Strona główna Niemowlę Zdrowie niemowlaka Katar u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Katar u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Katar u niemowlaka

Katar u dorosłych albo u starszych dzieci wiąże się najczęściej tylko z uczuciem dyskomfortu. Katar u niemowlaka ma się inaczej – wydzielina z nosa nie tylko powoduje trudności z jedzeniem i snem, ale też bywa przyczyną znacznie poważniejszych dolegliwości.

Małym dzieciom oddychanie przez usta sprawia bardzo duże trudności – niemowlę cały czas próbuje „powrócić” do oddychania przez nos, co jest dla niego źródłem frustracji i zmęczenia. Dodatkowo, całkowita niedrożność małego noska to zwiększone ryzyko infekcji ucha i zatok. Co możemy zrobić, aby pomóc malcowi i kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza?

Rodzaj kataru a typ infekcji

Przezroczysty katar u dziecka

W większości przypadków katar jest objawem zwykłej infekcji wirusowej, wobec której lekarz jest po prostu bezradny. Jeżeli zatem katar jest przezroczysty i lejący, trwa dopiero 2 -3 dni, nie towarzyszą mu inne objawy (oprócz skąpego pokasływania) – nie ma sensu wchodzić z dzieckiem do przychodni pełnej różnych bakterii. Jedynym wyjątkiem jest tutaj noworodek, którego lekarz powinien zobaczyć nawet wtedy, gdy chodzi tylko o katar.

Zielony lub żółty katar

Jeśli objawy utrzymują się powyżej 10 dni, mamy do czynienia z katarem w kolorze zielonym (najczęściej jest to katar bardzo gęsty) albo żółtym – może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. Z walce z bakteriami często niezbędny jest antybiotyk, zatem dziecko w każdym takim przypadku powinien zobaczyć lekarz.

Do pediatry warto udać się także wówczas, gdy dziecko gorączkuje, krzyczy w płaczu, łapie się za ucho albo próbuje pocierać uchem o materac – mogą to być objawy groźnego zapalenia ucha.

Domowe sposoby na przeziębienie i katar u dziecka

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z katarem wirusowym czy bakteryjnym, musimy zrobić wszystko, aby ułatwić niemowlęciu funkcjonowanie z katarem. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wymagają pewnego wysiłku, ale przynoszą świetne rezultaty i często zapobiegają rozwinięciu się choroby w poważny stan zapalny.

  • Na sen niemowlaka

Aby ułatwić niemowlęciu sen, warto podłożyć pod nogi łóżeczka (od strony głowy) kilka książek – tak, by główka dziecka była ponad poziomem klatki piersiowej. Niektórzy w tym celu używają poduszek, ale specjaliści podkreślają, że to nie to samo. Po pierwsze, główka dziecka i tak „zapada się” w miękką poduszkę, a po drugie – kręgosłup niemowlęcia nie jest jeszcze gotowy na takie „ułatwienia”. Alternatywą dla książek może być podłożenie kocyka, ale nie pod główkę, lecz pod materac.

  • Korzystaj z aspiratora do nosa

Kiedyś stosowano „gruszki”, dzisiaj skutecznie zostały one wyparte przez aspiratory do nosa. Do wyboru mamy różne ich rodzaje, niektóre wymagają nawet użycia… odkurzacza. Niezależnie od tego, jaki wybierzesz, pamiętaj o jego regularnej dezynfekcji i o bardzo delikatnym użyciu.

  • Rozpuszczaj wydzielinę z nosa

Rozpuszczony katar znacznie łatwiej wypływa i sprawniej się go usuwa. W tym celu możesz użyć albo soli fizjologicznej albo wody morskiej – oba preparaty kupisz w aptece. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji na opakowaniu.

  • Smaruj podrażnioną skórę

Od ciągłego kontaktu z katarem, pocierania noska chusteczką czy stosowania aspiratora delikatna skóra pod noskiem niemowlęcia może ulec podrażnieniu. Dziecko będzie wówczas „podwójnie” rozdrażnione – z powodu szczypania skóry i samego kataru. Warto więc temu zaradzić i okolice te smarować maścią majerankową albo zwykłą wazeliną.

Jeśli twoja pociecha skończyła już pół roku, zapytaj w aptece o specjalne maści, którymi możesz smarować plecki i klatkę piersiową smyka. Taki zabieg z pewnością ułatwi mu oddychanie.

  • Wykorzystaj grawitację

Kiedy twoja pociecha nie śpi, kładź ją na brzuszku. W tej pozycji katar będzie ściekał, co oczywiście udrożni drogi oddechowe dziecka.

  • Nawilżaj pokój

Kiedy w pokoju, w którym śpi dziecko, jest suche powietrze, katar występuje w jeszcze większych ilościach. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup profesjonalnego nawilżacza (w Internecie znajdziesz te w bardzo rozsądnej cenie). Jeśli jednak nie chcesz kupować takiego sprzętu, rozłóż na kaloryferach mokre ręczniki – to równie skuteczny sposób nawilżenia pomieszczenia.

  • Inhaluj maluszka

W przypadku małych dzieci mogą być to tylko inhalacje wykonywane profesjonalnym inhalatorem. Sprzęt możesz wypożyczyć albo kupić, chociaż z racji częstych przeziębień zaleca się posiadanie swojego własnego. W kwestii doboru leków musisz już jednak skonsultować się z lekarzem.

  • Krople – tylko w ostateczności

W walce z katarem u niemowlęcia wielu rodziców „automatycznie” sięga po krople z apteki. Należy jednak być ostrożnym – krople podrażniają śluzówkę nosa i nie należy ich stosować przez długi czasu. Warto z nich korzystać, ale w szczególnych przypadkach (np. przed snem).

Katar u niemowlaka a spacery

Zdania na temat spacerowania z dzieckiem, które ma katar, są bardzo podzielone. Kwestie te wyjaśnia nasz ekspert lek. med. Ilona Chudzik, w trakcie specjalizacji z pediatrii, z Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży i przychodni „Aksamitna” w Gdańsku:

– Jeśli dziecko nie gorączkuje, jest w dobrym stanie ogólnym, spacery są jak najbardziej wskazane. Powietrze na zewnątrz jest dużo bardziej wilgotne niż w domu w okresie grzewczym, co bardzo dobrze wpływa na drogi oddechowe. Dodatkowo śluzówki nosa obkurczają się przy niższej temperaturze, a to z kolei ułatwia oddychanie. Należy pamiętać o prawidłowym ubiorze dziecka. Spacer to również czas na porządne wywietrzenie mieszkania.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz