Strona główna Małe dziecko Dziecko w samochodzie – w foteliku czy bez?

Dziecko w samochodzie – w foteliku czy bez?

Dziecko w samochodzie - w foteliku czy bez?

O tym, czy dziecko może jechać na przednim siedzeniu w samochodzie, czy też musi być przewożone w foteliku samochodowym, decyduje już nie wiek, a wzrost dziecka. Jakie są aktualne przepisy o ruchu drogowym dotyczące transportu dzieci?

Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym podyktowana jest dyrektywami Unii Europejskiej.  Zasady wprowadzone w Polsce obowiązują więc w większości krajów europejskich. Teraz już nie jest istotne to, ile dziecko  ma lat, lecz jak jest wysokie.

Każde dziecko, które podróżuje w samochodzie, powinno jechać w foteliku samochodowym. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły.

Fotelik samochodowy – potrzebny czy nie?

Zgodnie z przepisami dziecko, które ma więcej niż 150 cm wzrostu, może podróżować bez fotelika samochodowego, ale musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa.

Przepisy dopuszczają także możliwość przewożenia bez fotelika bezpieczeństwa dziecka niższego, ale mającego co najmniej 135 cm wzrostu, pod warunkiem, że podróżuje ono na tylnym siedzeniu i jest zapięte w pasy bezpieczeństwa oraz nie ma możliwości, by zapewnić mu fotelik ochronny odpowiedni dla jego wzrostu i wagi.

Mandatu nie powinien też otrzymać kierowca, który przewozi dziecko powyżej 3 roku życia bez fotelika samochodowego  na tylnym siedzeniu pojazdu, ale jest ono zapięte pasami bezpieczeństwa a po jego prawej i lewej stronie podróżują dzieci zapięte właśnie w foteliki bezpieczeństwa i ze względu na to nie ma możliwości zainstalowania na tylnej kanapie trzeciego fotelika. Nie trzeba jednak tłumaczyć, jak bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka jest przewożenie dziecka tylko w pasach bezpieczeństwa. Te bowiem – dostosowane do wzrostu osoby dorosłej, mogą w momencie kolizji, uszkodzić narządy wewnętrzne dziecka, kręgosłup i odcinek szyjny.

Dziecko, które nie ukończyło 3 lat, nie może być przewożone autem, które nie posiada pasów bezpieczeństwa  i fotelika.

Przewóz dziecka w foteliku nie dotyczy transportu taksówką, autobusem, ambulansem, samochodem policyjnym.

Dziecko na przednim siedzeniu

Przepisy jasno precyzują też kwestię przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu w samochodzie. Jest to dozwolone tylko wtedy, gdy poduszka powietrzna pasażera nie jest aktywna.

Zakazane jest przewożenie na przednim siedzeniu dziecka niezapiętego w fotelik samochodowy lub inne urządzenie przytrzymujące dzieci, jeśli mierzy mniej niż 150 cm wzrostu.

Jaka kara za łamanie przepisów?

Za złamanie prawa i przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego lub innego urządzenia przeznaczonego do transportu dziecka, odpowiadającego jego wzrostowi i wadze, zapłacimy 150 zł mandatu i 6 punktów karnych.

Choć przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wydają się kontrowersyjne i liberalne w punkcie dotyczącym przewozu dziecka bez fotelika, to jednak w interesie kierowcy i bezpieczeństwa kilkulatka czy nawet już nastolatka jest zapewnienie mu fotelika ochronnego i niewykorzystywanie możliwości, którą daje kodeks drogowy.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz