Strona główna Ciąża Luteina w ciąży

Luteina w ciąży

Luteina w ciąży

Gdy pojawia się pytanie o luteinę w ciąży, zwykle chodzi o progesteron – taka jest potoczna nazwa tego hormonu. Warto wiedzieć, dlaczego progesteron jest taki ważny dla ciężarnych, czym może skutkować jego niedobór lub nadmiar oraz kiedy i w jakich sytuacjach organizm mówi nam o jego braku.

Rola progesteronu w cyklu

Progesteron jest hormonem wytwarzanym przez ciałko żółte w jajnikach i ma ogromny wpływ na przebieg cyklu miesiączkowego. W początkowej fazie cyklu jego poziom zwykle jest stosunkowo niski. Przed samą owulacją, czyli około 10-12 dnia cyklu, stężenie progesteronu rośnie – związane są z tym duże zmiany, które mają ułatwić zapłodnienie. Jeśli do niego nie dojdzie – pod koniec cyklu poziom hormonu znowu maleje i pojawia się krwawienie menstruacyjne. Jeżeli jednak komórka jajowa zostaje zapłodniona, wysoki poziom progesteronu zostaje podtrzymany, a za jego produkcję z czasem zacznie odpowiadać łożysko.

Luteina i jej rola w ciąży

O tym, dlaczego progesteron jest bardzo istotny dla przebiegu ciąży oraz czym może skutkować jego niedobór w tym szczególnym okresie, mówi  lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

– Progesteron ma ogromne znaczenie dla utrzymania ciąży, zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach. Wydzielany jest w jajniku przez ciałko żółte, powstające w miejscu pęknięcia pęcherzyka owulacyjnego.  Razem z wydzielanymi przez jajnik estrogenami, stwarza optymalne warunki dla rozwoju ciąży. A uściślając:

 • Przygotowuje endometrium, czyli błonę śluzową jamy macicy na implantację –  zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.
 • Działa relaksacyjnie, czyli rozkurczowo na mięsień macicy.
 • Zmniejsza ryzyko poronienia.
 • Zmienia metabolizm matki, przystosowując go do potrzeb ciąży.
 • W późniejszych tygodniach ciąży progesteron wydzielany jest przez łożysko i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu matki w czasie ciąży.
 • Pod koniec ciąży przygotowuje do laktacji i karmienia piersią.

Niedobór progesteronu w drugiej fazie cyklu może utrudniać zajście w ciążę, gdyż wiąże się często z brakiem owulacji. Zbyt niski  poziom tego hormonu po zapłodnieniu sprawia, że zarodek nie może zagnieździć się w macicy, gdyż jej śluzówka nie jest do tego dobrze przygotowana. W pierwszych tygodniach ciąży może dojść do poronienia zagnieżdżonego już zarodka na skutek skurczów macicy. W dalszych miesiącach ciąży niedobór progesteronu może prowadzić do przedwczesnego porodu.

Nadmiar progesteronu?

O ile o niedoborze progesteronu w okresie ciąży mówi się dużo, o tyle trudno znaleźć informacje na temat jego przedawkowania i wpływu takiego stanu na ciążę. Czy zatem rzeczywiście luteina może być szkodliwa dla dziecka lub matki? Wyjaśnia to nasz ekspert:

– Luteina jest lekiem powszechnie używanym i czasem nadużywanym. Lekarze wychodzą z założenia, że lepiej na wszelki wypadek zapobiegać stracie ciąży niż do niej dopuścić.  Ale warto też wiedzieć, że nadmiar progesteronu nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Do najczęstszych należy nasilenie powszechnych dolegliwości ciążowych, nudności, obrzęków, żylaków. Luteina nie stanowi zagrożenia dla płodu. W niektórych badaniach wykazano jedynie zwiększenie ryzyka spodziectwa u chłopców, których matki przyjmowały w czasie ciąży duże dawki progesteronu. Kobiety, które straciły w przeszłości ciążę lub są w ciąży zagrożonej, godzą się na ewentualne dolegliwości i ryzyko drobnej wady męskich narządów płciowych u dziecka, byle tylko ciążę utrzymać i szczęśliwie donosić – mówi  lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny.

Kiedy badać progesteron?

Poziom progesteronu warto zbadać w drugiej fazie cyklu, czyli około 21-24 dnia cyklu, zwłaszcza przy kłopotach z zajściem w ciążę. We wczesnej ciąży oznacza się poziom progesteronu przy objawach zagrażającego poronienia lub stratach poprzednich ciąż. Dokładne monitorowanie poziomu progesteronu i podawanie go jest konieczne w ciążach powstałych na skutek stymulacji jajników i zapłodnienia pozaustrojowego. Ryzyko niepotrzebnego przyjmowania progesteronu i jego ewentualne skutki uboczne są mniejsze niż konsekwencje jego niedoboru.

Czy potrzebujesz luteiny?

Jeśli dopiero planujesz ciążę, zwróć uwagę na pewne sygnały, które mogą świadczyć o niedomodze lutealnej (niedoborze progesteronu):

 • nieregularne krwawienia miesiączkowe
 • nietypowe miesiączki (czasem bardzo obfite, czasem wyjątkowo skąpe)
 • plamienie międzymiesiączkowe
 • trudności z zajściem w ciążę.

Jeśli zauważasz u siebie powyższe problemy z cyklem miesiączkowym, opowiedz o nich swojemu lekarzowi. Warto zaznaczyć, że luteina jest lekiem przepisywanym nie tylko wówczas, gdy kobieta podejrzewa ciążę, ale również wtedy, gdy miesiączka opóźnia się z innych przyczyn (wówczas progesteron reguluje cykl miesiączkowy).

W przypadku, gdy już jesteś w ciąży, o potrzebie terapii progesteronowej świadczą poniższe okoliczności:

 • plamienia, krwawienia lub silne bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży
 • przebyte poronienie
 • przebyty poród przedwczesny
 • zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy
 • pojawiające się przedwczesne skurcze w zaawansowanej ciąży.

Gdy lekarz uzna, że niezbędna jest kuracja progesteronowa, wypisze receptę (bez niej luteina jest niedostępna). Lek przyjmuje się doustnie lub dopochwowo.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz