Strona główna Ciąża Ciąża po 40. roku życia

Ciąża po 40. roku życia

Ciąża po 40. roku życia

Kobiety coraz częściej decydują się na „późne” macierzyństwo, którym określa się urodzenie dziecka po czterdziestym roku życia. Niezależnie od przyczyn takiej decyzji, nie zmienia się fakt, że w takim wieku ciąża jest obarczona wyższym ryzykiem powstania różnych nieprawidłowości.

Późna ciąża a płodność

Pierwszym aspektem związanym z późną ciążą jest zmniejszona szansa na zajście w nią. Jak dowodzą różnego typu badania i jak podkreślają specjaliści, największa płodność kobiety występuje między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia – następnie zaczyna powoli spadać. To skutek wyczerpywania się zapasów komórek jajowych, (które kobieta „otrzymuje” już w życiu płodowym) oraz zwiększonej liczby mutacji w ich materiale genetycznym. Warto podkreślić, że po 40. roku życia szanse na zapłodnienie i utrzymanie ciąży są kilkakrotnie niższe, niż w przypadku kobiet między 20. a 30. rokiem życia.

Zagrożenia dla późnej ciąży

Kobieta, której uda się zajść w ciążę, mimo skończonych 40 lat, powinna mieć świadomość, że w jej przypadku istnieje zwiększone ryzyko poronienia lub wad wrodzonych u płodu. Szczegółowo wyjaśnia to lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii z Centrum Medycznego Puławska Sp. z o.o.:

Zwiększone ryzyko utraty ciąży wiąże się z niedoskonałościami genetycznymi zarodka. Częściej też występują u płodów wady związane z nieprawidłowym chromosomami, głównie zespół Downa. Jednak warto podkreślić, że zagrożenia nie wynikają tylko i wyłącznie z nieprawidłowych genów. W tym wieku częściej występują też choroby układu krążenia u matki – na przykład nadciśnienie albo żylaki. Stan zdrowia przyszłej mamy może wtedy wpłynąć na powodzenie ciąży.

Badania prenatalne

Dojrzałe przyszłe mamy bardzo często zastanawiają się nad kwestią przystąpienia do badań prenatalnych – takich jak amniopunkcja, biopsja trofoblastu czy kordocenteza (więcej na ten temat przeczytaj tutaj). Jaka jest opinia specjalisty na temat wykonywania takich badań?

– Przystąpienie do badań prenatalnych nie jest czymś, co można rekomendować albo odradzać. Ta decyzja musi być podjęta świadomie przez samych rodziców.  Specjalista powinien tylko naświetlić sytuację: jakie jest ryzyko wady, jakie są badania i co można zrobić z ich niekorzystnym wynikiem. Podstawowe badania to nieinwazyjny, ale mało dokładny test PAPP-A z krwi matki oraz inwazyjna, ale rozstrzygająca amniopunkcja – czyli nakłucie i pobranie do badania płynu owodniowego ze złuszczonymi komórkami płodu. Warto wspomnieć o dwóch nowych,  nieinwazyjnych i bardziej dokładnych testach, polegających na pobraniu krwi matki – NIFTY i HARMONY, wyizolowaniu z krwi matki drobinek DNA płodu i bezpośrednim zbadaniu ich chromosomów – wyjaśnia lek. med. Agnieszka Kurczuk – Powolny.

Postępowanie w przypadku późnej ciąży 

Ciąża w dojrzałym wieku, ciąża po 40, jeśli tylko nie występują żadne powikłania, nie jest uznawana za zagrożoną. Lekarze jednak podkreślają, że można nazwać ją stanem „specjalnej troski”. Troska ta musi wychodzić nie tylko od lekarzy, ale i od samej ciężarnej:

  • Jeszcze przed ciążą lub na samym jej początku warto wykonać ogólne badania w kierunku chorób krążenia, tarczycy albo wątroby.
  • Jeżeli masz nadwagę, wprowadź rozsądną dietę.
  • Pozwalaj sobie na więcej odpoczynku – zwłaszcza, gdy masz jakieś dolegliwości zdrowotne.
  • Nie lekceważ żadnych niepokojących symptomów – krwawienia, plamienia albo bólu. W każdym z tych przypadków należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

 

KOMENTARZE: 1

Dodaj komentarz