Strona główna Przedszkolak Co masz w środku? – wprowadź dziecko w świat ludzkiego ciała

Co masz w środku? – wprowadź dziecko w świat ludzkiego ciała

Co masz w środku? – wprowadź dziecko w świat ludzkiego ciała

Ząb Wesoły czy Mózg Wykończony to nazwy pluszowych zabawek w kształcie ludzkich narządów, które w sklepie internetowym Pluszektorium zaprezentowała Agnieszka Nieradka, pomysłodawczyni i wykonawczyni maskotek.

Przytul serce do serca

Charakterystyczne kształty i ciekawe nazwy zabawek przykuwają uwagę. Pomysł niewątpliwie innowacyjny. Pluszaki budzą zachwyt, wywołują uśmiech na twarzy i zastanawiają: kto chciałby takie narządy przytulać? Moi redakcyjni koledzy mówią wprost: my! Czy jednak zabawki w kształcie ludzkich organów są dobre także dla dzieci?

– Dzieci mogą się pluszakami bezpiecznie bawić, bo są one kolorowe, przytulne, mają proste kształty i mogą mieć uśmiechnięte buźki. Są zrobione wyłącznie z bezpiecznych i hipoalergicznych półproduktów. Mimo tego, co przedstawiają (np. żołądek), nie odstraszają wyglądem, tylko zachęcają do rozpoczęcia zabawy. Podczas kilku wystaw i warsztatów miałam okazję zobaczyć, że przyciągają wzrok najmłodszych, którzy chętnie się nimi bawią, od razu dając rodzicowi możliwość wyjaśnienia, że tak wygląda ich serduszko czy ząbek – wyjaśnia Agnieszka Nieradka ze Szczecina.

Moja nerka tak wygląda?

Pomysłodawczyni Pluszektorium zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że jej produkty mogą budzić skrajne emocje:

– Pomysł jest charakterystyczny, a dla niektórych kontrowersyjny, wymaga bowiem w pewien sposób otwartości i ujrzenia zastosowań takich zabawek – każdy z nas jako dziecko miał pewne wyobrażenia na temat swojego ciała i tego, co się z nim dzieje, Pluszektorium daje narzędzie do rozpoczęcia nauki przez zabawę.

Moje serce jest szczęśliwe

W internetowym sklepie Pluszektorium znajdziemy maskotki w 13 kształtach narządów wewnętrznych: zęba, serca, trzustki, mózgu, jelita, wątroby, płuca, żołądka, nerki, macicy, prostaty, tarczycy i pęcherza. Każdy organ zaprezentowany jest w czterech różnych odsłonach: między innymi wesołej, złej, wykończonej, zmęczonej lub w przypadku tarczycy – zawadiackiej. Stanowią więc idealny pretekst do rozmowy z dzieckiem o uczuciach: dlaczego ząb jest „zły” a serce „wesołe”? Mogą być także silną motywacją dla malucha, który zacznie chętniej jeść owoce i warzywa, by jego żołądek nie był „zmęczony”.

Hand made w edukacyjnym wydaniu

O wyjątkowości i oryginalności maskotek świadczy nie tylko tematyka. Wszystkie są intensywnie kolorowe i wykonane ręcznie. Właścicielka Pluszektorium szyje je sama na maszynie do szycia.

– Splot okoliczności sprawił, że znalazłam w sobie motywację do działania i w przeciągu trzech miesięcy od przeczytania instrukcji obsługi maszyny do szycia pluszowe zabawki ujrzały światło dzienne. Każda ręcznie robiona maskotka przechodzi cały szereg czynności. Rozpoczyna się od wycięcia materiału, oddania frontów do wyszycia wybranych buziek, następnie wracają one do mnie i nadaję im ostateczny kształt. Bywają dni, w których przez 12 godzin szyję non-stop pluszowe ząbki – wyznaje pani Agnieszka, której ambicja nie pozwala spocząć na laurach. Tworzenie Złych Ząbków czy Wykończonych Żołądków to nie wszystko:

– Mam plan zajmować się nie tylko szyciem pluszaków, połączyliśmy siły wraz ze wspieram.to i teraz zbieram fundusze na stworzenie ilustrowanej książki przyjaznej dla dzieci i dorosłych „Co masz w środku?” – mówi. – To z pewnością będzie pozycja przełamująca tabu. Przekonana jestem jednak, że jest potrzebna.

Książka o ludzkim ciele

Książeczka „Co masz w środku?” ma być nie tylko małą encyklopedią czy przewodnikiem po anatomii człowieka napisanym prostym, a przede wszystkim zrozumiałym dla dziecka językiem z dużą dozą humoru.

– „Co masz w środku?” odkryje pewną tajemnicę. Zdecydowana większość dorosłych nie wie, po której stronie ma wątrobę, czy boli ich brzuch czy też nerki. Książeczka uporządkuje wiedzę dorosłych, a dzieci wprowadzi w świat własnego organizmu i nauczy dbania o siebie już od najmłodszych lat – wyjaśnia Agnieszka Nieradka. – Obecnie są to szkice, zarysy, inspiracje. Im więcej funduszy uda się zebrać, tym więcej pola do manewru. Szkielet stworzyłam, ale nie chcę zamykać się na świeże uwagi i krytykę. Zdecydowana większość sukcesu to grafiki, dlatego chcę, by powstały za pomocą Alicji Gapińskiej, która jest związana z Pluszektorium od momentu powstania. Czeka nas cały proces współpracy z grafikiem i wydawcą, by książeczka osiągnęła oczekiwaną formę. Kładę spory nacisk na estetykę, dlatego też chcę współpracować z ludźmi, którym będzie zależało na jak najlepszym produkcie. Po wykończeniu graficznym książeczki nadejdzie czas na złożenie jej do papierowej wersji – wtedy też nastąpi czas na rozesłanie nagród dla wspierających – wyjaśnia pani Agnieszka.

Wspieram ja, wesprzyj Ty

Autorka swój pomysł zaprezentowała na platformie wspierania osób kreatywnych wspieram.to, by z Państwa finansową pomocą wcielić w życie swój projekt. Każda złotówka ma tu znaczenie.

– Zasady na wspieram.to są jasno określone: dopiero, gdy projekt osiągnie 100% zostanie zrealizowany. W innym wypadku wszystkie środki zebrane w czasie trwania „zbiórki” wracają z powrotem do wspierających. Oczywiście nie przewiduję takiego scenariusza. Wierzę, że się uda – mówi właścicielka Pluszektorium.

Angażując się, niczego nie ryzykujemy. Jeśli pełna suma zostanie zebrana, w grudniu e-booki „Co masz w środku?”, papierowe wydania i podziękowania Agnieszka Nieradka roześle do wspierających. Książeczka wprowadzająca dzieci w świat kolorowych narządów trafi także do lekarzy, domów dziecka, przedszkoli, żłobków, oddziałów małego pacjenta, by najmłodsi w przystępny i ciekawy sposób mogli się dowiedzieć, dlaczego, gdy są głodni, myślą o czymś słodkim albo czy popularny słodki napój z kofeiną faktycznie rozpuszcza zęby, lub czy pestka może zakiełkować w brzuchu?

Książeczka „Co masz w środku” to pozycja edukacyjna, której na rynku brakuje. Wprowadzi najmłodszych w świat ludzkiego ciała – dzięki niej Twoje dziecko dowie się, jak działa jego organizm.

Za realizację projektu trzymamy mocno kciuki!

KOMENTARZE: 1

Dodaj komentarz