Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Refluks żołądkowo – przełykowy u dzieci – problem, który minie?

Refluks żołądkowo – przełykowy u dzieci – problem, który minie?

Refluks żołądkowo – przełykowy u dzieci - problem, który minie?

Gdy dziecko zaczyna ulewać, wielu rodziców natychmiast zaczyna myśleć o ewentualnym refluksie. I rzeczywiście – problem ten w wielu przypadkach stanowi podłoże dolegliwości. Czy jednak mamy się czego obawiać?

Refluks żołądkowo – przełykowy jest właściwie zespołem objawów, które powstają na skutek cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. U dzieci nazywamy to „ulewaniem” – i jak donoszą niektóre źródła, jest to problem dotyczący nawet ponad 50% noworodków i niemowląt. Jakie są tego przyczyny?

– Gdy mówimy o bardzo małych dzieciach, czyli noworodkach oraz niemowlętach, zwykle problemem jest tutaj tzw. refluks rozwojowy, wynikający ze zwykłej (i niegroźnej) niedojrzałości przewodu pokarmowego. O ile nie występują poważne objawy ze strony organizmu dziecka, nie podejmuje się żadnych poważnych działań, aby problem ten zlikwidować. Zwykle ustępuje on też samoistnie do 1 roku życia malucha – wyjaśnia dr Maria Stanisz-Swolkień z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Warto wiedzieć, że zjawisko cofania się treści pokarmowej aż do ust (bez odruchu wymiotnego), nazywa się regurgitacją.

Refluks z problemami

W większości przypadków refluks nie powoduje żadnych zaburzeń w rozwoju dziecka, nie jest też dla niego źródłem odczuwalnych przykrości. Czasem jednak zdarza się inaczej – maluch ulewa bardzo mocno i pojawiają się dodatkowe objawy.

– Istnieje pewna grupa objawów, które powinny nas zaniepokoić. U niemowląt jest to ulewanie bardzo dużych ilości mleka po każdym posiłku – wiąże się to także z zaburzeniami przyrostu masy ciała albo wręcz z jej spadkiem. Bardzo ważne jest również, aby rodzice zwrócili uwagę na takie objawy, jak nasilony niepokój, epizody bezdechu, utrzymujący się kaszel albo nawracające zapalenie płuc. Jeśli nasza pociecha jest starsza, to niepokojącymi objawami będą: chrypka, suchy kaszel, ból podczas przełykania. Nie można pominąć też klasycznych objawów refluksu: zgagi, pieczenia w przełyku, kwaśnego odbijania oraz bóli za mostkiem – mówi dr Maria Stanisz-Swolkień.

Diagnostyka

Jeżeli zaobserwujemy u dziecka tego typu objawy, nie ma na co czekać – trzeba udać się do lekarza. Dr Maria Stanisz – Swolkień wyjaśnia, czego możemy spodziewać się na wizycie:

– Jeśli podejrzewamy poważniejszą postać refluksu żołądkowo – przełykowego, to wykonujemy szereg czynności: wywiad kliniczny, badanie fizykalne oraz badania obrazowe. Złotym standardem w diagnostyce refluksu żołądkowo-jelitowego jest jednak 24 godzinna pH-metria.

Warto wyjaśnić, jak przebiega badanie określane jako pH-metria. Jest to procedura, podczas której bada się stopień zakwaszenia w dolnej części przełyku. Aby zbadać ten element, należy założyć dziecku dwie sondy. Pierwszą umieszcza się na skórze klatki piersiowej, a drugą zakłada przez nos do przełyku. Następnie obie przyłącza się do specjalnego urządzenia, które dokonuje pomiarów (i które dziecko musi nosić przy sobie). Z takim „zestawem” maluch udaje się z rodzicami do domu, a oni zapisują, co i kiedy je. Zdjęcie urządzenia i sond następuje po 24 godzinach.

Jak możesz pomóc?

Zaawansowana diagnostyka nie musi być – na szczęście – stosowana w większości przypadków. Zwykle mówimy bowiem o refluksie, który w żadnym stopniu nie zagraża zdrowiu dziecka. Nie oznacza to oczywiście, że kwestie ulewania należy zostawić „samym sobie”. Podpowiadamy, jak zmniejszyć jego częstotliwość:

  • Po każdym posiłku noś dziecko w pozycji pionowej, na ramieniu – dzięki temu malcowi łatwiej się odbije i uleje stosunkowo najmniej mleka.
  • Leżące w łóżeczku dziecko może zachłysnąć się ulaną treścią pokarmową. Dlatego kładź go tak, aby główka znajdowała się nieco wyżej, niż reszta ciała. Nie używaj jednak poduszki – zamiast niej, podłóż kilka książek pod nogi łóżka albo kup specjalny klin.
  • Jeśli to możliwe, staraj się karmić niemowlę częściej, ale mniejszymi ilościami.
  • Gdy malec bardzo mocno ulewa, możesz zagęszczać mleko modyfikowane (albo swoje, ściągnięte). W tym celu udaj się do pediatry i zapytaj o najlepszy środek do zagęszczania.
  • Mamy karmiące mlekiem modyfikowanym powinny zastanowić się nad przejściem na mleko z oznaczeniem AR. To preparat, który ma zapobiegać ulewaniu.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz