Strona główna Ciąża Jak wybrać wózek wielofunkcyjny dla dziecka?

Jak wybrać wózek wielofunkcyjny dla dziecka?

Jak wybrać wózek wielofunkcyjny dla dziecka?

Idealnego wózka dla niemowlaka nie ma. Wielu producentów jednak dąży do ideału proponując świeżo upieczonym rodzicom hybrydy. Dobrze dobrany wózek wielofunkcyjny będzie rósł razem z dzieckiem. Pytanie więc: jak dobrze go dobrać?

Wózek wielofunkcyjny – nazwa na to wskazuje – spełnia kilka funkcji i może służyć dziecku od dnia narodzin do nawet 3 roku życia. 

– Rodzice najczęściej wybierają wózek wielofunkcyjny ze względu na korzyści finansowe – mówi Liliana Belicka, kierownika działu marketingu w Przedsiębiorstwie Produkcyjno – Handlowym „TAKO”. – Kupując jeden produkt, otrzymują dwie jego wersje: głęboką, jak i spacerową.

Wózek wielofunkcyjny 2w1 lub 3w1, czyli?

Co to oznacza? Wózek wielofunkcyjny posiada jeden stelaż, na którym można zamontować gondolę – w niej wozimy najczęściej niemowlę do 6-8 miesiąca życia w pozycji leżącej (często dno gondoli można regulować, podnosząc podparcie do pozycji półsiedzącej lub siedzącej) lub spacerówkę, po którą sięgniemy dopiero wtedy, gdy maleć będzie siedział stabilnie. Wtedy mowa o wózku wielofunkcyjnym 2w1. Jeśli do zestawu dołączany jest fotelik samochodowy, który można wpinać w stelaż wózka, mamy do czynienia z wózkiem wielofunkcyjnym 3w1.

Agnieszka Machno ze sklepu internetowego Tosia.pl uważa, że to właśnie wózek wielofunkcyjny spełni oczekiwania świeżo upieczonych rodziców. Zdaniem Liliany Belickiej właśnie ten rodzaj wózka wybierają oni najczęściej. Dlaczego?

– Dobrze wybrany wózek wielofunkcyjny będzie rósł razem z dzieckiem. Istotną zaletą wózków wielofunkcyjnych w opinii rodziców jest ich bezpieczeństwo, stabilność i niesprawianie problemów przy manewrowaniu – mówi pani Liliana.

Wózek wielofunkcyjny na lata

Wózek wielofunkcyjny powinien wystarczyć dziecku przynajmniej na kilkanaście miesięcy. Rodzice więc nie muszą biec do sklepu, gdy niemowlę zaczyna siadać i wyrasta z gondoli.

– Dziecko jeździ w gondoli około 6 miesięcy. Po tym okresie niemowlę zacznie korzystać ze spacerówki. W wózkach wielofunkcyjnych są one zazwyczaj duże i wygodne –  mówi Agnieszka Machno. – Jednofunkcyjny wózek głęboki posłuży dziecku przez około 6 miesięcy, natomiast wózek wielofunkcyjny możemy użytkować do momentu aż dziecko zakończy przygodę z wózkiem (zakładając, że gabaryty wózka nam nie przeszkadzają przy transporcie i przechowywaniu, oraz użytkowaniu) lub jak dziecko zacznie już chodzić – wtedy zmieniamy wózek na lżejszą i bardziej kompatybilną spacerówkę-parasolkę.

Wózek wielofunkcyjny – hybryda okaże się dobrym i wartym ceny zakupem (często trzeba zapłacić za niego przynajmniej 1 000 zł), ale sam fakt, że w jego skład wchodzi gondola, spacerówka i fotelik samochodowy mogą okazać się niewystarczające. Ich jakość i wyposażenie mają ogromne znaczenie.

Przestronna i głęboka gondola

Niemowlę korzysta z wózka głębokiego około 6-8 miesięcy. Jeśli jest duże, a na dworze jest chłodno, w niewielkiej gondoli może być mu zbyt ciasno (standardowo dzieci nie mają w tym wieku więcej niż 80 cm, ale wyjątków nie brakuje). Dobrze więc, by gondola miała około 80 cm długości. Ponadto, by była składana (łatwiej zmieścić ją w samochodzie lub schować, gdy już nie jest potrzebna). Warto zwrócić uwagę na to:

  • czy dno gondoli jest regulowane, by dziecko mogło w niej siedzieć, mając pod plecami podparcie?
  • czy budka gondoli ma rączkę – łatwiej podnieść lub przenieść gondolę z dzieckiem w środku?
  • czy tapicerkę można ściągnąć, np. do prania?
  • czy do gondoli dodany jest pokrowiec – przykrycie na nóżki?
  • czy gondola, postawione na podłodze, będzie pełnić funkcję kołyski?

Wygodna i duża spacerówka

Spacerówka będzie służyła dziecko od około 6-8 miesiąca życia, do momentu, w którym albo dziecko zupełnie zrezygnuje z wózka, albo rodzice zdecydują się na lżejszą spacerówkę – parasolkę (po złożeniu zajmuje mniej miejsca niż spacerówka z wózka wielofunkcyjnego, ale dla niemowlęcia się nie nadaje).

– Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy spacerówka ma dodatkową wkładkę dla mniejszych dzieci i czy jest możliwość rozłożenia jej na płasko do leżenia. To szczególnie istotne, gdy dziecko szybko zechce opuścić gondolę lub z niej wyrośnie – mówi Liliana Belicka.

Spacerówka powinna posiadać pasy dla bezpieczeństwa dziecka, przykrycie na nóżki. Nie wszystkie posiadają pałąk z miejscem na kubek czy butelkę, parasolkę czy folię przeciwdeszczową. To jednak przydatne elementy wyposażenia.

Wózek wielofunkcyjny musi być dla dziecka wygodny, by chciało w nim jeździć.

– Ważna jest możliwość regulacji oparcia i podnóżka. Coraz częściej pojawiają się również wózki z podwójnym daszkiem budki – który można rozciągnąć dla lepszej ochrony przed słońcem – mówi Łukasz Kocimski, kierownik marketingu Caretero.

Podwójny daszek może okazać się naprawdę zbawienny przy silnym wietrze czy upalnym lecie. Z pewnością zapewni dziecku komfortowy sen.

Łukasz Kocimski  podkreśla konieczność sprawdzenia wyposażenia wózka.

– Jeżeli zależy nam na uniwersalnym i funkcjonalnym „pojeździe” dla maluszka to minimum będą stanowić: pojemny kosz na zakupy/niezbędne drobiazgi, ciepła osłona na nóżki (na chłodniejsze pory roku) i folia przeciwdeszczowa – mówi.

Do tego można dodać torbę na rzeczy dziecka i moskitierę.

Wygodny i bezpieczny fotelik samochodowy

Nie ma co liczyć, że starczy nam na dłużej niż rok. Gdy dziecko osiągnie wagę 13 kg, będziemy musieli go zmienić. Ale możliwość wpięcia fotelika samochodowego w stelaż wózka, jest funkcją, z której rodzice będą zadowoleni. Dziecko bowiem możemy w foteliku przenieść z domu – do auta, z auta – wpiąć w stelaż wózka i iść na spacer po parku czy na zakupy. Fotelik samochodowy musi posiadać pasy. Powinien mieć także przykrycie na nóżki, dopinaną budkę.

Warto zwrócić uwagę na to, czy zarówno gondola, jak i spacerówka i fotelik samochodowy mogą być wpinane w dwóch kierunkach do stelaża – przodem lub plecami do rodzica.

Wózek wielofunkcyjny ma wiele zalet, ale znajdą się też wady. Gdy maluch korzysta z gondoli, musimy przez kilka miesięcy przechowywać spacerówkę. Źle dobrany wózek wielofunkcyjny może posłużyć dziecku krócej niż myśleliśmy.

– Model, który wybrałam, spełniał moje oczekiwania tylko przez półtora roku. Po tym czasie główka córki wystawała ponad oparcie spacerówki – mówi Magda z Katowic. – Każdej mamie radzę sprawdzić ciężar wózka. Wniesienie dziecka w gondoli ze stelażem na trzecie piętro może okazać się wyczynem – radzi.

Ilość modeli wózków wielofunkcyjnych może przyprawić o zawrót głowy. Nie warto decydować się na zakup zbyt pochopnie. Przed ostateczną decyzją należy sprawdzić, jaki powinien być wózek dla dziecka.

 

KOMENTARZE: 4

  1. wybór wózka to poważna decyzja i wiele czynników wpływa na ostateczna decyzje, mi w wyborze pomagał mąż, który zna się na tego typu nowinkach… potrafił sprawdzić czy model jest solidnie wykonany, czy ma sprawne i dobre hamulce… wybraliśmy wózek wielofunkcyjny brano ecco, który w zestawie miał wszystko, czego potrzebuje młoda matka: przewijak, dużą torbę, pokrowiec na nóżki, folię przeciwdeszczową i moskitierę.

  2. My mamy model Durango z euro cart, wózek polskiej produkcji, na pompowanych kołach, oczywiście 3w1, z porządną amortyzacją, dopracowany w każdym szczegole, tapicerka świetnej jakości, piękna kolorystyka, ogolnie funkcjonalny i śliczny wózek.

  3. Ja mam model Essence, ale krótko, bo około miesiąca, jak narazie jesteśmy zadowoleni, maluszek śpi aż miło, a zwykle spacerujemy po lesie, więc w trudnym terenie się sprawdza, jedyna wada to gabaryty, troszkę się pogimnastykuje, żeby go zapakować do bagażnika, ale jakoś się mieści

Dodaj komentarz