Strona główna Rodzice Gdy niebezpieczna pasja rodziców zagraża dziecku

Gdy niebezpieczna pasja rodziców zagraża dziecku

Niebezpieczna pasja rodziców a dziecko

Przyjście na świat dziecka powinno budzić u rodziców poczucie odpowiedzialności. Opiekunowie często muszą dokonywać zmian w swoim trybie życia, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Jedna z najbardziej niepokojących sytuacji występuje, kiedy rodzice nie chcą zrezygnować z ryzykownej pasji i poświęcać tego, co robili dotychczas.

Niebezpieczne zwierzęta w bezpiecznym miejscu

Jeśli waszą pasją są egzotyczne zwierzęta, wcale nie musicie rezygnować z ich hodowli. Jednak zanim dziecko przyjdzie na świat, zastanówcie się, jak zmniejszyć ilość zagrożeń w waszym domu. Hodując niebezpieczne gady i płazy należy:

 • zachować ostrożność podczas każdej sytuacji, w której zwierzę musi opuścić terrarium
 • sprawdzić stan terrarium, w którym trzymane jest zwierzę
 • określić czy miejsce, w którym znajduje się terrarium jest niedostępne dla dziecka
 • udać się do sklepu zoologicznego i zapytać ekspedientkę o dodatkowe metody podnoszące bezpieczeństwo.

Ponadto nie powinno się trzymać terrarium ze zwierzęciem w tym samym pomieszczeniu, w którym będzie przebywać dziecko. Przypadkowe wydostanie się zwierzaka z klatki zwiększa ryzyko bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, co może skutkować ukąszeniem.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jeśli zrobiliście wszystko, co w waszej mocy, aby uniemożliwić dziecku kontakt ze zwierzęciem, a nadal nie czujecie się pewnie, pozostaje wam:

 • wygospodarować oddzielne pomieszczenie, w którym będzie znajdowało się terrarium ze zwierzakiem, do którego dostęp będziecie mieli tyko wy
 • poddać zwierzę zabiegowi usunięcia zębów jadowych.

Wakacje z dzieckiem

Jeśli kochacie podróżować a nie chcecie zrezygnować z tej pasji, zabierajcie dziecko do bezpiecznych krajów. Przed wakacjami sprawdźcie czy w państwie, do którego planujecie się wybrać, nie było wybuchu epidemii groźnej choroby. Podobnie zapoznajcie się z sytuacją polityczną tego kraju, żeby dowiedzieć się nie pozostaje w żadnym konflikcie zbrojnym. Następnie udajcie się do biura podróży i zapytajcie czy w kraju, do którego chcecie się wybrać:

 • przestrzegana jest Deklaracja Praw Człowieka
 • przestrzegana jest Deklaracja Praw Dziecka.

Poproście także, aby przedstawiono wam oficjalny ranking:

 • najbardziej niebezpiecznych krajów świata
 • najbardziej niebezpiecznych miast świata.

Na koniec możecie zapytać:

 • jakie jest nastawienie mieszkańców danego kraju do turystów?
 • czy hotel, w którym będziecie zakwaterowani, spełnia wszystkie zadeklarowane wymogi bezpieczeństwa.

Zapoznanie się ze wszystkimi szczegółami pozwoli wam określić, czy wybraliście dobre miejsce na wypoczynek dla siebie i waszego dziecka. To bardzo istotne, ponieważ, czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby dziecko zgubiło się w obcym kraju. Natomiast celem zagranicznej wycieczki jest zwiedzanie, dobra zabawa i regeneracja sił. Warto dołożyć wszelkich starań, aby wczasy przebiegły w beztroskiej i pogodnej atmosferze.

Ekstremalnie, ale ostrożnie

Wszyscy pasjonaci sportów ekstremalnych powinni mieć świadomość, że dla rozrywki ryzykują swoje zdrowie i życie. Młodzi rodzice nie muszą rezygnować z uprawiania ulubionej dyscypliny, ale powinni przywiązywać szczególną uwagę do sprzętu, z którego korzystają. Należy pamiętać, że każdy nieszczęśliwy wypadek w negatywny sposób przełoży się na życie dziecka. Wybierając się na górską wspinaczkę bądź przelot paralotnią, upewnijcie się, że oddaliście dziecko pod opiekę odpowiedzialnej i sumiennej osoby.

Patrząc w przyszłość

Ludzie pasjonują się wieloma rzeczami, które często są postrzegane jako niebezpieczne. Rodzice maleńkiego dziecka muszą mieć świadomość, że zdecydowali się na zapewnienie mu bezpieczeństwa, godnych warunków życia i możliwości prawidłowego rozwoju. Posiadanie dziecka nie powinno ograniczać rodziców, ale tak jak we wszystkim – także wobec niebezpiecznej pasji – należy zachować umiar.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz