Strona główna Rodzice Pierwsza Komunia Święta – ważny sakrament i duży wydatek

Pierwsza Komunia Święta – ważny sakrament i duży wydatek

0 31
Pierwsza Komunia Święta - ważny sakrament i duży wydatek

Maj to jeden z najtrudniejszych finansowo miesięcy w roku dla rodziców ośmio- i dziewięciolatków. Fakt przystąpienia dziecka do Pierwszej Komunii Świętej jest momentem wzruszającym. Niestety konieczność poniesienia wydatków związanych z wydarzeniem dla wielu rodzin bywa nie do przejścia lub osłabia budżet rodzinny na długie miesiące.

Postaw się, a zastaw się…

Złośliwi twierdzą, że Polacy w przypadku zorganizowania  Pierwszej Komunii Świętej stosują starą zasadę: „postaw się, a zastaw się”. I być może w wielu przypadkach tak właśnie jest. Zaciągają kredyt, by najbliższą rodzinę zaprosić na wystawny obiad czy kupić dziecku niezaplanowany w budżecie domowym gadżet. Faktem jednak jest, że nawet skromna uroczystość, jest wydatkiem wystarczająco wysokim, by trudno było go udźwignąć tym, którzy zarabiają najniższą krajową.

– Kilka dzieci z klasy mojej córki do Pierwszej Komunii Świętej nie przystąpi. Dlaczego? Bo rodziców na to nie stać. I nie chodzi wcale o zorganizowanie obiadu w restauracji czy drogi prezent dla dziecka. Same wydatki związane z komunijnym strojem dla dziecka, zakupem dewocjonaliów: świecy, medaliku, książeczki sięgają blisko tysiąca złotych – mówi Monika, której córka w tym roku przystąpi do Komunii. Przyznaje jednak, że zorganizowanie uroczystości kosztuje ją i jej rodzinę wiele wyrzeczeń. – W tym roku, ze względu około majowe wydatki, moje dzieci nie wyjadą na wakacje. Coś kosztem czegoś.

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Pierwsza Komunia Święta to czas wyjątkowy. Dzieci, po raz pierwszy podczas Mszy Świętej, przyjmują Eucharystię. Najczęściej ubrane są w stroje liturgiczne, tzw. alby. Koszt ich zakupu to około 200 zł. By jednak ubiór był kompletny, potrzebne są buty (koszt rzadko niższy niż 50 zł). W przypadku dziewczynek należy jeszcze doliczyć wianek, a także białe rękawiczki, rajstopy. Alternatywnym strojem jest elegancki garnitur dla chłopców, a białe suknie na wzór ślubnych dla dziewczynek. Niestety to droższe rozwiązanie niż alby. Do tego należy doliczyć także zakup książeczki, świecy (chyba, że mamy tę z chrztu), różaniec oraz złoty medalik z łańcuszkiem. Śmiało więc z domowego budżetu ucieka przynajmniej 500 zł. W dalszej kolejności pieniądze wydamy jeszcze na odprawienie mszy w kościele i jego dekorację oraz oprawę muzyczną. Na tym nie koniec. Koszt uwiecznienia przyjęcia przez dziecko Komunii Świętej na zdjęciach i filmie tez trzeba doliczyć. To zasadniczy początek góry lodowej. Mniej uzasadnione, ale jednak często ponoszone, są wydatki związane z fryzjerem dla dziecka (około 50 zł).

Jeśli rodzice dziecka, pragną po mszy świętej zaprosić rodzinę na uroczysty posiłek w restauracji, muszą mieć w zanadrzu właściwie przynajmniej kolejny tysiąc, bowiem koszt obiadu komunijnego dla jednej osoby to rzadko mniej niż 100 zł. Wydatek więc ściśle wiąże się z ilością zaproszonych gości.

– Z gęsią skórką czytam artykuły i słucham rozmów, które dotyczą kosztów zorganizowania Pierwszej Komunii Świętej – mówi Monika. – Moja córka skończyła 5 lat. Mam więc jeszcze trzy, by przygotować się finansowo, ale i tak się martwię. Nie sądziłam, że aż tyle kosztuje Pierwsza Komunia dziecka. Niemal jak małe wesele. I choć sakrament, który przyjmują dzieci, jest zarówno dla nich, jak i rodziców przeżyciem duchowym, to mam nieodparte wrażenie, że troska o finanse, nie pozwala w pełni się nim cieszyć.

Prezent na Komunię

Dla zaproszonych na Pierwszą Komunię Świętą gości zakup upominku dla dziecka to także nie lada wydatek. Często bowiem zdają sobie sprawę z poniesionego przez rodziców kosztów ugoszczenia ich. I choć prezenty nie muszą być drogie, to na listę najpopularniejszych trafiają wartościowe upominki. Są nimi tablet, netbook, aparat cyfrowy, rower, konsola do gier, kurs językowy.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz