Strona główna Ciąża Ciąża zagrożona – wszystko, co musisz wiedzieć

Ciąża zagrożona – wszystko, co musisz wiedzieć

0 690
Ciąża zagrożona – wszystko, co musisz wiedzieć

„Pani ciąża jest zagrożona” – takie słowa mogą zaniepokoić lub wręcz przerazić każdą przyszłą mamę. Jednak duży stres w tym okresie jest niewskazany – dlatego zanim zaczniesz się denerwować, dowiedz się, co ten termin oznacza i jakie niesie za sobą wskazania.

Ciąża zagrożona

Jako ciążę zagrożoną określamy tę, w której istnieje ryzyko przedwczesnego porodu albo poronienia lub która wiąże się z podwyższonym ryzykiem komplikacji zdrowotnych u dziecka i/lub matki.

Ciąża wysokiego ryzyka – bo takie właśnie jest drugie określenie stanu zagrożenia ciąży, obejmuje choroby matki (np. nadciśnienie, astma, cukrzyca, nowotwory choroby serca, AIDS) oraz  nieprawidłowości związane z budową anatomiczną (jak np. obecność zrostów czy mięśniaków).

U niektórych kobiet o ciąży wysokiego ryzyka mówi się nawet w sytuacji, gdy teoretycznie nie ma do tego wskazań, ale pacjentka ma za sobą wielokrotne utraty ciąży. Zaleca się wówczas przyjmowanie odpowiednich leków od pierwszych dni odmiennego stanu.

Warto dodać, że o ciąży zagrożonej mówi się również w sytuacji, gdy przyszła mama pali papierosy bądź spożywa alkohol. Skutkiem takich działań może być na przykład FAS (alkoholowy zespół płodowy) albo odklejenie się łożyska.

Objawy ciąży wysokiego ryzyka

Poza czynnikami, które świadczą o zagrożeniu ciąży od samego jej początku (jak na przykład nadciśnienie), taki stan może powstać na skutek pojawiających się u przyszłej mamy objawów. Należą do nich:

  • bóle w podbrzuszu, promieniujące do kręgosłupa
  • plamienie z dróg rodnych
  • krwawienie z pochwy
  • skurcze macicy.

Jeżeli występują tak niepokojące symptomy, to należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem – nawet, jeżeli oznacza to konieczność udania się na szpitalny oddział ratunkowy.

Postępowanie w przypadku ciąży zagrożonej

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, dlaczego w niektórych przypadkach ciąży zagrożonej lekarz zaleca tylko „oszczędzanie się”, a w innych nakazuje bezwzględne leżenie. Kwestie te wyjaśnia dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej w Krakowie:

– Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jeżeli lekarz określi ciążę jako zagrożoną, to na podstawie stanu klinicznego decyduje, czy pacjentka powinna leżeć czy tylko ograniczyć wysiłek. Inaczej traktowana jest ciąża z krwawieniem, gdzie bezwzględnie polecamy leżeć, a  inaczej ciąża, gdy pacjentka zgłasza, że nieznacznie boli ją podbrzusze. Warto dodać, że panie same często dobrze kwalifikują swój stan. Określają, że „boli je brzuch” i ” chętnie by się położyły”. Same zwracają uwagę, że leżąc czują się lepiej i mają wrażenie, że macica nie jest tak napięta. Często podczas leżenia poprawia się też stan szyjki macicy. Trzeba podkreślić, że pewne stany wymagają oczywiście hospitalizacji. Niektóre leki można podać wyłącznie w warunkach szpitalnych a bezpieczeństwo dziecka (chociażby w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym) jest wartością najwyższą. Na początku pacjentka leży przez kilka dni, później stopniowo wstaje a następnie powoli jest uruchamiana, z zalecaniem ograniczenia wysiłku fizycznego (a także współżycia). W pewnych przypadkach nawet może wrócić do pracy. Czasami we wczesnej ciąży w badaniu USG stwierdzany jest krwiak, który może sugerować odklejanie kosmówki. W takiej sytuacji pacjentka może nie mieć dolegliwości albo odczuwać je w minimalnym stopniu. Zalecamy wówczas leżenie aż do następnej wizyty, na której podejmuje się dalsze decyzje. Istnieją też takie sytuacje, gdy pacjentka musi większą część ciąży leżeć w domu albo nawet w szpitalu. Na szczęście zdarza się to nieczęsto – wyjaśnia specjalista.

Leki a ciąża wysokiego ryzyka

Wiele przyszłych mam żyje w przekonaniu, że na początkach ciąży wskazane jest dodatkowe zażywanie leków zawierających progesteron. Czy jednak rzeczywiście jest to rozwiązanie dobre w każdym przypadku?

– Kwestie doboru leków rozpatrywane są bardzo indywidualnie i nie należy się tutaj sugerować np. specyfikami, które zażywa inna ciężarna. Przede wszystkim musimy określić, co jest przyczyną uznania danej ciąży za zagrożoną. Jeżeli jest to zagrożenie poronieniem, to oczywiście decyzja należy do lekarza prowadzącego. Najczęściej zalecane jest zwolnienie z pracy, odpoczynek, a jeżeli to nie pomaga, w sytuacji niedoboru progesteronu, włączane są leki np. Duphaston. Jeżeli jednak zagrożenie ciąży wynika z innych przyczyn – jak na przykład z powodu nadciśnienia tętniczego, to będą to już zupełnie inne leki.  Warto dodać, że nie należy się bać zażywania przepisanych środków. Lekarz ginekolog jest doskonale zorientowany, które można podać, by były skuteczne a nie zagrażały dziecku – podkreśla dr Magdalena Malinowska.

Mechaniczne sposoby powstrzymania porodu

We wczesnym etapie ciąży można zapobiec jej utracie, przyjmując leki oraz unikając dużej aktywności fizycznej. Niektóre panie pytają jednak o inną metodę, czyli mechaniczne zamknięcie szyjki. Czy zastosowanie takich środków wskazane jest we wczesnej ciąży?

– Niestety, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że pewna liczba ciąż kończy się samoistnym poronieniem (najczęstszą przyczyną są wady genetyczne) i wówczas zamykanie szyjki macicy nie jest wskazane. Inaczej jest w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym, gdy przyczyną jest tak zwana niewydolność szyjki macicy (czyli jej samoistne rozwieranie zbyt wcześnie przed porodem). Dawniej stosowane były szwy, tzw. szew McDonalda, który zakładało się pacjentce, tworząc pierścień na szyjce. Obecnie stosowany jest tylko w nielicznych przypadkach. Drugim sposobem jest zakładanie do pochwy pessarów podtrzymujących szyjkę. Ponadto proponuje się  przede wszystkim leczenie spoczynkowe i leki rozluźniające mięsień macicy – wyjaśnia dr Magdalena Malinowska z Kliniki Krakowskiej w Krakowie.

Gdy musisz leżeć w ciąży

Dla wielu kobiet nakaz leżenia w ciąży jest dramatem. Trzeba jednak podkreślić, że wcale nie musi tak być – wszystko zależy od odpowiedniego nastawienia i podejmowanych czynności. Podpowiadamy zatem, jak można urozmaicić sobie ten trudny czas:

  • Nie rezygnuj z dbania o siebie. Miej przy sobie kosmetyczkę i każdego ranka rób sobie delikatny makijaż. To drobiazg, który jednak sprawi, że poczujesz się bardziej atrakcyjna.
  • Potraktuj nakaz leżenia jako okazję do wykonania mnóstwa zaległych spraw. Może być to uporządkowanie dokumentów, wybranie zdjęć do wywołania (możesz nawet skorzystać z firmy fotograficznej online), odpisanie na zaległą korespondencję.
  • Przypomnij sobie o swoim hobby. Może było to pisanie, produkcja biżuterii albo wykonywanie ozdób metodą postarzania? Lub chociaż wypełnianie krzyżówek?
  • Zapisz się na forum internetowe. Poznasz wiele kobiet będących w takiej samej sytuacji i czas spędzany na rozmowach upłynie ci szybciej.
  • Zacznij kupować albo chociaż wybierać wyprawkę dla dziecka – oczywiście wszystko przez Internet.

Chociaż przymus leżenia może wydawać ci się czymś nie do przeżycia – zwłaszcza w perspektywie kilku miesięcy, odpowiednie nastawienie i wypełnienie sobie całego dnia może sprawić, że sytuacja ta stanie się… całkiem do zniesienia. I pozornie niezwykle długi czas ciąży szybko dobiegnie szczęśliwego końca.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz