Strona główna Małe dziecko Rozwój małego dziecka Dziecko, które bije – jak reagować na przemoc?

Dziecko, które bije – jak reagować na przemoc?

Dziecko, które bije

Wszyscy rodzice marzą, aby ich dziecko wyrosło na inteligentnego i kulturalnego człowieka. Jednak w niektórych przypadkach wszelkie metody wychowawcze zawodzą. Dziecko jest agresywne. Każdy cel stara się osiągnąć przy pomocy bicia. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

Po nitce do kłębka

Na niewłaściwe zachowanie dziecka może mieć wpływ bardzo wiele czynników. Do najpopularniejszych zalicza się:

 • Brak wzajemnego zrozumienia – rodzice zazwyczaj chcą dobra dziecka. W tym celu stosują różne metody wychowawcze. Niektóre maluch może odbierać negatywnie. Zatem przyczyna agresywnego zachowania może tkwić w relacjach zachodzących między dzieckiem i rodzicami.
 • Brak zainteresowania – dziecko może zacząć się zachowywać karygodnie, kiedy uzna, że jest niekochane. Być może poświęcacie mu mniej uwagi niż tego wymaga. Jeśli macie więcej niż jedno dziecko pamiętajcie, żeby żadnego malucha nie faworyzować. Kiedy dziecko uzna, że jego rodzeństwo jest lepiej traktowane, może agresją starać się zwrócić waszą uwagę.
 • Agresywni rodzice – dziecko jest zapatrzone w swoich rodziców. Jeśli w domu dochodzi do scen walki, dziecko będzie myślało, że to normalne zachowanie. Rodzic nie powinien być agresywny na oczach dziecka.
 • Środowisko – koledzy malucha mogą zachowywać się nieprzyzwoicie. Bić się między sobą, a nawet podnosić rękę na rodziców. Jeśli wasze dziecko zacznie zachowywać się podobnie to znak, że boi się odrzucenia przez rówieśników. Maluch może doskonale wiedzieć, że źle robi, ale jednocześnie nie móc sprostać presji społecznej.
 • Internet i telewizja – sprawdźcie, jaka jest tematyka ulubionych bajek, programów i gier waszej pociechy. Możliwe, że jego idolem stał się ktoś nieodpowiedni. Dziecko, próbując upodobnić się do idola, zacznie zachowywać się niepoprawnie.
 • Nadopiekuńczość – nie należy rozpieszczać dziecka. Spełnianie wszystkich oczekiwań malucha sprawi, że jego wymagania wobec świata będą wzrastać. Kiedy nie otrzyma tego, co chce, może podnieść rękę na osobę, która uniemożliwiła mu zaspokoić zachcianki.
 • Choroby – leczenie czasem trwa długo, a dzieci zazwyczaj są niecierpliwe. Szczególnie, kiedy za oknem jest ciepło i rówieśnicy bawią się na placu zabaw. Złe samopoczucie i brak cierpliwości w połączeniu z uczuciem bezradności może skutkować agresywnym zachowaniem.
 • Zmiana w planie dnia – wasza pociecha podobnie jak każdy inny człowiek ma ustalony pewien harmonogram dnia. Opuszczenie nauki pływania lub innych zajęć sprawi, że zacznie zachowywać się agresywnie.

Biję i będę bił

Mając pewność, że dziecko rozumie bezzasadność agresji, a nadal ją stosuje, trzeba zastosować następujące metody:

 • Konsekwencja – bądźcie zawsze konsekwentni w swoich czynach. Kiedy dziecko uderzy, stanowczo zaczynajcie tłumaczyć od słów „tak nie wolno”. Następnym razem złapcie dziecko za rękę, by powstrzymać uderzenie.
 • Zmiana zainteresowań – jeśli wasza pociecha interesuje się sportami walki lub grami video przeznaczonymi dla dorosłych, poświęćcie czas i spróbujcie zainteresować go czymś bardziej wartościowym. Na sporty walki przyjdzie czas, kiedy zrozumie istotę ich uprawiania. Podobnie na gry komputerowe.
 • Wytrwałość – ustalcie zasady polegające na zakazie krzyczenia i bicia. Pracujcie nad dzieckiem, aby nauczyło się w spokojny sposób wyrażać negatywne emocje. Postarajcie się wzmóc w maluchu empatię, ponieważ wtedy zrozumie, jak czuje się bita osoba. Zawsze pozwólcie dziecku przeprosić za niekulturalne zachowanie.

 Zachowaj spokój

– Widząc agresywne zachowania u naszej pociechy należy szybko zareagować. Trzeba wytłumaczyć dziecku, że ludzie są różni. Niektóre osoby czasem zachowują się źle. Maluch musi zrozumieć, że rówieśnik mógł nie chcieć się z nim bawić. Jeśli inne dziecko uderzy nasze, wtedy także trzeba mu wytłumaczyć, że jemu bić nie wolno. Spokojna rozmowa przyniesie oczekiwany efekt. Maluch musi zrozumieć, że w chwili zdezorientowania nie powinno bić, ale krzyknąć, żeby zwrócić na siebie uwagę dorosłych. Jeśli ma możliwość, może bezpośrednio poprosić o pomoc kogoś dorosłego, który na pewno pomoże. Musimy od najmłodszych lat uczyć dziecko poprawnego okazywania uczuć, a wtedy na pewno unikniemy „niemiłych” sytuacji na placach zabaw lub w przedszkolu – wyjaśnia Kamila Jaskólska, pedagog z Przedszkola Miejskiego nr13 w Będzinie.

Tylko dobrocią złość można wyplenić

Jeśli wasze dziecko bije innych, to wy nigdy nie bijcie jego. Kiedy maluch uzna agresję za normalność, wtedy będzie jeszcze bardziej wrogo nastawiony do otoczenia. Za każdym razem, gdy dziecko kogoś uderzy, starajcie się mu wytłumaczyć, że jego zachowanie jest naganne. Jeśli nie przyniesie to efektu, możecie ukarać dziecko. Istotnym jest, aby kara polegała na przebywaniu dziecka w odosobnionym pomieszczeniu. Po godzinie zapytajcie dziecko, czy przemyślało swoje czyny. Wasza pociecha musi zrozumieć, że zastraszaniem i biciem więcej straci niż zyska. Warto uczyć dziecko szacunku do innych, ponieważ, kiedy dorośnie i nie będzie rozumiało, że siła nie jest synonimem władzy, może napotkać na wiele problemów w szkole, a później w pracy.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz