Strona główna Planowanie ciąży Czy niedowaga może być przyczyną niepłodności?

Czy niedowaga może być przyczyną niepłodności?

Czy niedowaga może być przyczyną niepłodności?

Na płodność kobiety składa się wiele czynników. Wiele jest więc też przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Jedną z nich może być zbyt niska masa ciała. Kiedy niedowaga utrudni poczęcie dziecka i jakich problemów może być źródłem?

Szczupła sylwetka i drobna budowa ciała z gruntu nie są źródłem problemów w staraniach o dziecko. Zagrożenie pojawia się wtedy, gdy niska masa ciała kobiety wynika z przesadnej dbałości o wygląd, niedojadania i diety ubogiej w kalorie, wartości odżywcze, witaminy oraz minerały. Ich brak bezpośrednio przekłada się na funkcjonowanie organizmu i zaburzenia w gospodarce hormonalnej. I to one są źródłem problemów. Mogą utrudniać nie tylko zajście w ciążę czy utrzymanie jej.

Dlaczego niedowaga utrudnia zajście w ciążę?

– Zbyt niska masa ciała przede wszystkim może być powodem rzadkich miesiączek lub ich zaniku. W takiej sytuacji problem z zajściem w ciążę może wynikać z trudności w ustaleniu czasu jajeczkowania – mówi Joanna Weinert, dietetyk z Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health. – U kobiet z niedowagą częściej występują też niedobory witamin, składników mineralnych oraz podstawowych substancji odżywczych, co może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych płodu oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. Źródłem nieprawidłowości u osób o niskiej masie ciała i spożywających niewystarczające ilości jedzenia jest niski poziom insuliny i leptyny, co mózg interpretuje jako zagrożenie niedożywieniem. W konsekwencji ogranicza mobilizację układu rozrodczego poprzez zmniejszenie wydzielania hormonów wpływających na funkcjonowanie jajników – wyjaśnia pani Joanna.

Fundamentalne jest więc pytanie, z czego wynika niedowaga u kobiety.

Prawidłowa waga wedle BMI

Prawidłową masę ciała u kobiety można określić, obliczając jej BMI (z ang. Body Mass Index). Wystarczy masę ciała podaną w kilogramach podzielić przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Przykładowo BMI kobiety o wzroście 165 cm (1,65×1,65 = 2,72), ważącej 60 kg wynosi 22, co wynika z rachunku: 60/2,72 =22.

BMI, czyli wskaźnik masy ciała został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia. Ma pomóc ocenić ryzyko zagrożenia chorobami, z których wynika niedowaga lub nadwaga bądź których niedowaga lub nadwaga są przyczyną. I tak:

  • BMI niższe niż 18,5 oznacza niedowagę.
  • BMI powyżej 18,5 a niższe niż 24,9 wskazuje prawidłową masę ciała.
  • BMI powyżej 25 oznacza nadwagę.
  • BMI powyżej 30 to już otyłość.

Jak walczyć z niedowagą?

Samo przybranie na wadze nie jest recepturą na zajście w ciążę. Niedowaga sygnalizuje nieprawidłowości, których źródło z pomocą specjalisty lub nawet specjalistów trzeba znaleźć. Może ona wynikać bowiem między innymi z nadczynności tarczycy, nowotworu czy depresji. Może być także skutkiem stresującego trybu życia lub po prostu złej diety. Wywiad lekarski i badania pozwolą zdiagnozować problem.

Jeśli niedowaga jest efektem złej diety, należy ją zmienić. W jaki sposób?

  • należy zwiększyć ilość posiłków do 6-7 (podstawowe posiłki: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacje wzbogacić o dodatkowe dwie zdrowe przekąski)
  • zadbać o to, by równe odstępy między posiłkami (jeść regularnie co 2,5 godziny)
  • wprowadzić do diety zdrowe produkty: warzywa, owoce, ryby, drób
  • wprowadzić do diety produkty o wysokiej kaloryczności: banany, awokado, gotowane ziemniaki, gotowaną marchewkę
  • wprowadzić do diety produkty o wysokiej gęstości odżywczej: miód, olej roślinny
  • unikać, a najlepiej zrezygnować z kawy, alkoholu i mocnej czarnej herbaty.

Choć produkty wysoko przetworzone, te z długim terminem przydatności do spożycia i słodycze mogą szybko pomóc przybrać na wadze, to niestety wcale nie pomogą rozwiązać problemu niedożywienia organizmu. Nie mają w sobie wartości odżywczych a są źródłem tylko pustych kalorii. Lepiej powoli, ale zdrowo i systematycznie przybierać na wadze, wprowadzając do diety produkty wartościowe i te, które wspomagają płodność.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz