Strona główna Małe dziecko Zdrowie małego dziecka Czy to odra? – objawy, leczenie i szczepienie

Czy to odra? – objawy, leczenie i szczepienie

Czy to odra? - objawy, leczenie i szczepienie

Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą występującą głównie u dzieci. Charakterystycznym jej objawem jest obejmująca całe ciało wysypka, wysoka gorączka i ostry ból gardła. Powikłania po przejściu odry są wyjątkowo niebezpieczne i związane także z układem nerwowym. Skuteczną ochronę przed zarażeniem dają szczepienia, które są w Polsce obowiązkowe i przeprowadzane w 13-14 miesiącu życia malucha.

Odra to choroba zakaźna

Odra jest chorobą wirusową, wysoko zakaźną. Zarazić się nią można drogą kropelkową poprzez kontakt z wydzielinami chorego takimi jak ślina, łzy czy mocz. Jest to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Do zarażenia może dojść nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów u chorego, to znaczy 3-5 dni przed pojawieniem się wysypki. Oznacza to, że osoby już zainfekowane nieświadomie przenoszą wirusa na innych będących w ich otoczeniu.

Jak rozpoznać odrę u dziecka? – objawy zachorowania

Pierwszym objawem zachorowania jest stan zapalny górnych dróg oddechowych, połączony z intensywnym bólem gardła. Może wystąpić także katar i łzawienie. Początek choroby wygląda zatem jak zwykłe zapalenie wirusowe. Dlatego jeśli podejrzewasz, że możesz mieć do czynienia z odrą u swojego brzdąca, zajrzyj mu do buzi i obejrzyj wewnętrzną stronę policzków na wysokości zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zanim bowiem pojawi się wysypka, w buzi widoczne są tak zwane plamki Koplika. Są to przebarwienia w postaci białych plamek z czerwoną otoczką.
U niektórych maluchów występuje światłowstręt, a więc odczuwanie wyraźnego podrażnienia związanego z kontaktem ze światłem. W tym czasie dziecko zwykle już wysoko gorączkuje, nawet do 40 stopni. Maluch staje się apatyczny i senny. Może wystąpić u niego także przyspieszenie tętna.

Charakterystyczna wysypka na skórze

Dopiero po około 5 dniach od zakażenia pojawia się charakterystyczna wysypka. Zajmuje ona najpierw czoło i twarz chorego oraz skórę za uszami, rozprzestrzeniając się w dół ciała, by pokryć je całe. Wysypka ma kolor czerwony i zlewający się charakter. Jest to szczytowy moment wystąpienia niepożądanych objawów. Wysypka w łagodnym przebiegu choroby może być mniejsza i nie obejmować całej powierzchni ciała. Czasem jednak zdarza się, że niemal całe pokryte jest plamami, a tylko niewielkie pasma skóry nie są nimi zajęte.

Po kilku dniach gorączka obniża się, ustępują dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz zmniejsza się intensywność bólu gardła. Jednocześnie wysypka staje się bledsza, a naskórek zaczyna się łuszczyć. Miejsca na skórze po ustąpieniu wysypki mają kolor brązowy. Nie należy się tym martwić, po kilku dniach, barwa skóry powróci do normy.

Kwarantanna i hospitalizacja – leczenie odry

W zależności od przebiegu choroby dziecko może pozostawać w domu lub być poddane hospitalizacji. Kluczowa powinna być decyzja lekarza pierwszego kontaktu. To on właściwie oceniając intensywność przebiegu choroby, a także dobrostan małego pacjenta, powinien zdecydować, jaką formę leczenia wybrać.

Leczenie, jak w przypadku większości chorób wywołanych wirusami, jest objawowe. Środkiem farmakologicznym stosowanym w leczeniu odry jest właściwie tylko witamina A, która występując w optymalnej dla organizmu dawce, pomaga łagodniej przechodzić chorobę. Poza nią, dziecku podajemy preparaty przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, by nie dopuścić do bardzo wysokiej gorączki, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia malucha.
Przy leczeniu odry istotne jest stworzenie dziecku optymalnych warunków do przejścia choroby. Powinno ono leżeć w łóżku i niestety, podlegać kwarantannie.

Odra jest bardzo zakaźna, więc by nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa, dziecko musi być odseparowane. Jeśli maluch cierpi na światłowstręt, ograniczmy mu niekorzystny bodziec i przesłońmy okna roletami, żaluzjami czy zasłonami.
Jako, że dziecko cierpi na ostry ból gardła, należy nawilżać powietrze w pokoju, w którym przebywa, by śluzówka gardła dodatkowo się nie wysuszała, gdyż to powoduje zwiększenie intensywności tej dolegliwości. Dziecko zapewne nie będzie miało apetytu nie tylko z powodu bólu gardła, ale ogólnego osłabienia. By zmniejszyć dyskomfort malucha podawaj mu potrawy płynne, takie jak jogurt, kisiel, przetarta zupka. Ich smak powinien być łagodny, by dodatkowo nie podrażniać gardła.
Niezwykle istotne jest pojenie dziecka. Najlepiej podawać mu wodę lub delikatne herbatki. Nawet podawanie picia na łyżeczce jest bardzo ważne, gdyż przy wysokiej gorączce łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Trzeba także pilnować, by maluch nie przemęczał oczu, które w szczycie choroby są mocno przekrwione. Oglądanie bajek to nienajlepszy pomysł, choć zdecydowanie ułatwia skłonienie malucha do pozostania w łóżku. Lepiej czytajmy dziecku książeczki i nakłaniajmy go do zamykania oczu, które w ten sposób mogą odpocząć.

Jeśli cokolwiek Cię niepokoi u dziecka lub wystąpi niecharakterystyczny objaw, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Odra może być bardzo groźna.

Powikłania po odrze mogą wystąpić nawet po kilku latach

Powikłania po odrze są niebezpieczne, a zalicza się do nich:

  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • zapalenie płuc;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu;
  • zapalenie krtani
  • zapalenie rdzenia kręgowego;
  • zapalenie wielonerwowe,
  • zapalenie nerwów czaszki.

Niemal wszystkie te zagrożenia są równie niebezpieczne. Charakterystyczne dla odry są możliwe powikłania neurologiczne. Podostre stwardniające zapalenie mózgu może wystąpić nawet do 10 lat po przebyciu choroby i prowadzić do upośledzenia psychicznego, niedowładów ciała a w konsekwencji do śmierci.
Najbardziej narażone na powikłania są maleńkie dzieci do 2 roku życia. Do 6 miesiąca życia maluch jest chroniony odpornością nabytą w łonie matki.

Czy szczepić przeciw odrze? – zagrożenie czy profilaktyka?

Jeśli chcesz ustrzec dziecko przed konsekwencjami odry – koniecznie ja zaszczep. W Polsce szczepienie na odrę jest obowiązkowe i połączone w jedną szczepionkę ze świnką oraz różyczką. Przeprowadzane jest w 13-14 miesiącu życia.
Wokół tego szczepienia narosło wiele mitów związanych z jego rzekomym wpływem na zachorowania na autyzm u dzieci.

– Chcę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma absolutnie żadnych dowodów medycznych na jakikolwiek związek pomiędzy szczepieniem na odrę-świnkę-różyczkę, a wystąpieniem u dziecka autyzmu. Jest to mit, który doprowadza do niebezpiecznych sytuacji, w których rodzice, nie posiadając odpowiedniej wiedzy, a opierając się na niesprawdzonych źródłach, odmawiają szczepienia dziecka, co zagraża nie tylko jemu, ale także jego otoczeniu. Obecnie mamy w Europie nawrót zachorowań na odrę, które są pokłosiem ruchu antyszczepionkowego. Stąd też podkreślam, że szczepienie jest bezpieczne i uchroni dziecko przed zarażeniem, a jeśli nawet do zarażenia dojdzie, dziecko przejdzie chorobę łagodniej i nie będzie narażone na powikłania. Możliwe problemy neurologiczne są wyjątkowo niebezpieczne w  przypadku odry – mówi dr Anna Czajka – Bełz, neurolog ze Szpitala Klinicznego w Lublinie.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz