Strona główna Ciąża Krwawienia w ciąży – przyczyny i konsekwencje

Krwawienia w ciąży – przyczyny i konsekwencje

0 2094
Krwawienia w ciąży - przyczyny i konsekwencje

Obecność krwi lub brunatnych śladów na bieliźnie może przerazić nawet najspokojniejszą przyszłą mamę – to przecież może być pierwszy sygnał, że dzieje się coś nieprawidłowego. Czy jednak każdy przypadek krwawienia w ciąży oznacza zagrożenie dla dziecka lub ciężarnej?

Niegroźne krwawienia w I połowie ciąży

Ze statystyk wynika, że krwawienie na wczesnym etapie ciąży przydarza się co piątej kobiecie. Nie we wszystkich przypadkach oznacza to zapoczątkowany proces poronienia – czyli tego, co najbardziej przeraża przyszłą mamę. Oto, jakie mogą być zupełnie niegroźne przyczyny takiego stanu:

  • Zagnieżdżanie się jaja płodowego

To szczególny rodzaj krwawienia – występuje w terminie miesiączki, jest skąpy i powstaje jako efekt zagnieżdżania się zapłodnionej komórki w macicy. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, że jest to objaw ciąży, biorąc ślady na bieliźnie jako początek menstruacji. Dopiero później, gdy ciążą staje się oczywista, przychodzi refleksja o krwawieniu.

  • Zmiany hormonalne

Ciąża jest dla organizmu prawdziwą „bombą” hormonalną. Na skutek wielu zmian niewielkie – i co istotne – niegroźne krwawienia mogą występować w dniach, w których terminowo powinna przypadać miesiączka. Warto jednak podkreślić, że taki przypadek to rzadkość wśród ciężarnych.

  • Choroby szyjki macicy

Żylaki pochwy, duża nadżerka czy znajdujący się na błonie śluzowej polip – wszystkie te dolegliwości mogą powodować wystąpienie krwawień, które jednak nie zagrażają dziecku ani jego mamie.

  • Obecność krwiaka podkosmówkowego w macicy

Krwiak podkosmówkowy to wynaczynienie krwi między ścianą macicy a jajem płodowym. Jeśli znajduje się nad ujściem kanału szyjki, część krwi może wydobywać się przez pochwę.  Zagrożenie związane z obecnością krwiaka wyjaśnia lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

– Niekiedy krwiaki nie dają żadnych objawów, znajduje się je dopiero w badaniu USG. Jeżeli są małe, organizm daje sobie z nimi radę – krew krzepnie i krwiak się zabliźnia. Duży krwiak może niestety spowodować całkowite odklejenie jaja płodowego  i przerodzić się w poronienie. Przyczyną mogą być niedobory hormonalne, złe usadowienie ciąży, nadmierny wysiłek. Dlatego w takiej sytuacji wskazane jest leżenie, przyjmowanie leków rozkurczowych i podtrzymujących ciążę. Warto jednak zauważyć, że większość wykrytych i właściwie leczonych odwarstwień kosmówki kończy się dobrze – podkreśla nasz ekspert.

  • Niedobory hormonalne

W przypadku niektórych ciężarnych przyczyną niewielkich krwawień mogą być niedobory progesteronu – hormonu, który ma za zadanie „podtrzymać ciążę”. Jeśli okaże się, że spadek poziomu hormonu jest przyczyną krwawienia, przyszła mama otrzymuje odpowiednie leki.

Krwawienia w ciąży jako objaw poważnych nieprawidłowości

Niestety, nie wszystkie przypadki krwawień w ciąży są niegroźne. Kiedy mogą zwiastować zbliżające się poronienie lub niebezpieczeństwo dla ciężarnej?

  • Zaśniad groniasty

Zaśniad groniasty jest poważną chorobą, której istotą jest przerost tkanek łożyska (kosmków łożyskowych). Jednym z pierwszych objawów zaśniadu jest właśnie krwawienie z dróg rodnych. Niestety, w tym przypadku lekarze najczęściej podejmują decyzję o niezwłocznym łyżeczkowaniu jamy macicy, co oczywiście tożsame jest z usunięciem ciąży. Jest to zabieg konieczny ze względu na fakt, że zaśniad groniasty może przerodzić się w nowotwór kosmówki.

  • Ciąża pozamaciczna

W przypadku, gdy jeszcze nie potwierdzono umiejscowienia ciąży w macicy, a pojawia się krwawienie, może to oznaczać, że zapłodnione jajo zagnieździło się w nietypowym miejscu – w ogromnej większości oznacza to ciążę pozamaciczną jajowodową.  Niestety, współczesna medycyna nie dysponuje możliwościami „przeniesienia” zarodka. Ciąża musi zatem zostać usunięta z jajowodu, zanim dojdzie do jego pęknięcia.

  • Znaczące objawy

Kiedy oprócz silnego krwawienia w ciąży pojawia się intensywny ból w podbrzuszu oraz charakterystyczne skurcze, zwykle oznacza to początek poronienia, którego nie można w żaden sposób zatrzymać. Najczęstsza przyczyną takich poronień są wady zarodka.

Krwawienia w II połowie ciąży

Przyczyny krwawień w pierwszej połowie odmiennego stanu zwykle okazują się być niegroźne. Inaczej jest w przypadku, gdy ciąża jest już bardziej zaawansowana. Kwestie te wyjaśnia nasz specjalista, lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny:

Najczęstszą przyczyną krwawień w II i III trymestrze ciąży są poważne patologie łożyska – jego zbyt niskie usadowienie, czyli przodowanie oraz przedwczesne odklejenie. Oba te zaburzenia stanowią poważne zagrożenie dla matki i dziecka i powinny być leczone w szpitalu. Przy krwawieniu z przodującego łożyska czasem udaje się odroczyć o jakiś czas zakończenie ciąży, zwłaszcza gdy dziecko jest jeszcze niedonoszone. Wymaga to jednak ścisłego nadzoru w szpitalu. Przy odklejającym się łożysku jedynym ratunkiem jest natychmiastowe cięcie cesarskie.

Postępowanie w przypadku krwawienia w ciąży

Istnieje wiele przyczyn krwawienia w ciąży, które mogą okazać się zupełnie niegroźne dla dziecka oraz ciężarnej. Jednak ocena, czy tak rzeczywiście jest, należy tylko i wyłącznie do lekarza. Jeżeli zatem zauważysz na swojej bieliźnie nawet niewielkie ślady krwi lub brązowe plamy, natychmiast skontaktuj się z ginekologiem.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz