypadku konfliktów. Jeśli pociecha przed przystąpieniem do zrobienia czegoś zabronionego, nie będzie posiadać wiedzy o wszystkich negatywnych stronach czynu, to go popełni, ponieważ uzna swój zamiar za naturalny – wyjaśnia Dorota Toczyłowska, pedagog. – Liczbę powstających konfliktów można zmniejszyć poprzez wprowadzenie dyscypliny bądź jej zaostrzenie. Dziecko będzie respektować rodzica, który jest stanowczy. Ważna jest nie tylko treść, ale też forma, w jaką zostaną ubrane słowa rodzica – dodaje.

Nie daj się zastraszyć

Kiedy między rodzicem, a dzieckiem pojawia się konflikt, wtedy rodzic powinien jasno określić swoje stanowisko. Nigdy nie należy dopuścić do sytuacji, w której pociecha uzna, że jest górą. Rodzic nie może też pozwolić zastraszyć się dziecku. Musi tak postępować, aby to ono czuło, że ostatnie słowo podczas wyjaśniania konfliktu należy do mamy i taty. Takie postępowanie będzie bardzo rozwojowe dla dziecka. Pociecha z czasem wykształci w sobie umiejętności negocjacyjne, które z pewnością przydadzą się jej w dorosłym życiu.

Pierwszy wyciągnij rękę

Sytuacje konfliktowe pomiędzy rodzicem a dzieckiem zdarzają się często. Dziecko, mimo że jest małe, ma prawo posiadać własne zdanie. Rodzic powinien interweniować i tłumaczyć wtedy, gdy jest ono niesłuszne. Ważne jest podejście. Należy zadbać o to, żeby dziecko czuło, iż dorosły, mimo że stanowczo określa granice, jest przyjacielem, do którego zawsze może zwrócić się o pomoc. Kiedy maluch zobaczy oparcie w rodzicu, przestanie z nim walczyć a będzie przychodzić po cenne rady.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz