Strona główna Małe dziecko Idol mojego dziecka – zalety i wady posiadania

Idol mojego dziecka – zalety i wady posiadania

Idol mojego dziecka – zalety i wady posiadania

Kiedy dziecko zaczyna wykazywać wzmożone zainteresowanie daną dziedziną życia, to znak, że w niedługim czasie będzie mieć idola. W podziwianiu kogoś za osiągnięcia nie ma nic złego. Jednak w takiej sytuacji rodzice powinni być bardzo czujni. Idol może mieć różny wpływ na malucha.

Pierwszy idol dziecka

Zazwyczaj pierwszym idolem malucha jest postać z ulubionej bajki. W tym przypadku rodzice nie muszą się czuć zaniepokojeni. Postaci z kreskówek to przeważnie wielcy bohaterowie, którzy stoją na straży pokoju i moralności. Większość jest obdarzona pozytywnymi cechami. Maluch, oglądając bajkę, może się sporo nauczyć.

Jednak, gdy trochę podrośnie, fikcyjni idole przestaną wystarczać. Istnieje duża szansa, że dziecko zainteresuje się sportem, muzyką czy kinem. Zamieni fikcyjne postaci na prawdziwych ludzi. Rodzice powinni wskazać dziecku różnicę pomiędzy podziwianiem bohatera a bezgranicznym zapatrzeniem w niego.

Warto mieć idola?

Zdecydowanie tak. Rodzic może być dumny, gdy jego dziecko inspiruje się kimś wartym uwagi. Świadczy to o:

  • ambicji
  • wyrażeniu chęci osiągnięcia podobnych sukcesów,
  • wyrażeniu chęci nabycia ponadprzeciętnych umiejętności,
  • wyznaczaniu jasno sprecyzowanych celów i dążenia do ich realizacji.

Jednak rodzice powinni zwrócić uwagę na to, kim jest idol ich dziecka i jaki ma na nie wpływ, co reprezentuje swoją osobą i osiągnięciami. Idol to taka sama osoba jak każda inna. Zatem może popełniać błędy. Zadaniem rodziców jest, aby dziecko nie naśladowało idola, który niewłaściwie postępuje.

Osiągnięcia a wizerunek

Dziecko powinno zrozumieć, że jego ulubiony sportowiec czy muzyk poświęcił wiele lat pracy, aby reprezentować kraj na mistrzostwach świata lub dać koncert dla stu tysięcy ludzi. Za to należy mu się uznanie. Jednak jego wizerunek i zachowanie przed kamerami to często efekt pracy agencji Public Relations. Idol w codziennym życiu zachowuje się podobnie jak większość ludzi. Wykonuje prace domowe, chodzi na zakupy i prowadzi samochód. Jest zwyczajną jednostką w świecie społecznym.

Zalety

Opiekunowie powinni wskazać dziecku, które cechy są dobre i warte naśladownictwa, a które złe bądź celowo zagrane przed kamerami. Rodzic staje przed trudnym zadaniem, kiedy widzi, że dla dziecka autorytetem jest wokalista metalowej kapeli. Dużo łatwiej jest, kiedy idolami są sportowcy. Dziecko wzorując się na kimś sławnym, może pozytywnie zaskoczyć rodziców, ponieważ:

  • zacznie się uczyć ojczystego języka swojego idola (bo nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja, aby z nim porozmawiać);
  • poprosi o umożliwienie mu nauki tego, w czym idol jest najlepszy. Może to być gra na instrumencie muzycznym lub uczęszczanie do szkółki sportowej;
  • maluch nauczy się wytrwałości i pokory. Chęć osiągnięcia celu sprawi, że nie będzie się przejmował porażkami, ale wyciągał z nich pozytywne wnioski. Po pewnym czasie osiągnie pierwszy sukces. Zrozumie, że ciężka praca popłaca. Będzie wykazywał się jeszcze większą determinacją.

Wady

Rodzice muszą uważać na swoje dziecko, gdy zachwyca się ono nietaktownymi wypowiedziami swojego idola, skandalami, aferami, z nim związanymi czy faktem, że sięga po narkotyki. Rodzice muszą interweniować, jeśli zauważą, że pociecha na tym skupia swoją uwagę. Zatem powinni wytłumaczyć dziecku, że:

  • bezczelna wypowiedź jest spowodowana niskim poziomem intelektualnym albo próbą zwrócenia na siebie uwagi mediów;
  • skandale i afery to kwestia złych decyzji. Gwiazda wolałaby, aby nigdy nie zostały ujawnione. Nie warto dążyć do popełniania niechlubnych czynów;
  • sięganie po narkotyki jest wynikiem ludzkiej głupoty i może skutkować zniszczeniem sobie życia, bo powodują nieodwracalne zmiany w organizmie, skutecznie ograniczają osiągnięcie upragnionych celów.

Rodzicu, a może Ty?

– Większość rodziców dla swojego dziecka chce jak najlepiej. Rodzic powinien walczyć o uwagę malucha. Postępować poprawnie i kulturalnie. Wspierać i pomagać mu w trudnych chwilach. Dziecko, widząc zaradność i brawurowe wychodzenie z trudnych sytuacji, może zapragnąć być jak mama czy tata. Wydaje mi się, że nie ma większego zaszczytu niż usłyszenie od własnego dziecka, że jest się jego idolem. Ponadto, kiedy dziecku imponują działania rodzica, to jednocześnie zacieśniają się więzy pomiędzy nimi. Warto pielęgnować takie relacje, bo one przekładają się na szczęśliwy model rodziny. Ponadto rodzice będą mieli pewność, że pociecha, znajdując się w kłopotliwej sytuacji, postąpi tak, jakby tego oczekiwali – mówi Dorota Toczyłowska, pedagog.

Większość dzieci charakteryzuje się zmiennością zainteresowań. Wraz z nimi zmieniają się idole.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz