Strona główna Rozwój Muzyczne zabawy z dzieckiem

Muzyczne zabawy z dzieckiem

Muzyczne zabawy z dzieckiem

Muzyka ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Jeżeli dodatkowo połączymy ją z zabawami ruchowymi, przyniesie dziecku mnóstwo korzyści.

Wszelkie ćwiczenia rytmiczne wzmacniają koordynację ruchową i równowagę, korzystnie wpływają na postawę, kształtują w dziecku poczucie rytmu, nadają jego ruchom precyzję. Ruchowe i muzyczne zabawy, poprzez naukę piosenek i wierszyków, rozwijają pamięć wzrokową, słuchową i ruchową dziecka. Mają również nieoceniony wpływ na kształtowanie prawidłowej dykcji. Ostatecznie najważniejsze jestem jednak to, że muzyczne zabawy zachęcają dziecko do twórczego działania.

Śpiewanie dla malucha i z maluchem

Nawet największe dzieła muzyczna nie zastąpią tego jedynego i niepowtarzalnego głosu – głosu mamy (oraz oczywiście taty!). Najlepszą muzyką dla małego dziecka jest czuły głos i śpiew najbliższych. Z czasem nasze śpiewanie przerodzi się we wspólne muzykowanie z dzieckiem. Róbmy to niezależnie od tego, czy potrafimy, czy też raczej „słoń nam nadepnął na ucho”. Nucenie znanych melodii wywołuje u dziecka poczucie bezpieczeństwa, dają mu wsparcie emocjonalne, zaspakaja potrzebę bliskości i uwagi.

Rytmiczne i muzyczne zabawy

Kontakt dziecka z muzyką nie powinien ograniczać się do włączenia radia lub telewizora, które będą „grać” przez cały dzień. Powinna to być forma zabawy przy muzyce. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią muzykę dla dzieci. Powinna ona być wesoła, pogodna, z prostymi tekstami zawierającymi sporo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Takich utworów nie brakuje na rynku.

Zaproponujmy dziecku aktywne słuchanie. Rymowanki, wyliczanki czy wszelkie zabawy instrumentalne to świetna okazja do wspólnej zabawy. Klaszczmy razem w dłonie, podskakujmy, tupmy głośno w podłogę, nie przejmując się sąsiadami, maszerujmy w takt muzyki. Taka forma zabawy będzie prawdziwą radością dla naszej pociechy, a może i my przy okazji odnajdziemy w tym sporo przyjemności. Najważniejsze, że będzie to czas poświęcony wyłącznie dziecku. Jest to również doskonałe przygotowanie do edukacji przedszkolnej i szkolnej.

Zatańcz ze mną

Oto kilka propozycji zabaw rytmicznych, które możecie wypróbować ze swoimi dziećmi:

1) Poruszamy się jak kaczki, recytując wierszyk:

Idą kaczki polną drogą

Kwa, kwa, kwa

Wystukują rytm swą nogą

Kwa, kwa, kwa

Za kaczkami szły kaczuszki

Kwa, kwa, kwa

Żółte brzuszki, krótkie nóżki

Kwa, kwa, kwa

 

2) Śpiewamy piosenkę na melodię „Siekiera, motyka” i bawimy się zgodnie ze słowami:

Gimnastyka dobra sprawa

Dla nas wszystko to zabawa

Ręce w górę, w przód i w bok

Skłon do przodu, w górę skok.

 

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Kolana, pięty, kolana, pięty,

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Oczy, uszy, usta, nos!

Dzieci łatwo poddają się nastrojom muzyki, wyczuwają zmiany tempa, odpowiadając ruchem na rytm. Muzyka ma ogromne działanie aktywizujące. Wywołuje spontaniczne reakcje emocjonalne i ruchowe. Sprawia, że mimowolnie zaczynamy się kołysać, przytupywać nogą czy nucić.

Dzięki muzycznym zabawom maluchy stają się otwarte, nabierają odwagi. Poznają nowe formy zabawy i tworzą swoje pierwsze dzieła artystyczne. Dzięki różnym zabawom muzycznym dzieci lepiej się rozwijają. A co najważniejsze – stają się bardziej radosne i po prostu szczęśliwsze.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz