Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Odparzenia u niemowląt – przyczyny i leczenie

Odparzenia u niemowląt – przyczyny i leczenie

Odparzenia u niemowląt - przyczyny i leczenie

Pupcia niemowlęcia jest symbolem najwyższej gładkości. Niestety, czasem na tej aksamitnej skórze pojawiają się niepokojące odparzenia. Dlaczego powstają, jak je leczyć i zapobiegać im?

Niestety, odparzenia na pupie niemowląt to powszechny problem. Zaczerwienione miejsca mogą pojawić się zupełnie niespodziewane i czasem bardzo trudno się ich pozbyć.

Przyczyny odparzeń u dzieci

Skóra noworodków i niemowląt jest bardzo wrażliwa, a jej warstwa lipidowa niezwykle cienka. Dlatego, gdy pojawia się „wróg numer jeden”, czyli amoniak, naskórek bardzo szybko ulega podrażnieniu. Składnik ten wydziela się z moczu i kału od razu po tym, jak maluszek zabrudzi pieluchę – dlatego nietrudno o powstanie na skórze piekących, czerwonych plam i krostek.

 • Jedną z częściej występujących przyczyn odparzeń jest z pewnością zbyt rzadkie zmienianie pieluszek przez rodziców. Warto zatem wiedzieć, że pieluchy jednorazowe, choć zdecydowanie bezpieczniejsze dla skóry, nie chronią jej w zupełności. Nie można zatem czekać, aż dziecko zupełnie „wypełni” pampersa moczem, jak czasem postępują rodzice.
 • Kolejna przyczyna odparzeń to używanie niewłaściwych, drażniących skórę dziecka produktów do pielęgnacji. Zdarza się, że rodzice używają nowych kremów lub zasypek bądź stosują ich nadmierną ilość.
 • W niektórych przypadkach – co również należy wziąć pod uwagę – przyczyną odparzeń nie jest niewłaściwa pielęgnacja, ale sama pieluszka. Jeśli więc plamy i krostki pojawiły się tuż po zmianie pampersów, należy wrócić do poprzedniego modelu.

Czy odparzenia mogą być niebezpieczne?

Odparzenia są bolesne dla dziecka, ale nie są groźne dla jego zdrowia. Nie oznacza to jednak, że problem można bagatelizować – brak odpowiedniego postępowania może sprawić, że odparzenie zmieni się w pieluszkowe zapalenie skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Oto, jakie są objawy takiego stanu:

 • stan skóry dziecka nie poprawia się w ciągu kilku dni
 • odparzenie zwiększa swoją wielkość – może być tak duże, że pieluszka nie będzie go zakrywała
 • skóra zaczyna się łuszczyć
 • można zaobserwować malutkie pęcherzyki na pupie i okolicach narządów płciowych – pęcherzyki wypełnione są ropą lub płynem surowiczym i to właśnie odróżnia je od krostek
 • dziecko ma gorączkę.

Jeśli zauważamy powyższe objawy u swojej pociechy, należy jak najszybciej pokazać zmiany lekarzowi. Pieluszkowe zapalenie skóry to stan, który wymaga leczenia antybiotykami (w formie maści). Warto również dodać, że gdy odparzenie przeszło już w taką formę, dziecko odczuwa je w dużo bardziej bolesny sposób.

Jak leczyć odparzenia?

Kiedy zauważysz, że skóra na pupie dziecka jest odparzona, nie musisz natychmiast biec do przychodni lekarskiej. Pobyt w zatłoczonej i pełnej wirusów poczekalni nie jest dziecku potrzebny – przy konsekwentnym działaniu możesz pozbyć się odparzeń samodzielnie. Metody postępowania wyjaśnia nasz ekspert – dr hab. n. med. Bożena Kociszewska – Najman:

– Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w dobry preparat na odparzenia skóry u niemowląt. Specyfiki te zawierają cynk oraz allantoinę lub pantenol. Trzeba jednak podkreślić, że nie każdy krem czy maść zadziała na dziecko we właściwy sposób. Jeśli zauważymy pogorszenie się stanu skóry lub nie zmienia się on przez 2 – 3 dni, należy zmienić preparat. Jeśli dziecko ma odparzenia, pieluszkę należy zmieniać także w nocy, to przyspieszy proces gojenia. Warto też jak najczęściej wietrzyć pupę malca – malutkie dzieci uwielbiają przebywać nago, więc jak najbardziej należy to wykorzystać. Bardzo istotne jest również zrezygnowanie z chusteczek nawilżanych – nie tylko na czas odparzeń, ale w ogóle. Pupę dziecka należy myć zwykłą wodą z delikatnym mydłem, a chusteczki zachować tylko na spacery lub inne wyjścia – dodaje dr Bożena Kociszewska – Najman.

Odparzenia a nowości w diecie

Zdarza się, że „sprawcą” odparzeń jest nowy składnik diety, który zmienia skład kału na bardziej drażniący. Należy wówczas zdecydowanie odstawić wszystkie nowości, a w przyszłości podawać je z ostrożnością.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Nie istnieją sposoby postępowania czy kosmetyki, które całkowicie zabezpieczałyby dziecko przed powstaniem odparzeń. Warto jednak przestrzegać wskazówek, dzięki którym znacznie obniżymy to ryzyko:

 • Dziecko powinno mieć pieluszkę zmienianą co dwie godziny – nie czekaj, aż pampers będzie nabrzmiały. Gdy maluch zrobi kupkę – trzeba go przebrać natychmiast.
 • Używaj chusteczek nawilżanych tylko wtedy, kiedy nie jesteś w domu. W domowych warunkach do przemywania pupy dziecka wystarczy woda z mydłem.
 • Pamiętaj, by za każdym razem bardzo dokładnie przemywać skórę dziecka – mocz na skórze nie jest widoczny, ale podrażnia skórę malca. Zwracaj szczególną uwagę na pachwiny i okolice intymne.
 • Po każdym przewinięciu niemowlęcia używaj kosmetyków, które tworzą delikatną warstwę ochronną jego skórze.
 • Korzystaj z dobroczynnego działania świeżego powietrza i codziennie pozwól dziecku poleżeć kilkanaście minut bez pieluszki – najlepiej po zdjęciu poprzedniego pampersa i umyciu skóry.

 Nawracające odparzenia

W przypadku, gdy problem odparzeń ciągle powraca, warto skontaktować się z lekarzem pediatrą w celach ustalenia czynnika, który najbardziej podrażnia skórę malca i spróbować go ograniczyć lub wyeliminować.

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz