Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Przepuklina pępkowa u niemowląt – diagnoza i leczenie

Przepuklina pępkowa u niemowląt – diagnoza i leczenie

Przepuklina pępkowa u niemowląt - diagnoza i leczenie

Przepuklina pępkowa to dolegliwość, która często powoduje uczucie niepokoju u świeżo upieczonych rodziców. Czy jednak rzeczywiście jest się czego obawiać i jak najlepiej postępować, gdy zauważamy u maluszka charakterystyczne wybrzuszenie?

Czym jest przepuklina pępkowa?

Aby zrozumieć, czym jest przepuklina pępkowa, należy cofnąć się do życia płodowego maluszka. Jest on wówczas połączony z organizmem matki za pomocą pępowiny, a miejsce połączenia nazywa się pierścieniem pępkowym. Pierścień ten najczęściej zamyka się tuż po porodzie – wówczas po odpadnięciu kikuta pępowinowego oczom rodziców ukazuje się tylko pępek. Jeśli jednak pierścień nie zrósł się do końca – czego przyczyny nie są znane – pod skórą delikatnie wybrzusza się jelito. I to właśnie jest przepuklina.

W niektórych przypadkach przepuklina jest widoczna od razu po narodzinach dziecka, czasem „pokazuje się” po odpadnięciu kikuta pępowinowego, a czasami – w kolejnych tygodniach po tym wydarzeniu.

Czy przepuklina pępkowa może być niebezpieczna?

Dla wielu rodziców obecność wybrzuszonego miejsca na ciele dziecka świadczy o dużym zagrożeniu jego zdrowia. Czy jest tak w rzeczywistości – wyjaśnia dr hab. n. med. Bożena Kociszewska – Najman, specjalista pediatrii i neonatologii z Centrum Medycznego „Balumed”:

– Przepuklina pępkowa to powszechny problem u dzieci – występuje u około 10% noworodków. Najczęściej diagnozuje się ją u dziewczynek, choć warto podkreślić, że na wystąpienie przepukliny narażone są głównie wcześniaki. Najistotniejszy fakt dotyczący tej dolegliwości jest jednak taki, że przepuklina pępkowa nie jest poważnym problemem – zwykle chodzi tylko o nieestetyczny wygląd.

Najczęściej przepuklina cofa się sama wraz z rozwojem dziecka. Jeśli jest inaczej, rzeczywiście może dojść do komplikacji – uściślając,  fragment jelita może utknąć w osłabionej partii mięśnia brzucha. U dziecka pojawiają się wówczas następujące objawy:

 • pełny, okrągły brzuch
 • wymioty
 • ból lub rozdrażnienie
 • zaczerwienienie lub odbarwienie skóry
 • gorączka.

W przypadku zaobserwowania takich objawów u dziecka należy natychmiast skontaktować się z pediatrą – podkreśla dr Bożena Kociszewska – Najman.

Diagnoza przepukliny

 1. Jeśli przepuklina jest widoczna od razu po narodzinach dziecka, lekarze dokładnie badają maluszka przed wypisaniem go do domu. Bardzo ważnym punktem badania jest sprawdzenie, czy wypukłość można cofnąć do jamy brzusznej, czy też jest to niemożliwe. W tym drugim przypadku zaleca się wykonanie dodatkowych badań: USG lub RGT jamy brzusznej.
 2. Jeśli przepuklina pojawia się dopiero po kilku tygodniach, to zwykle jest ona widoczna w sytuacjach, gdy dziecko płacze, pręży się albo kaszle – wypukłość może też być zauważalna bez specjalnej aktywności dziecka. Należy wówczas bezzwłocznie umówić się na wizytę u pediatry.

Postępowanie lekarskie

Wytyczne lekarskie co do postępowania z przepukliną są w dużym stopniu uzależnione od jej wielkości.

 1. Gdy przepuklina jest mała (do 1 centymetra średnicy), zaleca się okres oczekiwania na samoistne jej zarośnięcie. Zwykle proces ten następuje w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka – w tym czasie maluszek musi regularnie odwiedzać gabinet pediatry w celu kontroli wybrzuszenia.
 2. Zalecenia lekarskie zmieniają się, gdy przepuklina ma spore rozmiary – przekraczające 2,5 centymetra średnicy. W takim przypadku szanse na samoistne jej zniknięcie są małe, a ryzyko uwięźnięcia jelita zwiększa się – konieczna jest zatem interwencja lekarska. Specjalista może zaproponować rodzicom terapię specjalnymi plastrami (niestety, ich stosowanie rzadko przynosi oczekiwane rezultaty) bądź zabieg chirurgiczny.

Mity na temat przepukliny

Wokół przyczyn powstania przepukliny pępkowej krążą różne nieprawdziwe informacje. Warto zatem wiedzieć, że:

 • przyczyną powstania przepukliny pępkowej nie jest nieprawidłowe podwiązanie pępowiny po porodzie
 • przepuklina pępkowa nie powstaje na skutek długotrwałego płaczu dziecka – np. podczas kolek
 • wybrzuszenie na brzuszku dziecka nie sprawia mu bólu, czego często obawiają się rodzice – wyjątkiem jest rzadka sytuacja, gdy dochodzi do uwięźnięcia jelita.

Domowa pomoc

Rodzice nie muszą pozostać całkiem bezradni wobec wybrzuszenia na brzuszku dziecka. O bardzo skutecznym, domowym sposobie na jej zmniejszenie mówi Kamila, mama 3-letniej Igi:

– Moja córeczka miała przepuklinę o średnicy 1,5 centymetra. Nie wiedziałam, czy mogę jej jakoś pomóc, jednak pediatra zasugerował mi, bym często układała Igę na brzuszku. Trochę się bałam, ale posłuchałam tych wskazówek. Po pół roku wybrzuszenie zmniejszyło się o połowę, a dzisiaj już go nie ma – podkreśla Kamila.

Mamy, które słyszą tego typu porady, nie muszą się obawiać – lekarze słusznie zalecają układanie dziecka na brzuszku. Dzięki tej pozycji nie tylko zwiększa się szansa na zażegnanie problemu, ale również wzmacniają się mięśnie maluszka.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz