Strona główna Małe dziecko Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

1 czerwca to wyjątkowy dzień. Czekają na niego dzieci, myślą o nim także dorośli. I choć rodzice każdego dnia powinni mówić i pokazywać dzieciom, jak bardzo je kochają, to Dzień Dziecka jest idealną okazją, by uczcić ich obecność.

Święto z długą tradycją

Dzień dziecka świętujemy od połowy ubiegłego wieku. Pierwsze obchody wspierały akcję zbierania podpisów pod „Apelem sztokholmskim” zorganizowanym przez Światową Radę Pokoju. Organizacja została utworzona w Warszawie, a jej działania skupiały się na walce z produkcją broni atomowej. W 1952 roku organizacja International Union for Protection of Childhood działająca na rzecz ochrony dzieci wywalczyła prawo do corocznych obchodów Dnia Dziecka.

Atrakcje dla najmłodszych

Dorośli przywiązują dużą wagę do święta najmłodszych. Rodzice powinni każdego dnia okazywać miłość swoim pociechom. Dzień Dziecka jest idealną okazją, by obdarować dzieci drobnymi upominkami i miło spędzić z nimi czas. W przedszkolach i szkołach organizowane są konkursy i zabawy mające sprawić, że na twarzy każdego malucha zagości szeroki uśmiech.

– Uroczystości związane z Dniem Dziecka będą trwały przez cały tydzień. W tym roku postanowiliśmy zapewnić maluchom atrakcje, jakich nie mają na co dzień. Dzieci będą mogły pobawić się w dmuchanym zamku oraz poskakać na trampolinie. Ponadto edukacja poprzez zabawę dobrze wpływa na rozwój najmłodszych. Spośród wielu zaplanowanych przyjemności należy wyszczególnić wycieczkę do Teatru Zagłębia oraz spotkanie z policjantem w ramach akcji „Bezpieczne Dziecko” – mówi Anna Dobrowolska z Przedszkola Miejskiego nr 34 w Sosnowcu.

Dzień Dziecka w mediach

Na kilka dni przed uroczystościami media powinny informować o atrakcjach zorganizowanych w danych miastach. Niewiele niestety osób wie, co będzie z tej okazji działo się w ich okolicy.

– Widoczność tego tematu jest znikoma, media głównego nurtu zajmują się innymi tematami, a sam Dzień Dziecka jest widoczny co najwyżej w reklamach – stwierdza dr Patrycja Szostok, z Zakładu Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego

Nie tylko w domu i przedszkolu

Dzień dziecka to znakomite wydarzenie, podczas którego najmłodsi mają okazję nawiązać pozytywne relacje ze swoimi rówieśnikami. W ostatnim czasie w ślad za rodzicami i placówkami oświatowo-wychowawczymi idą centra handlowe, które również organizują niespodzianki dla maluchów.

– Wracam z przedszkola i z mamą jedziemy do galerii handlowej. W ogłoszeniu było napisane, że w Dniu Dziecka będą konkursy i zabawy. Będę się bawił w basenie z kolorowymi piłeczkami – mówi sześcioletni Oliwier.

– Bardzo popieram taką inicjatywę, ponieważ dziecko będzie mogło się pobawić w zupełnie nowym otoczeniu – dodaje jego matka Milena.

Dzień Dziecka a polityka

Dzień Dziecka w niektórych państwach ma podłoże polityczne. W Polsce przybrało ono specyficzny charakter. Począwszy od 1994 roku w dniu 1 czerwca w stolicy odbywa się „Sejm Dzieci i Młodzieży”, podczas którego najmłodsi obradują, zaznajamiają się z pracą polityka i zwiedzają budynek sejmu.

Kochaj nie tylko raz w roku

Dzień Dziecka jest drugim pod względem wielkości świętem dedykowanym dzieciom. Ważniejszym jest jedynie Powszechny Dzień Dziecka ustanowiony przez ONZ. Święto obchodzone jest 20 listopada w zdecydowanej większości krajów świata.

Bez wątpienia wskazane dni przypominają i podkreślają ważność praw dziecka – prawa do właściwych warunków życia i rozwoju, do miłości, opieki rodzicielskiej, nauki i sportu, prawa do ochrony, pomocy i zrozumienia, prawa do miłości, które powinniśmy respektować przez cały rok.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz