Strona główna Niemowlę Sprawdź, ile powinno spać Twoje dziecko

Sprawdź, ile powinno spać Twoje dziecko

Sprawdź, ile powinno spać Twoje dziecko

Sen to podstawa. Bez niego trudno mówić o prawidłowym rozwoju niemowląt. Dlaczego powinniśmy zadbać o to, by nasze dziecko się wysypiało?

Dlaczego sen jest bardzo potrzebny niemowlęciu?

Przyrost masy ciała

Prawidłowy sen jest ważny w życiu każdego człowieka, a w szczególności niemowląt. Po pierwszych pięciu miesiącach życia niemowlęta ważą dwa razy więcej niż w dniu narodzin, a już po roku ich waga zwiększa się trzykrotnie. Jest to niezwykle istotny okres. Już nigdy człowiek nie rozwija się tak dynamicznie, jak właśnie w pierwszym roku życia. Podczas głębokiej fazy snu przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu, którego działanie jest czynnikiem koniecznym dla optymalnego rozwoju dziecka. Dlatego dostateczna ilość snu to podstawa.

Rozwój mózgu

We śnie rośnie nie tylko całe ciało, ale również dojrzewa mózg dziecka. Badania wykazują, że w niektórych fazach snu komórki mózgowe niemowlaka są aktywniejsze niż w czasie, gdy dziecko nie śpi. Wówczas komórki mózgowe intensywnie pracują po to, aby przetworzyć i zapamiętać wszystko to, co działo się w ciągu całego dnia.

Sen potrzebny od zaraz

Potrzeba snu jest różna w zależności od indywidualnych potrzeb każdego niemowlaka. Sprawdź, ile godzin w ciągu dnia powinno spać Twoje dziecko, by zdrowo się rozwijało w pierwszym roku życia.

WIEK

LICZBA GODZIN SNU

1 tydzień

15 do 20

1 miesiąc

17

3 miesiące

16

6 miesięcy

15

9 miesięcy

14

12 miesięcy

niepełne 14

(Źródło: B. Gebauer-Sesterhenn, M. Praun, Wielka Księga dziecka)

Sen noworodka

Dziecko, przebywając w brzuszku swojej mamy, spało, gdy tylko miało na to ochotę. W podobny sposób zachowuje się po przyjściu na świat. Przesypia większość czasu. Potrzebuje około 17 godzin snu na dobę, które to przerywa jedynie krótkimi pobudkami. Dla niemowlęcia nie jest istotne, czy w danej chwili jest dzień, czy noc. Budzi się zawsze wtedy, gdy jest głodne lub odczuwa dyskomfort związany np. z mokrą pieluszką. Szybko samo ustala sobie porządek: ssanie – czuwanie – spanie. Ten cykl powtarza zwykle co trzy, cztery godziny.

Sen od trzeciego miesiąca życia dziecka

Niemowlę powoli uczy się, że istnieje dzień i noc. Ponadto wydłużają się okresy czuwania. Malec w ciągu dnia śpi krócej, zaś w nocy – dłużej.

Sen od szóstego miesiąca życia dziecka

W tym wieku maluch jest w stanie przespać naraz jedenaście godzin. Jeśli nawet obudzi się w nocy, może sam zasnąć bez dodatkowego usypiania czy dokarmiania. Dodatkowo dziecko w tym wieku ucina sobie drzemki w ciągu dnia – zazwyczaj dwie godziny przed południem i tyle samo po południu. Taki porządek utrzymuje się do około piątego roku życia.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz