Strona główna Rozwój Moje dziecko klnie – co zrobić?

Moje dziecko klnie – co zrobić?

Moje dziecko klnie - co zrobić?

Wasza pociecha zna i powtarza niecenzuralne wyrazy? Pełni zaskoczenia zaczynacie się zastanawiać, jak to możliwe? Zamiast szukać winnych, wspólnie ustalcie, gdzie dziecko może mieć styczność z wulgarnym słownictwem. Następnie podejmijcie działania, które sprawią, że maluch przestanie używać brzydkich słów.

Łacina podwórkowa

Najpewniej wina tkwi w środowisku. Dlatego, żeby określić, gdzie i w jakich okolicznościach nasze dziecko nauczyło się przeklinać, należy sporządzić dwie listy. Pierwsza powinna zawierać miejsca, w których dziecko spędza czas. Na drugiej muszą znajdować się nazwiska osób, z którymi wchodzi w interakcje.

Dziecko jest zapatrzone w rodziców

Jeśli chcemy oduczyć nasze dziecko posługiwania się wulgaryzmami, musimy zastanowić się, czy sami klniemy. Jeśli tak, to czy ma to miejsce w obecności dziecka. Pociecha szybko się rozwija i jest ciekawa świata. Nie ma w tym nic dziwnego, że zacznie używać brzydkich słów, bo usłyszała je od rodziców, którzy są dla niej autorytetem. Po usłyszeniu niecenzuralnego wyrazu wypowiedzianego przez dziecko nie powinniśmy się oburzać. Nasza reakcja będzie dla dziecka sygnałem. W późniejszym czasie może ono traktować wulgaryzmy jako sposób zwrócenia na siebie uwagi.

Mamo idę do…

Istnieje możliwość, że malec spotyka się z wulgaryzmami poza domem na przykład: w przedszkolu, szkole, na podwórku. Przebywanie wśród rówieśników skutkuje nauką – niestety również łaciny podwórkowej. Dzieci mogą spotykać się na przerwach lub po lekcjach i wzajemnie uczyć się brzydkich słów.

Wulgaryzmy w sieci

Internet w znacznym stopniu ułatwił ludziom komunikację oraz dał nieograniczoną możliwość wyrażania poglądów. Dzieci w sieci mogą czytać i zostawiać komentarze. Obecnie w internecie panuje tak zwana fala hejtingu. Internauci nagminnie się obrażają używając przy tym niecenzuralnych słów. Należy sprawdzić, czy na stronach, które odwiedza nasza pociecha występują wulgaryzmy. Podobną czujność powinno się zachować w przypadku oglądanych przez dziecko programów telewizyjnych.

Chwilowa moda

Dziecko, które nagle zaczyna używać brzydkich słów być może padło ofiarą chwilowej mody. Nauka wulgaryzmów przez dziecko jest nieunikniona. Jednak można sprawić, aby nie zakorzeniły się w jego słowniku na stałe. Dziecko wypowiadając pierwsze przekleństwa, rzadko zna ich znaczenie.

– Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy, że niektóre słowa, których używa to tzw. brzydkie słowa. Aby uniknąć krępujących sytuacji, na przykład w sklepie, kiedy to dziecko znienacka użyje wulgaryzmu, najlepiej od razu wytłumaczyć mu, że może nim obrazić innych i sprawiać im przykrość. Nie należy się również śmiać, kiedy słyszymy z ust naszej pociechy niecenzuralne słowa, bo to spowoduje, że dziecko będzie używać ich częściej, by nas rozbawić. Nasza reakcja powinna być spokojna, ale i konsekwentna. Przede wszystkim, gdy chcemy by nasze dziecko nie przeklinało, pilnujmy, aby w naszym domu nikt nie używał wulgaryzmów – tłumaczy Kamila Jaskólska, pedagog z Przedszkola Miejskiego nr13 w Będzinie.

Dyscyplina i zasady

Brzydki nawyk dziecka nie zostanie zwalczony straszeniem typu „uschnie Ci język”. Takie chwyty nie przyniosą długotrwałego efektu. Maluch dorastając, zrozumie, że to kłamstwo. Zadowalającego skutku nie przyniesie także szlaban na wyście z domu. Dziecko się zdenerwuje, a wtedy o „wiązankę” nie trudno. Rodzic powinien zastosować następujące metody:

  • Modelowanie zachowań – czytając dziecku bajkę na dobranoc w pewnym momencie zacznijcie improwizować i do opowieści wtrąćcie wątek o tym, że bohater bajki posłużył się wulgaryzmem, przez co został pozbawiony nagrody, na którą czekał z niecierpliwością.
  • Powtarzalność zachowań – niezależnie od sytuacji, w której dziecko użyło niecenzuralnych słów zawsze reagujcie tak samo. Ponownie wytłumaczcie dziecku, że jego zachowanie jest niewłaściwe.
  • Nagradzajcie zamiast karać – obiecajcie dziecku nagrodę za powstrzymywanie się o używania wulgaryzmów. Nigdy nie każcie. Czynnik motywacyjny ma zdecydowanie większą siłę działania niż karanie dla zasady. Jednak pamiętajcie, aby nigdy nie przekupywać dziecka.
  • Wartość dodana – jeśli wasze dziecko przeklnie, oprócz tłumaczenia, że to niegrzeczne zachowanie, zasugerujcie mu, aby przeprosiło za swój czyn, co następnie pochwalcie. Dziecko szybko zauważy, że kulturalnym zachowaniem więcej zyska niż bezzasadnym przeklinaniem.

Bądźcie spokojni

Prędzej czy później w życiu każdego dziecka pojawiają się wulgaryzmy. Wasze spokojne podejście spowoduje, że dziecko nie uzna przekleństw za ekstrawagancką formę wyrażania myśli. Oczywiście, oduczenie dziecka używania brzydkich słów jest dla rodzica wyzwaniem, ale jeśli będziecie dawać dobry przykład i postępować w należyty sposób, to dziecko zrozumie, że przekleństwa nie spotykają się z aprobatą innych.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz