Strona główna Niemowlę Pierwsza kąpiel noworodka w 10 krokach

Pierwsza kąpiel noworodka w 10 krokach

Pierwsza kąpiel noworodka w 10 krokach

Kąpiel to dla każdego czas relaksu, również dla noworodka. Małe dzieci bardzo lubią wodę. Czuje się w niej dobrze, bo już w okresie prenatalnym całymi dniami pływały w wodach płodowych w brzuchach mam. Również po przyjściu na świat kąpiel może należeć do ich ulubionych czynności. Co zrobić, by uczynić kąpiel przyjemną i bezpieczną?

Co przygotować do pierwszej kąpieli?

  • Wanienkę,
  • mydło w kostce (zawsze wybieraj te przeznaczone specjalnie dla dzieci),
  • ręcznik frotte,
  • pieluchę tetrową (możesz ją położyć na dnie wanienki, wówczas dziecko nie będzie się ślizgać i będzie czuło się bezpieczniej),
  • myjkę (używaj myjek przeznaczonych dla noworodków, pamiętaj – nigdy nie używaj gąbek, ponieważ ze względu ilość wody, którą wchłaniają, stają się siedliskiem tysięcy bakterii),
  • termometr, za pomocą którego zmierzysz temperaturę wody,
  • kubek z czystą wodą, aby opłukać główkę dziecka,
  • waciki lub gaziki (nimi możesz przemyć buzię dziecka)
  • miseczkę z przegotowaną wodą.

Kiedy kąpać noworodka?

Pamiętając o wprowadzaniu codziennych rytuałów, dobrze jest wyznaczyć stałą porę mycia dziecka. Najlepiej zrobić to wieczorem. Przykładowo, gdy zamierzasz położyć dziecko spać o godzinie 20, przygotuj kąpiel o godzinę wcześniej. Pamiętaj jednak, aby nie kąpać dziecka zaraz po karmieniu. Wtedy wszelkie zabiegi, jakie wykonasz w trakcie kąpieli, mogą wywołać u malucha odruch wymiotny.

Jak często kąpać noworodka?

W pierwszych tygodniach życia maluszka codzienne kąpiele nie są konieczne. Wystarczy, jeśli wykąpiemy dziecko, np. 3 razy w tygodniu. W pozostałe dni przemyj przegotowaną wodą twarz noworodka, rączki i paluszki, a także pupę i okolice intymne. Częstsze kąpiele zalecane są, np. w upalne dni, gdy dziecko obficiej się poci, a także u nieco starszych dzieci, które już samodzielnie się poruszają, a co za tym idzie – szybciej się też brudzą.

W jaki sposób kąpać noworodka?

Dla wielu młodych rodziców pierwsza kąpiel to prawdziwa zmora. Najczęstsze obawy dotyczą przede wszystkim tego, czy woda nie będzie za gorąca i czy dziecko nie wyślizgnie się z rąk w trakcie kąpieli. Aby poczuć się pewniej, dobrze jest (przynajmniej na początku) kąpać maluszka, np. z doświadczoną babcią lub ciocią, które pokażą nam, jak to zrobić. Możesz także poprosić położną o krótki instruktaż. Wówczas okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

10 kroków do kapieli

Przedstawiamy, jak w 10 krokach sprawić, by kąpiel stała się przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodzica:

KROK 1. Przed przystąpieniem do kąpieli, pamiętaj, aby temperatura w pokoju wynosiła ok. 24 st. C.

KROK 2. Ustaw wanienkę na stabilnym podłożu tak, aby mieć do niej swobodny dostęp. Warto od strony główki trochę podnieść wanienkę, podkładając pod spód, np. twardą książkę. Wówczas dziecko będzie miało wyżej uniesioną głowę – tym samym zmniejsza się ryzyko nalania wody do uszu maleństwa.

KROK 3. Na dno wanienki ułóż jedną bądź dwie pieluchy tetrowe, na których wygodnie ułożysz dziecko. Przygotuj także wszystkie inne potrzebne w trakcie kąpieli rzeczy tak, aby mieć je na wyciągnięcie ręki.

KROK 4. Wlej wodę. Nie może być ona ani za ciepła, ani za zimna. Sprawdź temperaturę wody zanurzając w niej łokieć – jeżeli odnosisz wrażenie, że woda ma przyjemną temperaturę, najprawdopodobniej będzie również odpowiednia dla dziecka. Dokładniejszym sposobem będzie użycie termometru – wówczas rtęć powinna wskazywać 36-37 st. C.

KROK 5. Ułóż dziecko w ten sposób, aby opierało główkę na Twoim przedramieniu. W tej pozycji możesz  podtrzymać dłonią plecki i pupę malucha w trakcie kąpieli. Stopniowo (zaczynając od stóp) zanurz dziecko w wodzie.

KROK 6. Wykąp dziecko. Umyj wszystkie trudno dostępne miejsca, w których zbiera się najwięcej brudu – okolice szyi, za uszami, pod pachami, dłonie i palce, zgięcia rąk i nóg. Zawsze zaczynamy od miejsc najczystszych, kończąc na najbrudniejszych, a więc jako pierwsze umyjemy okolice szyi, a skończymy, myjąc pupę. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 3-4 minuty z uwagi na fakt, że woda szybko się ochładza.

KROK 7. Wyjmij dziecko z wody i dokładnie okryj je ręcznikiem. Ułóż je wygodnie na przewijaku i delikatnie wytrzyj, pamiętając o wszystkich trudno dostępnych miejscach i zgięciach.

KROK 8. Przemyj twarz dziecka. W tym celu użyj wacików bądź gazy zamoczonych w przegotowanej (ostudzonej!) wodzie. Myjąc oczy, pamiętaj, aby kierować wacik od zewnętrznej strony oka do kącika (by nie rozcierać po całym oku zanieczyszczeń gromadzących się w tym miejscu). Zawsze używaj jednego wacika do jednego oka. W przypadku infekcji należy zmienić wacik na kolejny po jednym ruchu, by nie roznosić bakterii na całe oczko.

KROK 9. Nasmaruj dziecko oliwką – w ten sposób unikniesz odparzeń.

KROK 10. Ubierz dziecko.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz