Strona główna Uczeń Zdrowie ucznia Co robić, gdy dziecko pali papierosy?

Co robić, gdy dziecko pali papierosy?

Kiedy dziecko pali papierosy

Dziecko poznaje świat stopniowo. Z biegiem lat wzrasta jego ciekawość. Zakazany owoc smakuje najlepiej, dlatego każdy maluch chce go skosztować. Rodzice powinni poświęcać dziecku wiele uwagi. Dzięki temu zauważą, jeśli pociecha sięgnie po papierosy.

Palący rodzice

Rodzice palący w obecności dziecka są jego pierwszymi nauczycielami palenia. W prasie i internecie można przeczytać cały szereg artykułów ostrzegających o szkodliwym wpływie dymu tytoniowego na dzieci. Jednak niewiele z nich porusza inne ważne kwestie. Dziecko jest zapatrzone w rodzica. Stara się go naśladować. Zatem uczy się od niego, jak trzymać papierosa, jak go odpalić i pociągnąć. Im szybciej zauważy palącego rodzica, tym większa szansa, że w młodym wieku sięgnie po papierosy. W takim przypadku maluch kieruje się ciekawością. Nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które mogą wystąpić. Najzwyczajniej chce być jak tata i mama.

Moda na palenie

W podstawówkach i gimnazjach panuje odwieczna moda na palenie. Nauczyciele starają się jej zapobiegać, ale przegrywają z przebiegłością nieletnich palaczy. Młodsi uczniowie sięgają po papierosy, ponieważ chcą upodobnić się do starszych. Starsi palą, bo chcą zaimponować koleżance z klasy. Jeszcze inni przedwcześnie uważają się za dorosłych. Niezależnie od wieku i przyczyny, każdy z nich w nałóg wciąga się tak samo.

Nie słyszysz krzyku? Poczuj dym!

Dziecko może zacząć podpalać, kiedy czuje się zaniedbywane przez rodziców. Papierosy posłużą mu jako sposób zwrócenia na siebie uwagi. Niestety nie ma pewności, że maluch przestanie palić, kiedy otrzyma od rodziców należytą dozę uwagi. Przede wszystkim rodzice muszą określić, od jakiego czasu dziecko sięga po papierosy. Następnie tłumaczyć i sprawdzać czy dziecko wyciągnęło pożądane wnioski.

Mały pokerzysta

Dziecko doskonale wie, że papierosy są dedykowane dorosłym. Jednak ciekawość bierze górę nad rozsądkiem. Nieletni jest świadomy swojej decyzji i zdaje sobie sprawę, że spotka go kara, gdy zostanie złapany z papierosem. Urwis sięgając po papierosy, podejmie pewne kroki ostrożności. Do najmniej przewidywalnych przez rodziców należą:

  • Zakup papierosów z dala od miejsca zamieszkania – dziecko wybierze kiosk lub sklep, do którego nie przychodzą rodzice. Maluch będzie miał pewność, że sprzedawca nie poskarży.
  • Kłamstwo – sprzedawca przestrzegający prawa nie będzie chciał sprzedać papierosów nieletniemu. Dziecko może skłamać, tłumacząc, że papierosy kupuje dla chorego taty lub innego członka rodziny. Przebiegły maluch może wcześniej przygotować listę zakupów, którą rzekomo dostał od mamy. Postara się kupić papierosy wraz innymi rzeczami. Takie działanie znacząco zwiększy wiarygodność.
  • Kryjówka – dziecko chowając papierosy, może wykazać się kreatywnością bądź otrzymać wskazówki od kolegów. Rodzic próżno będzie ich szukał: w kurtce, plecaku, pod biurkiem, za szafą czy w pudełku po butach z drobnymi skarbami. Maluch będzie starał się dobrze je ukryć. Najdziwniejsze miejsce może okazać się trafionym. Przykładowo: w obudowie komputera, w licznikach na klatce schodowej itd.
  • Zwalczanie zapachu – zapach tytoniu utrzymuje się na palcach, ubraniu i w ustach palacza. Dziecko może wkładać papierosa w dwa patyczki. Po wypaleniu zjeść cukierka a ubranie popsikać dezodorantem. Te czynności całkowicie zwalczą zdradliwy zapach. Ponadto, jeśli dziecko będzie paliło w pomieszczeniu, może użyć odświeżacza powietrza.

Rodzice i nauczyciele

Oczywistym jest, że rodzice trzymają stronę własnego dziecka. Jednak nie powinni lekceważyć sygnałów od nauczycieli. Dziecko znaczną część dnia spędza w szkole wśród swoich rówieśników. Możliwe, że podpala tylko z nimi podczas przerw między lekcjami. Natomiast po lekcjach nie sięga po papierosy w obawie, że zostanie złapane. Rodzice powinni poprosić nauczyciela o współpracę, jeśli ten zauważył niepokojące sygnały. Wspólne obserwowanie dziecka może szybko rozwiać wątpliwości i poznać prawdę.

Jak zapobiegać?

Rodzice muszą działać szybko. W przeciwnym razie dziecko może się uzależnić, a wtedy zerwanie z nałogiem nie będzie łatwe. Rodzice powinni w stanowczy sposób wytłumaczyć dziecku, że palenie szkodzi zdrowiu. Wskazać wszystkie wady papierosów. Dziecko musi zrozumieć, że papierosy są złe. To jedyna metoda prowadząca do sukcesu. Jeśli dziecko będzie chciało palić, nie upilnujemy go. Zawsze da radę wymknąć się na papierosa. Nie należy go karać popularnymi metodami. Może wtedy palić na przekór. Również nie powinno się wysyłać sprzecznych sygnałów, czyli za karę kazać dziecku wypalić całą paczkę. Z jednej strony to negatywnie odbije się na jego zdrowiu. Z drugiej – nieletni może uznać to za przyzwolenie na palenie. Ponadto będzie się mniej bał. Uzna, że rodzice oswoili się z widokiem ich dziecka z papierosem. Opiekunowie powinni wysłuchać dziecko i często z nim rozmawiać, ponieważ to jedyny sposób na pokonanie chęci sięgnięcia po papierosa.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz