Strona główna Ciąża Badania prenatalne – czy jesteś w ciąży?

Badania prenatalne – czy jesteś w ciąży?

0 1771
Diagnostyka prenatalna

Widok dwóch kresek na teście ciążowym wzbudza euforię u wielu przyszłych mam. Jednak wraz z kolejnymi tygodniami ciąży pojawiają się niepokojące myśli – „czy moje dziecko będzie zdrowe?” Współczesna medycyna nie pozostawia tych pytań bez odpowiedzi i oferuje wiele nowoczesnych badań. Czym zatem są badania prenatalne?

Zacznij od beta hCG

Ocenę prawidłowego rozwoju ciąży lekarz może przeprowadzić już na samym jej początku, zalecając pacjentce badanie krwi na oznaczenie poziomu beta hCG. To tak zwany hormon „ciążowy”, czyli gonadotropina kosmówkowa. Jej produkcja rozpoczyna się w momencie, gdy zapłodnione jajeczko zagnieździ się w macicy.

W ocenie beta hCG ważny jest nie tyle sam poziom hormonu (jest on bardzo różny w zależności od etapu ciąży), co jego przyrost w ciągu określonej liczby godzin. I tak, w pierwszych tygodniach ciąży poziom ten powinien wzrastać o 66% w ciągu 48 godzin, a w ciągu 72 godzin – zwiększać się o 114%. Oczywiście wynik może się nieco różnić od tych wytycznych – ważne jest, by był to mniej więcej taki przyrost (czyli prawidłowe jest również np. 120% albo 110% w ciągu 72 godzin). Jeśli jednak beta hCG rośnie zdecydowanie zbyt wolno – w ogromnej większości przypadków prognozuje to poronienie.

Kiedy pierwsze badanie USG?

Wiele pań pragnie jak najszybciej potwierdzić wiadomość o ciąży podczas badania USG – czyli przy użyciu ultrasonografu. Warto jednak wiedzieć, że nie każde takie badanie jest równie istotne. Jak wyjaśnia nam lek. med. Marta Andzian z Prywatnej Polikliniki „KAAR – MED” w Warszawie, najważniejsze diagnostycznie są dwa badania USG:

– Bardzo znaczące jest badanie ultrasonograficzne między 11 a 14 tygodniem ciąży. Służy ono ocenie przezierności karkowej płodu łącznie z badaniem biochemicznym – testem PAPP-A. Celem tego badania jest ocena ryzyka urodzenia dziecka z najczęściej występującymi zespołami genetycznymi, m. in. zespołem Downa. Kolejne USG powinno zostać wykonane między 18 a 24 tygodniem ciąży – po to, by ocenić budowę anatomiczną różnych narządów płodu.

Badania inwazyjne w ciąży

Jeżeli w trakcie wykonywania „przesiewowego” USG lekarz stwierdzi nieprawidłowości, powinien skierować pacjentkę do poradni genetycznej, gdzie odbędą się kolejne badania. Co warto o nich wiedzieć?

  • Amniopunkcja

Amniopunkcję wykonuje się między 13 a 19 tygodniem ciąży. Cała procedura badania polega na pobraniu odrobiny płynu owodniowego, w którym przebywa płód – w tym celu wykonuje się nakłucie przez powłoki brzuszne. Kolejnym etapem jest zbadanie płynu pod kątem genetycznym. Tak stwierdza się, czy dziecko jest zdrowe.

  • Biopsja trofoblastu

To badanie, które wykonywane jest wcześniej niż amniopunkcja – a dokładnie między 11 a 14 tygodniem ciąży. W trakcie zabiegu lekarz pobiera kawałek kosmówki (przez nakłucie brzucha albo drogą pochwową), który następnie podlega dokładnym badaniom genetycznym.

  • Kordocenteza

By wykonać kordocentezę, czyli zbadać krew pępowinową, konieczne jest jej pobranie. W tym celu pacjentka jest miejscowo znieczulana, a lekarz wkłuwa cienką igłę przez powłoki brzuszne – prosto do pępowiny. Kordocentozę wykonuje się zwykle około 18 tygodnia ciąży. Warto wiedzieć, że pozwala ona nie tylko na określenie rodzaju kariotypu dziecka, ale także na przeprowadzenie morfologii.

Ryzyko badań inwazyjnych

Wiele przyszłych mam, które zostały skierowane na inwazyjne badania prenatalne, odczuwa ogromny lęk przed możliwymi komplikacjami zabiegów. Kwestie te wyjaśnia lek. med. Marta Andziak z Prywatnej Polikliniki „KAAR – MED” w Warszawie:

– Wyżej wymienione zabiegi nie muszą, ale niestety mogą powodować różnego typu powikłania: krwawienie u matki i dziecka, wyzwolenie nadmiernej czynności skurczowej macicy, przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego, przedwczesne oddzielenie łożyska/kosmówki, infekcję wewnątrzmaciczną, uszkodzenie płodu, poronienie czy poród przedwczesny. Oczywiście, z uwagi na zagrożenie, pacjentka nie musi zgodzić się na wykonanie badania. Warto jednak wiedzieć, że przysługują one paniom, które urodziły już dziecko z wadą genetyczną albo, które mają ponad 35 lat, a są w ciąży po raz pierwszy.

Alternatywa dla badań inwazyjnych – Harmony test

Obecnie pojawiają się głosy o nowoczesnych metodach badań prenatalnych. Czy rzeczywiście  takie możliwości są dostępne?

Lek. med. Marta Andziak: Tak, to prawda. W tym roku pojawiło się nowe, absolutnie nieinwazyjne badanie, które pozwala nam w bardzo prosty sposób ocenić nie tylko prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu genetycznego u płodu, lecz rzeczywistą możliwość wystąpienia takiego zespołu. Badanie, które otrzymało certyfikacje FDA, nazywa się Harmony test i polega na pobraniu krwi matki (jak na morfologię) celem wyizolowania DNA płodu i wykonania bezpośredniego badania genetycznego dziecka. Warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie opcje – w tym także tę i dopiero wtedy podjąć decyzję dotyczącą przeprowadzenia badań.

 

 

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz