Strona główna Ciąża Grzybica, upławy, zapalenie pochwy – infekcje w ciąży

Grzybica, upławy, zapalenie pochwy – infekcje w ciąży

8 2624
Grzybica, upławy, zapalenie pochwy - infekcje intymne w ciąży

Niemal każda przyszła mama, od kiedy tylko dowie się o ciąży, zaczyna dokładniej analizować wydzieliny z dróg rodnych. I słusznie – dzięki temu możliwe jest szybkie zaobserwowanie niepokojących symptomów i skontaktowanie się z lekarzem. Zwykle te objawy świadczą o grzybicy, upławach czy zapaleniu pochwy. Jakie są ich przyczyny i czy stanowią zagrożenie dla dziecka?

Upławy w ciąży

Na początek warto podkreślić, że nie każda wydzielina z pochwy to upławy. Jak podkreśla wielu specjalistów, często zdarza się, że pacjentki wyrażają swoje zaniepokojenie z powodu zwiększonej ilości wydzieliny, choć w rzeczywistości nie istnieje żadna nieprawidłowość w drogach rodnych. Warto zatem wyjaśnić, że śluz w ciąży może występować w większych ilościach. I nie stanowi to powodu do niepokoju, o ile ma on kolor biały, kremowy lub przezroczysty, nie towarzyszy mu nieprzyjemny zapach lub swędzenie pochwy.

Czy to upławy? – niepokojące objawy

O upławach mówimy w sytuacji, gdy:

 • śluz zmienił kolor na brunatny, różowy (może to oznaczać zabarwienie krwią), zielony czy żółty
 • zmieniła się konsystencja śluzu – zwłaszcza, gdy pojawiają się w nim grudki
 • z dróg rodnych wydobywa się nieprzyjemny zapach
 • pojawia się męczące swędzenie lub pieczenie w okolicach pochwy.

W sytuacji, gdy zauważamy u siebie powyższe nieprawidłowości, niezbędna jest wizyta u ginekologa.

– Upławy w ciąży (jak i poza nią oczywiście) należy leczyć. Na początku ciąży zalecane jest badanie wydzieliny pochwowej na obecność bakterii i grzybów, „szukamy” także chlamydii, mykoplazm i ureaplazm. Warto jednocześnie podkreślić, że żaden test kupiony w aptece nie pokaże, jaki to typ bakterii i nie określi antybiogramu. Po stwierdzeniu obecności  mikroorganizmów patogennych lekarz może zadecydować o podaniu antybiotyku ciężarnej. Trzeba dodać, że w takim przypadku ryzyko, jakie niesie za sobą podanie leku, jest niższe od ewentualnych zagrożeń związanych z patogenami – mówi dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Grzybica w ciąży

Grzybica jest jedną z infekcji, która w okresie ciąży pojawia się szczególnie często. O jej wystąpieniu świadczą następujące objawy:

 • swędzenie oraz pieczenie ujścia pochwy i warg sromowych
 • pojawienie się gęstych upławów w kolorze mlecznym lub żółtawym – nieprawidłowa wydzielina wyglądem przypomina twaróg
 • pojawienie się wydzieliny o słodkawym zapachu (czasem jednak ciężarna w ogóle nie czuje zapachu upławów)
 • obrzęknięcie i zaczerwienienie warg sromowych
 • uczucie suchości w pochwie.

– Najczęściej występującą i zarazem najmniej groźną jest grzybica wywołana przez grzyby z rodzaju Candida. Leczy się ją lekami dopochwowymi, ale często  nawraca – u niektórych pań jej pojawienie się jest związane bezpośrednio z ciążą. Grzybica dróg rodnych nie stanowi większego zagrożenia dla płodu – pamiętajmy, że dziecko ma naturalną osłonę w postaci szyjki macicy i błon płodowych. Nie oznacza to jednak, że można uniknąć wizyty u lekarza – w niektórych przypadkach bakterie mogą przedostać się przez błony płodowe i spowodować np. ich pęknięcie czy zakażenie u dziecka – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska.

Zapalenie pochwy w ciąży

O ile grzybice w ciąży zwykle nie powodują powstania większego zagrożenia dla matki i dziecka, o tyle już zapalenia pochwy – tak. Szczególnie niebezpieczne są bakteryjne oraz rzęsistkowe zapalenia pochwy, które objawiają się:

 • uporczywym swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych
 • obrzękiem warg sromowych
 • żółtawymi upławami o rybim zapachu
 • szarą lub zieloną, pieniącą się wydzieliną z dróg rodnych.

Nieleczone infekcje bakteryjne stanowią poważne zagrożenie dla ciężarnej. Mogą doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu czy zapalenia błony śluzowej macicy, co też nie pozostaje bez wpływu na zdrowie dziecka.

Warto dodać, że w 35 tygodniu ciąży zalecane jest badanie w kierunku GBS, bakterii o nazwie streptococcus agalactiae. Wynik pozytywny oznacza konieczność podania antybiotyków – wszystko po to, by uchronić dziecko przed zapaleniem płuc.

Samodzielna diagnoza?

W ciągu ostatnich miesięcy w mediach pojawiły się reklamy środków, które umożliwiają samodzielne zdiagnozowanie rodzaju infekcji – ze względu na jej charakter grzybiczy lub bakteryjny. Na podstawie wyniku można wybrać odpowiedni specyfik – czy jednak jest to rozwiązanie odpowiednie dla kobiet ciężarnych?

– Uważam, że każdy lek w ciąży powinien być konsultowany z lekarzem. Nie ulegajmy reklamom cudownych i bezpiecznych medykamentów. Każda tabletka, globulka czy płyn składa się z leku właściwego i substancji dodatkowych np. zapachowych. Sam lek, jak i te dodatki mogą uczulić albo przejść przez śluzówkę pochwy do krwi matki –  a stamtąd do dziecka. Jako lekarze mamy sprawdzone i dopuszczone w ciąży leki – mówi dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Zapobieganie infekcjom bakteryjnym i grzybiczym

Warto pamiętać, że w okresie ciąży bardzo duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i zachowanie zasad higieny. Zwiększeniu prawdopodobieństwa uchronienia się przed infekcjami sprzyja:

 •   noszenie bawełnianej bielizny (dzięki temu skóra oddycha)
 •   pranie bielizny w delikatnych preparatach
 •   unikanie noszenia mocno dopasowanej odzieży
 •   podmywanie się w stronę od pochwy do odbytu (nigdy odwrotnie)
 •   używanie odpowiedniego dla kobiet ciężarnych środka do mycia okolic intymnych.

Działania te nie dają gwarancji uniknięcia infekcji, ale z całą pewnością redukują ryzyko do minimum.

KOMENTARZE: 8

 1. Każdy z kwasem mlekowym, ja używam lactacydu a później smaruje się provag żelem, który oprócz tego że łagodzi podrażnienia, hamuje rozwój grzybów i bakterii. Można go również stosować po basenie, siłowni, po goleniu, przed stosunkiem, czy też w podróży.

 2. Ja stosuję w ciąży lacibios femina pregna. Ma naprawdę super właściwości łagodzące i jak coś się dzieje, to naprawdę fajnie wszystko łagodzi.

 3. Jak byłam w ciąży też stosowałam ten płyn, bo co chwila przydarzały mi się jakieś dolegliwości intymne typu pieczenie czy swędzenie i bardzo pomagał. A po ciąży pozostałam im wierna i teraz stosuję ich żel, który też jest super.

 4. też tak uważam, ja stosowałam lacibiosa w ciąży i w połogu i nigdy nie miałam problemów z infekcjami a wierzcie mi, że mój ginekolog co miesiąc robił mi dokładne badania. Do tego warto kupić sobie probiotyki, żeby zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić ph pochwy.

 5. ja sobie kupiłam ten płyn lacibiosa o którym piszecie i używam od jakiegoś miesiąca i faktycznie mam wrażenie że fajnie chroni i nawilża. Miałam trochę problemów z suchością pochwy i powiem wam, że jakoś głupio mi było mówić lekarzowi a w sumie wystarczyła zmiana płynu do higieny intymnej i jest dobrze.

 6. Do podmywania miałam płyn do higieny intymnej Ziaja mammmamia cena ok 10 zł a nie jak inne 16 i więcej a pod nadzorem podczas infekcji miałam brać dopochwowo Lactovaginal w celu przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.Można go też stosować w okresie karmienia piersią.

 7. Moje problemy to upławy, które mi ostatnio dokuczają i też trochę swędzenie. Zastanawiam się, czy mogę będąc w ciąży wziąć ten probiotyk lacibios femina, żeby zwalczyć dolegliwości?

Dodaj komentarz