Strona główna Ciąża Jakie imię dla dziecka Polacy wybierają najczęściej?

Jakie imię dla dziecka Polacy wybierają najczęściej?

0 284
Jakie imię dla dziecka Polacy wybierają najczęściej?

Odetchnąć z ulgą mogą Ci z rodziców, którzy planowali nadać dziecku oryginalne imię. Kierownik USC powinien łaskawszym okiem spojrzeć na ich propozycję. Ustawa z 1 marca – Prawo o aktach stanu cywilnego – wprowadza większą swobodę w nadawaniu imion dzieciom.

Mercedes Piątek czy Liam Nowakowski? – nadawanie obcego imienia

Nowa ustawa narzuca mniejsze ograniczenia w wyborze imienia dla dziecka. Nawet jeśli matka i ojciec dziecka są polskiego pochodzenia, mogą nadać dziecku obcobrzmiące imię. Nadal jednak od kierownika USC usłyszą stanowcze „nie”, gdy wybiorą dla dziecka imię, które mogłoby narazić je na śmieszność, jest zdrobniałe lub uwłaczające.

W mocy utrzymano postanowienie, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona.

Liberalizacja przepisów powinna być udogodnieniem dla obywateli. Będziemy więc musieli się przyzwyczaić do próśb w urzędach o przeliterowanie imienia (Andżelika czy Angelika? Maja czy Maya?). Podobnie, jak do połączeń typu: Mercedes Kwiatkowska, Liam Kowalski czy Takahiro Nowak.

Anna to imię dla dziewczynki, Jan to imię dla chłopca

Mimo liberalizacji przepisów, Polacy i tak, gdyby mieli całkowitą swobodę przy nadawaniu imienia dla dziecka – zarówno polskiego, jak i obcego pochodzenia – i tak najchętniej, gdyby decyzje podejmowali teraz, wybraliby dla córki imię Anna, Agata, Agnieszka, Aleksandra i Alicja, a dla syna: Jan, Piotr, Stanisław, Adam i Krzysztof. Pokazują to wyniki badania, które przeprowadzono w tym roku na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Respondenci sięgaliby więc chętniej po imiona popularne, znane i zakorzenione w tradycji niż te zagraniczne.

Najpopularniejsze imię dla córki lub syna

MSW na podstawie bazy pesel (stan z 17.1.2015 r.) opracowało zestawienie najczęściej nadawanych imion. Wynika z niego jednoznacznie, że Lena i Jakub to imiona najczęściej wybierane przez rodziców dzieciom urodzonym w 2013 i 2014 r. Popularnością w ostatnich 5 latach cieszyły się także takie imiona dla dziewczynek, jak: Zuzanna, Julia, Lena i Maja. Chłopcom natomiast chętnie nadawano imię: Kacper, Filip Szymon i Antoni.

Najrzadziej w ostatnich dwóch latach rodzice decydowali się nazwać córkę Melania, Sonia czy Elżbieta. Wśród imion dla chłopców słabą popularnością cieszył się Kazimierz, Albert, Jędrzej i Jeremi.

 

Jakie imię dla dziecka Polacy wybierają najczęściej?

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz